а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
16 липня 2009 р. Справа № 2-а-2558/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді: Дончика В.В.,
при секретарі судового засідання: Ваталінській М.А.,
за участю: представника прокуратури Вінницької області - Жовміра І.І., представника ДПІ у Тульчинському районі - Клапай К.В., представників КП ВКГ "Тульчинводоканал" - Юрлової Л.І., Алексеєнка Г.І., представника Тульчинської міської ради - Траченко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Тульчинського району Вінницької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції (далі-ДПІ) у Тульчинському районі Вінницької області до Комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (далі-КП ВКГ) "Тульчинводоканал", Тульчинської міської ради про стягнення заборгованості
В травні 2009 року прокурор Тульчинського району Вінницької області звернувся в суд в інтересах держави в особі ДПІ у Тульчинському районі до КП ВКГ "Тульчинводоканал", Тульчинської міської ради про стягнення заборгованості зі сплати податку на додану вартість за рахунок активів платника.
Зазначав, що КП ВКГ “Тульчинводоканал” зареєстроване як юридична особа Тульчинської районною державною адміністрацією Вінницької області 29 червня 2000 року, код ЄДРПОУ 13329150.
Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на 26.05.2009 року за КП ВКГ "Тульчинводоканал" рахується заборгованість по сплаті податку на додану вартість в розмірі 206 170,70 гривень, з яких 173 695 гривень -основний платіж, 26 851,37 гривень - штрафні (фінансові) санкції, 5624,33 гривень -пеня за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, у зв'язку з чим, позивач вимушений звернутись до суду.
В подальшому позивачем уточнено позовні вимоги, відповідно до яких він просив стягнути з КП ВКГ "Тульчинводоканал" заборгованість по податку на додану вартість в сумі 206170,70 грн. з рахунку підпрпиємства - р/р 260063017192 у філії відділення "Промінвестбанк" м. Вінниці, МФО 302571 (а.с.106).
Представник прокуратури Вінницької області в судовому засіданні позов підтримав та просив його задоволення.
Представник ДПІ у Тульчинському районі в судовому засіданні підтримала заявлений в їх інтересах позов та просила задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог не заперечували, позов визнали повністю.
Представник Тульчинської міської ради в судовому засіданні проти позовних вимог не заперечувала.
Заслухавши пояснення представника прокуратури Вінницької області, представника ДПІ у Тульчинському районі, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що КП ВКГ “Тульчинводоканал”, юридична адреса вул.Пестеля,63, м.Тульчин, Вінницька область, зареєстроване, як юридична особа Тульчинською районною державною адміністрацією Вінницької області 29 червня 2000 року, код ЄДРПОУ 13329150 (а.с.5).
Також встановлено, що відповідно до поданих КП ВКГ “Тульчинводоканал” податкових декларації з податку на додану вартість № 7863 від 20.05.2008 року, № 9088 від 20.06.2008 року, № 11724 від 21.07.2008 року, № 13889 від 20.08.2008 року, № 15008 від 19.09.2008 року, № 17844 від 20.10.2008 року, № 19985 від 19.11.2008 року, № 21143 від 19.12.2008 року, № 23900 від 20.01.2009 року, № 2250 від 19.02.2009 року, № 3163 від 19.03.2009 року, № 5904 від 21.04.2009 року, відповідачем самостійно було визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, яка разом склала 173 695 грн. (а.с.7-8,10-11,13-14,16-19,21-22,24-25,27-28, 35-36,38-39,41-42,45-46).
За порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість, згідно зазначених декларацій, ДПІ у Тульчинському районі прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001581500/0 від 30.05.2008 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2139,64 грн., № 0000021600/0 від 8.07.2008 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2458,87 грн., № 0000271600/0 від 30.07.2008 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 491,57 грн., № 0000501600 від 8.10.2008 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 6066,99 грн., № 0000571600/0 від 3.11.2008 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 8759,39 грн., № 0000741600/0 від 11.12.2008 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2686,89 грн., № 0000011600/0 від 9.02.2009 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3164,68 грн., № 0000011600 від 4.03.2009 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 63,09 грн., № 0000011600 від 30.03.2009 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 971,65 грн., № 0000011600 від 1.04.2009 року, яким до КП ВКГ "Тульчинводоканал" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 48,60 грн. (а.с.9,12,15,20,23,26,37,40,43-44).
У зв'язку з несвоєчасним погашенням узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість, підприємству була нарахована пеня в розмірі 5624,33 грн.
Таким чином, станом на 26.05.2009 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку на додану вартість в загальному розмірі 206 170,70 гривень, що підтверджується також данними облікової картки відповідача по податку на додану вартість (а.с.29-34,47-48).
ДПІ у Тульчинському районі вживались заходи, направлені на добровільне погашення податкової заборгованості КП ВКГ "Тульчинводоканал", однак відповідач борг так і не сплатив, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не оскаржив.
Статтею 20 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 цього ж Закону передбачено, що податок на додану вартість включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(далі - Закон № 2181-ІІІ).
Згідно визначенню даному у пункті 1.3 статті 1 Закону №2181-ІІІ, “податковий борг”- це податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
За правилами встановленими пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону № 2181-ІІІ встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
В даному випадку, податкове зобов'язання відповідача зі сплати податку на додану вартість, являється узгодженим, яке не було сплачене у строки, визначені законом, у зв'язку з чим, до нього були застосовані штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 26 851,37 грн., а також нарахована пеня в розмірі 5624,33 грн.
На момент розгляду справи, заборгованість зі сплати податку на прибуток в розмірі 206 170,70 гривень, відповідачем в добровільному порядку не сплачена, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому позов підлягає задоволенню в повному об'ємі.
Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, встановлено, що наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою є підставою представництва прокуратури інтересів держави в суді.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 цього Кодексу).
На підставі викладеного, керуючись статтями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Тульчинводоканал" (вул. Пестеля, 63, м. Тульчин, Вінницька область, код ЕДРПОУ 13329150) податковий борг зі сплати податку на додану вартість в сумі 206170 (двісті шість тисяч сто сімдесят) гривень 70 (сімдесят) копійок з розрахункового рахунку підприємства - 260063017192 в відділенні "Промінвестбанку" м. Вінниці, МФО 302571.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 17.07.2009 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович