а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
11 червня 2009 р. Справа № 2-а-2441/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни,
При секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
За участю представників сторін:
позивача : Вдовиченко Марії Іванівни
відповідача : Долиняного Сергія Володимировича
розглянувши матеріали обєднаної адміністративної справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Екстрема-Сервіс"
до: Державної податкової інспекції у м.Вінниці
про: про визнання протиправними та скасування, часткове скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій
До Вінницького окружного адміністративного суду заявлено позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Екстрема - Сервіс”(надалі -ТОВ “Екстрема - Сервіс”) до державної податкової інспекції у м. Вінниці (далі -ДПІ у м. Вінниці) про визнання протиправним та скасування рішення №0002812340 від 02 березня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3400,00 грн., за матеріалами якого 22.05.09 р. відкрито провадження у адміністративній справі № 2-а-2441/09/0270.
Одночасно, 22.05.2009р. судом відкрито провадження і по інших адміністративних справах за позовом ТОВ "Екстрема - Сервіс" про визнання протиправними та скасування рішень ДПІ у м. Вінниці про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001862340 від 06 лютого 2009 року (справа № 2-а-2446/09/0270); №0000532340 від 16 січня 2009 року (справа № 2-а-2450/09/0270); №0001882340 від 06 лютого 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4420,00грн. (справа № 2-а-2442/09/0270); №0013192340 від 29 грудня 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3400 грн. (справа № 2-а-2443/09/0270); №0013202340 від 29 грудня 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4420,00 грн. (справа № 2-а-2444/09/0270); №0010922340 від 25 листопада 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4760,00грн. (справа № 2-а-2445/09/0270); №0003882340 від 26 березня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1700грн. (справа № 2-а-2447/09/0270); №0012212340 від 08 грудня 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2040,00грн. (справа № 2-а-2448/09/0270); №0011212340 від 26 листопада 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4420,00грн. (справа № 2-а-2449/09/0270).
Ухвалою суду від 10.06.2009р. за клопотанням представника відповідача згадані адміністративні справи об'єднані в одне провадження під спільним номером 2-а-2441/09/0270.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на прийняття відповідачем оскаржуваних рішень всупереч вимог Закону України від 06.07.95 р. N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст. 19 Конституції України, та неправомірністю у зв'язку з цим застосування штрафних санкцій згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", так як в своїй діяльності позивач використовує лише ті реєстратори розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру розрахункових операцій.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд задоволити їх у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовних заявах.
Представник відповідача позов не визнав з підстав, що викладені в заперечені, які долучені до матеріалів справи. Суду зазначив, що гральні автомати, які використовуються позивачем, не забезпечують реалізацію фіскальних функцій і відповідно не включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, що є порушенням п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". За вказаних обставин, застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача є правомірними, а тому у задоволенні позовних вимог представник відповідача просить відмовити.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши та вивчивши матеріали справи судом встановлено, що протягом періоду часу, охопленого матеріалами цієї справи ТОВ "Екстрема-Сервіс" відповідно до Статуту товариства здійснювала господарську діяльність з організації та проведення азартних ігор на підставі ліцензії №082904 від 26.04.2006р., виданої 22.05.2006р. Міністерством фінансів України та торгових патентів через свої відокремлені структурні підрозділи, зареєстровані в установленому чинним законодавством порядку.
1. 19 лютого 2009 року працівниками ДПІ у м. Керчі АР Крим проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Керченської філії № 1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Керч, вул. Леніна, 21. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 10 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи (т. 1 а.с. 22-24). На підставі цього акту та п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за виявлені порушення ДПІ у м. Вінниці 02.03.2009р. прийнято рішення №0002812340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" 3400,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
2. 14 січня 2009 року працівниками ДПА у Житомирській області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Житомирської філії № 1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Житомир, вул. Бориса Тена, 81. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем пунктів 1, 2, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (т.1 а.с. 57-58). На підставі цього акту ДПІ у м. Вінниці 06.02.2009р. прийнято рішення № 0001882340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 5445,00 грн., з яких 4420,00 грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" ( використання 13 гральних автоматів, не переведених у фіскальний режим роботи). Предметом даного позову є рішення в частині застосування штрафних санкцій в сумі 4420,00 грн. за порушення п. 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а відтак, саме в цій частині оскаржуване рішення підлягає дослідженню та перевірці судом. Рішення щодо решти штрафних санкцій позивачем не оскаржується, так як визнано та на час розгляду справи виконано.
