Постанова від 08.07.2009 по справі 2-а-2385/09/0270

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2009 р. Справа № 2-а-2385/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Федчука Віталія Володимировича,

При секретарі судового засідання: Педорук Олесі Сергіївні

За участю представників сторін:

позивача : Лобода С.Л.

відповідача : Гандзюк М.В.

розглянувши матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Барський комбінат"

до: Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області

про: визнання протиправним та скасування рішення.

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю “Барський птахокомбінат”звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області про визнання дій противоправними та скасування рішення.

Позов мотивовано тим, що Державна інспекція за цінами у Вінницькій області винесла рішення про застосування фінансових санкцій № ІЦ-02012/37 від 03.04.2009 незаконно.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та попросив відмовити в задоволені позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню. До такого висновку суд прийшов з огляду на таке:

Як вбачається з матеріалів справи в період з 17.03.2009 року по 27.03.2009 року Державна інспекція за цінами у Вінницькій області проводила перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Барський птахокомбінат”, щодо порядку формування та застосування цін на окремі види продовольства відповідно до вимог розпорядження голови Вінницької обласної державної адміністрації від 26.10.2007 року № 399 “Про декларування змін оптово-відпускних цін на продовольчі товари”зі змінами та доповненнями.

Проведеною перевіркою додержання державної дисципліни цін Відповідачем встановлено необгрунтоване одержання Позивачем виручки внаслідок зміни оптово-відпускних цін на ковбасні вироби варені без проведення декларування їх змін у Головному Управлінні економіки обласної державної адміністрації, відповідно до розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації від 26.10.2007 № 399 “Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари” зі змінами та доповненнями. За результатами перевірки 27.03.2009було складено акт № ІЦ-02-12/37 від 03.04.2009 року, відповідно до якого до Товариства з обмеженою відповідальністю “Барський птахокомбінат” застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 64055,00 грн. та штрафні санкції в сумі 128110,00 грн.

Дані прововідносини регулюються Законом України “Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990 року № 507-ХІ. Відповідно до статті 1 данного закону: Законодавство України про ціноутворення складається з цього Закону та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до нього.

Відповідно до п. 3.2 Інструкції про порядок застосування економічних санкцій та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Мінфіну України від 03.12.2001 року № 298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.12.2001 року № 1047/6238, визначено, що в актах перевірок, зокрема: зазначаються нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушення; детально відображається механізм скоєння порушення; визначається сума необгрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються. Копії документів первинного бухгалтерського обліку, які можуть додаватися до акта, завіряються підписом посадової особи суб'єкта господарювання.

Тобто при перевірці відповідач повинен був використовувати документи первинного бухгалтерського обліку.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України”: первинний документ-документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Частина 1 ст. 9 вищезгаданого закону вказує наступне -підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо-безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідач при перевірці використовував тільки оборотні відомості, які являються зведеними документами. Це підтверджується матеріалам, які є в справі та які надав відповідач, а саме: оборотна відомість від 03.11.2007 року, оборотна відомість з 05.04.2008 року по 09.04.2008 рік, оборотна відомість від 07.04.2008 року, оборотна відомість від 08.04.2008 року, оборотна відомість від 09.04.2008 року, оборотна відомість з 05.04.2008 року по 05.04.2008 рік, оборотна відомість з 07.04.2008 року по 07.04.2008 рік, оборотна відомість з 05.04.2008 року по 09.04.2008 рік, оборотна відомість з 08.04.2008 року по 08.04.2008 рік, оборотна відомість з 09.04.2008 року по 09.04.2008 рік.

Також потрібно відмітити, що відповідно до ч. 2, ст. 9 Закону України “ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України” первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми), дату і місце складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

В Акті від 27 березня 2009 року відповідач посилається на вищевказані оборотні відомості, але вони не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому не можна зробити обґрунтований та правомірний висновок, щодо господарської діяльності підприємства керуючись тими документами, які були додані відповідачем як докази по справі.