3. 22 листопада 2008 року фахівцями ДПА у Житомирській області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Житомирської філії № 1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" розташованого за адресою: м. Житомир, вул. Перемоги, 68. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем пунктів 1, 2, 4-6, 10 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (т.1 а.с. 91-92). На підставі цього акту ДПІ у м. Вінниці 29.12.2008р. прийнято рішення № 0013192340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 5225,00 грн., з яких предметом цього позову є рішення в частині 3400,00 грн. застосованих згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення п. 2 ст. 3 цього ж Закону, а відтак, саме в цій частині оскаржуване рішення підлягає дослідженню та перевірці судом. Рішення щодо решти штрафних санкцій позивачем не оскаржується, так як визнано та на час розгляду справи виконано.
4. 17 жовтня 2008 року працівниками ДПІ у Малинському районі проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Коростенської філії №1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" розташованого за адресою: м. Малин, вул. Гагаріна, 17 а. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем пп.1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 13 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи (т. 1 а.с.124-126). На підставі даного акту ДПІ у м. Вінниці 29.12.2008р. прийнято рішення №0013202340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 5710,00 грн., з яких предметом цього позову є рішення в частині 4420,00 грн. застосованих згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення п. 2 ст. 3 цього ж Закону, а відтак, саме в цій частині оскаржуване рішення підлягає дослідженню та перевірці судом. Рішення щодо решти штрафних санкцій позивачем не оскаржується, так як визнано та на час розгляду справи виконано.
5. 05 січня 2009 року працівниками ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя проведено перевірку за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Запорізької філії № 2 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: Запоріжжя, вул. Товариська, 58. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 14 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи (т. 1 а.с. 161-163). На підставі цього акту та п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за виявлені порушення ДПІ у м. Вінниці 06.02.2009р. прийнято рішення №0001862340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" 4760 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
6. 25 вересня 2008 року працівниками Овруцької МДПІ у Житомирській області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Коростенської філії № 1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Овруч, вул. Леніна, 5а. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем п. 1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 16 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи (т. 1 а.с. 196-197). На підставі цього акту та п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за виявлені порушення ДПІ у м. Вінниці 25.11.2008р. прийнято рішення № 0010922340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" 4785 грн. штрафних (фінансових) санкцій, з яких предметом цього позову є рішення в частині 4760,00 грн. застосованих згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення п. 2 ст. 3 цього ж Закону, а відтак, саме в цій частині оскаржуване рішення підлягає дослідженню та перевірці судом. Рішення стосовно решти штрафних санкцій позивачем не оскаржується, так як визнано та на час розгляду справи виконано.
7. 03 березня 2009 року працівниками ДПІ у Київському районі м. Донецька здійснено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Донецької філії № 4 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Донецьк, вул. Аристова, 20. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем пп. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 5 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи (т. 1 а.с. 229-231). На підставі цього акту та п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на виявлені порушення ДПІ у м. Вінниці 26.03.2009р. прийнято рішення № 0003882340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" 1950,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій з яких предметом цього позову є рішення в частині 1700,00 грн. застосованих згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення п. 2 ст. 3 цього ж Закону, а відтак, саме в цій частині оскаржуване рішення підлягає дослідженню та перевірці судом. Рішення стосовно решти штрафних санкцій позивачем не оскаржується, так як визнано та на час розгляду справи виконано.
8. 11 листопада 2008 року працівниками ДПІ у м. Вінниці проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Вінницької філії №1 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Вінниця, вул. Грушевського, 66. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем пп. 1, 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 6 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи, не зареєстрованих та не опломбованих (т. 2 а.с. 24-26). На підставі цього акту та п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за виявлені порушення ДПІ у м. Вінниці 08.12.2008р. прийнято рішення №0012212340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" 2380,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, з яких предметом цього позову є рішення в частині 2040,00 грн. застосованих згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення п. 1 ст. 3 цього ж Закону, а відтак, саме в цій частині оскаржуване рішення підлягає дослідженню та перевірці судом. Рішення стосовно решти штрафних санкцій позивачем не оскаржується, так як визнано та на час розгляду справи виконано.
9. 01 жовтня 2008 року працівниками ДПІ у Калінінському районі м. Донецька проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Донецької філії № 4 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Донецьк, вул. Шахтобудівників, 17. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем пп. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 13 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи (т. 1 а.с. 58-60). На підставі цього акту та п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за виявлені порушення ДПІ у м. Вінниці 26.11.2008р. прийнято рішення №0011212340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" 4520,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, з яких предметом цього позову є рішення в частині 4420,00грн.застосованих згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення п. 1 ст. 3 цього ж Закону, а відтак, саме в цій частині оскаржуване рішення підлягає дослідженню та перевірці судом. Рішення стосовно решти штрафних санкцій позивачем не оскаржується, так як визнано та на час розгляду справи виконано.
10. 29 грудня 2008 року працівниками ДПІ у м. Вінниці проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів Вінницької філії №3 ТОВ "Екстрема - Сервіс" за адресою: м. Вінниця, вул. Чернігівська, 1А. За результатами перевірки складено акт щодо порушення позивачем пп. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме використання 4 гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи (т. 2 а.с. 94-96). На підставі цього акту та п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за виявлені порушення ДПІ у м. Вінниці 16.01.2009р. прийнято рішення №0000532340 про застосування до ТОВ "Екстрема-Сервіс" 1360 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
З усіх актів перевірок вбачається, що порушення позивачем п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" виявляється в тому, що розрахункові операції при наданні гральних послуг проводяться через реєстратори розрахункових операцій - гральні автомати, які не зареєстровані, не опломбовані те не переведені у фіскальний режим роботи, тобто останні не оснащені фіскальною пам'яттю і не працюють в режимі реєстраторів розрахункових операцій.
Однак з такими висновками відповідача суд погодитись не може з наступних підстав.
Основним нормативним документом який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій є Закон України від 06.07.95р. № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі -Закон № 265).
Згідно п. 1 ст. 3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
При цьому, автомат з продажу товарів (послуг) -це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості. Таким чином, гральні автомати, які використовуються суб'єктами підприємницької діяльності для надання послуг у сфері грального бізнесу належать до реєстраторів розрахункових операцій (автоматів з продажу товарів (послуг) (ст.1 Закону №265).
У відповідності до ст. 12 Закону №265 на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. №1315 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2006 р. №1773) Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій (далі - Державний реєстр) передбачено перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Частиною 1 статті 13 Закону №265 визначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України №199 від 18.02.2002р. "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" передбачає оснащення реєстраторів розрахункових операцій фіскальними блоками, які забезпечують безумовне виконання ними фіскальних функцій, містить вимоги до фіскального блока, фіскальної пам'яті збереження інформації, тощо. Пункт 2 цієї Постанови дає визначення поняття "фіскалізація" як перехід від нефіскального до фіскального режиму роботи реєстратора. Також зазначено, що фіскалізація проводиться один раз за весь період експлуатації реєстратора (п. 3 Постанови).
Виходячи з висновків 10-ти актів перевірок, позивачу ставиться в провину використання гральних автоматів які не переведені у фіскальний режим роботи.