Відповідно до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року N 1222 та розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації від 26.10.2007 № 399 “Про декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари” зі змінами та доповненнями всі підприємства повинні декларувати та погоджувати оптово-відпускні цини на продовольчі товари.

Зокрема, суб'єктів господарювання, які провадять діяльність із виробництва та реалізації певних продовольчих товарів, зобов'язано в разі підвищення оптово-відпускних цін більше ніж на 1 відсоток протягом місяця подавати до територіальних органів Державної інспекції з контролю за цінами пояснювальну записку щодо обґрунтування необхідності зміни оптово-відпускних цін разом із документами, що містять відомості, пов'язані з виробництвом, технологічною інформацією, управлінням, фінансами та іншою діяльністю суб'єктів господарювання, для надання висновків щодо економічного обґрунтування рівнів оптово-відпускних цін на продовольчі товари (пункти 3, 4, 5, 6 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари). На підставі висновку територіального органу Державної інспекції з контролю за цінами керівник (заступник керівника) уповноваженого органу у дводенний строк погоджує декларацію зміни певних оптово-відпускних цін на продовольчі товари; зміна оптово-відпускних цін здійснюється з дати погодження уповноваженим органом декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари (пункти 7, 8 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари)

При цьому територіальні органи Державної інспекції з контролю за цінами мають право відмовити у наданні висновку щодо економічного обґрунтування рівнів оптово-відпускних цін на певні продовольчі товари (пункт 5 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари), а уповноважений орган -відмовити в погодженні декларації (пункт 8 Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари). Конкретні критерії для відмови зазначеною постановою Кабінету Міністрів України не передбачено.

Механізм декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, запроваджений постановою Кабінету Міністрів України, про яку йдеться, не відповідає Конституції України з таких підстав.

Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України на державу покладено обов'язок забезпечувати захист змагальності суб'єктів господарювання в отриманні та розподіленні ними прибутку з метою досягнення економічних та соціальних результатів, відповідно до Рішення від 9 жовтня 2008 року N 22-рп/2008 у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) постанови Кабінету Міністрів України “Про закупівлю послуг, пов'язаних з формуванням інформаційно-телекомунікаційної системи Державного реєстру виборців".

Закріплення дозвільного порядку погодження зміни суб'єктами господарювання оптово-відпускних цін на певні продовольчі товари обмежує суб'єктів господарювання у визначенні ціни на належний їм товар, що є обмеженням гарантованого Конституцією України права власників щодо розпорядження своєю власністю (частина перша статті 41 Конституції України), створює загрозу усунення, обмеження чи спотворення конкуренції, чим порушує проголошені Основним Законом держави гарантії конституційного права на підприємницьку діяльність, за якими держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності, не допускається неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція (частина третя статті 42 Конституції України).

Таким чином, цей підхід обмежує право кожного на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом (частина перша статті 42 Конституції України).

Уведення зазначених обмежень не відповідає також частині другій статті 21 Конституції України, відповідно до якої права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, частині першій статті 64 Основного Закону держави, за якою конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Всі ді доводи також підтвердженні і Указом Президента України “Про зупинення дії деяких положень постанови Кабінету Міністрів України”від 06.03.2009 року N 125/2009.

Даний Указ зупиняє зупиняє дію пункту 3 змін, що вносяться до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2008 року N 709 “Про внесення змін до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари”.

Даний Указ свідчить про те, що ТОВ “Брський птахокомбінат”не змушений подовати декларації та узгоджувати оптово-відпускні ціни на продовольчі товари, відповідно до Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

Що стосується самої процедури перевірки, Відповідач завчасно не повідомив Позивача про проведення перевірки, документального підтвердження про повідомлення в судовому засіданні також не надав.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області № ІЦ-02-12/37 від 03.04.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 08.07.09

Суддя Федчук Віталій Володимирович