Розкриваючи ширше поняття "фіскалізації" та досліджуючи процес переходу від не фіскального до фіскального режиму роботи реєстратора слід виходити з нижче приведених термінів, визначених Законом № 265:
- фіскальні функції - це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо);
- фіскальна пам'ять - це запам'ятовуючий пристрій у складі реєстратора розрахункових операцій, призначений для одноразового занесення, зберігання і багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, яку неможливо змінити або знищити без пошкодження самого пристрою;
- фіскальний режим роботи - це режим роботи реєстратора розрахункових операцій, який забезпечує безумовне виконання ним фіскальних функцій.
Згідно Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Міністерства фінансів України від 18.04.2006р. №40/374, гральний автомат - механічне, електричне, електронне обладнання або пристрій, що використовується для проведення азартних ігор, результат яких визначається без участі працівника ліцензіата програмою роботи цього обладнання (пристрою) з використанням генератора випадкових чисел, який міститься всередині корпусу такого обладнання (пристрою), і сума виграшу нараховується обладнанням (пристроєм) автоматично.
Дане визначення не містить вказівки на те, що гральний автомат виконує фіскальні функції, а іншого виду гральних автоматів законодавець не визначає.
У ході судового засідання встановлено, що гральні автомати, які використовує у своїй діяльності позивач та які були предметом перевірки податковими інспекторами, сертифіковані відповідно до чинного законодавства, а реалізація технічної можливості оснащення кожного з них фіскальною пам'яттю не є можливим, оскільки це не передбачено конструкторськими рішеннями заводу виробника.
Модель реєстратора розрахункових операцій згідно п. 12 Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. N 1315 включається до Державного реєстру за поданням заявника, тобто виробника або постачальника відповідної моделі. А оскільки ТОВ "Екстрема-Сервіс" є лише користувачем даних реєстраторів, тому не вповноважене самостійно ініціювати питання щодо включення таких моделей до Державного реєстру.
Відповідно до Закону № 265 Кабінетом Міністрів України було розроблено Постанову від 07.02.01 за №121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (далі -Постанова №121).
Пунктом 2 цієї Постанови № 121 Міністерство промислової політики було зобов'язане забезпечити до 1 лютого 2003 р. організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Однак, у зв'язку з тим, що були відсутні технічні рішення для фіскалізації гральних автоматів, терміни переведення на облік, із застосуванням РРО, діяльності з використанням гральних автоматів неодноразово переносилися.
Згідно з останніми змінами внесеними до Постанови №121, для переведення суб'єктів підприємницької діяльності які використовують гральні автомати на облік із застосуванням РРО, встановлено термін -31 грудня 2006 року.
Як зазначає податкова інспекція у своїх листах та повідомленнях опрацювання технічних рішень з фіскалізації гральних автоматів було закінчено у 2008 році, свідченням чого є включення наказом ДПА України від 01.07.08 №430 до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
Проте в судовому засіданні відповідач не зумів пояснити яким же чином з 01.07.2008р. слід впроваджувати комп'ютерно-касову систему "Фіскал", не надав суду будь-яких технічних висновків, можливостей її використання та доказів того, що дана система забезпечує повне виконання фіскальних функцій кожного окремого грального автомата.
Комп'ютерно-касова система “Фіскал” не забезпечує виконання Вимог щодо реалізації фіскальних функцій гральними автоматами, затверджених протокольним рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002р. №13, оскільки під час її використання безпосередньо гральні автомати не мають власних фіскальних номерів і не обладнуються таким засобом, як механізм друкування звітів (видачі чеків) і відповідно застосування комп'ютерно-касової системи “Фіскал”, як і іншого спеціалізованого реєстратора розрахункових операцій, не перетворює діючі гральні автомати в реєстратори розрахункових операцій з власними фіскальними номерами.
На даний час до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій не внесені ні модифікації реєстраторів розрахункових операцій -автоматів з продажу товарів (послуг) для використання в гральному бізнесі, ні фіскальні блоки для оснащення діючих гральних автоматів.
Наведені обставини в своїй сукупності свідчать, що питання фіскалізації гральних автоматів і на даний час залишається відкритим, оскільки не вирішено належним чином.
Крім того, комп'ютерно-касова система "Фіскал" не може бути пріоритетною в використанні суб'єктами господарювання, оскільки вона відповідає таким же вимогам, як і інші реєстратори розрахункових операцій, що використовуються позивачем.
При цьому, суд зазначає, що відсутність на загальнодержавному рівні таких технічних рішень з фіскалізації гральних автоматів не є провиною позивача, останній позбавлений можливостей впливу на розв'язок проблеми застосування реєстраторів розрахункових операцій у діяльності з використанням гральних автоматів, і забезпечення реалізації їх фіскальних функцій мала б здійснити держава в особі Міністерства промислової політики у визначений термін, чого зроблено не було. А відтак, наведені обставини не могли бути підставою для заборони використання в господарській діяльності товариства гральних автоматів не оснащених фіскальною функцією.
Пункт 2 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачає відповідальність у вигляді застосування фінансових санкцій в розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Цей Закон не передбачає застосування до суб'єктів господарювання штрафних (фінансових) санкцій за використання грального автомата, не оснащеного фіскальною функцією, тим більше що правових підстав використання інших гральних автоматів ніж тих, які не оснащені фіскальною функцією, у позивача не було.
Стаття 19 Конституції України визначає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016-97, затвердженого наказом Держкомстандарту України від 30.12.1997р. № 822, організація азартних ігор та парі віднесена до сфери послуг, а тому розрахункові операції під час їх надання з гри на гральному автоматі, виходячи з вимог ст. 3 Закону № 265 та Постанови №121 проводились позивачем на час здійснення перевірок з використанням зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій, з роздрукуванням та видачею відповідного розрахункового документа на суму проданих кредитів на право гри на гральних автоматах, про що зазначено в актах перевірок.
Суд також зазначає, що всі реєстратори розрахункових операцій, що використовуються позивачем в гральних залах, включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії реєстраційних посвідчень, і їх використання в господарській діяльності по наданню послуг в сфері грального бізнесу є цілком виправданим та правомірним.
Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 ГК України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміст ст. 218 ГК України розкриває підстави господарсько-правової відповідальності. Зокрема, це вчинення учасником господарсько-правових відносин правопорушення у сфері господарювання. Разом з тим учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Не виконання Міністерством промислової політики обов'язку щодо забезпечення до 1 лютого 2003 року організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють не залежить від волі та бажання позивача, тобто має місце відсутність вини ТОВ "Екстрема-Сервіс" у використанні гральних автоматів не оснащених фіскальною функцією. І хоча Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”№ 265 від 06.07.1995р. і Постанова Кабінету Міністрів України “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” №121 від 07.02.2001р. на даний час є чинними, питання фіскалізації гральних автоматів так і залишилось не вирішеним, проте надання послуг у сфері грального бізнесу на момент проведення перевірок було цілком законною діяльністю.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, аналіз вищезазначених норм свідчить, що позивач, при використанні гральних автоматів не оснащених фіскальною функцією, порушень положень п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не допустив, а тому, застосування ДПІ у м. Вінниці штрафних (фінансових) санкцій згідно п. 2 ст. 17 цього Закону є безпідставними.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень. Відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: …3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечення відповідача щодо позову спростовується вищенаведеним обгрунтуванням та оцінюється судом критично, оскільки відповідач не довів правомірність своїх рішень. З огляду на матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та підлягають задоволенню.
Понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору при звернені до суду з десятьма позовними заявами, справи по яких об'єднані в одне провадження згідно зі ст. 94 КАС України, підлягають стягненню з Державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Вінниці про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Екстрема-Сервіс" штрафних (фінансових) санкцій:
№0002812340 від 02 березня 2009 року;
№0001862340 від 06 лютого 2009 року;
№0000532340 від 16 січня 2009 року;
№0001882340 від 06 лютого 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4420,00грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
№0013192340 від 29 грудня 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3400 грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
№0013202340 від 29 грудня 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4420,00 грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
№0010922340 від 25 листопада 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4760,00грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
№0003882340 від 26 березня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 1700грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
№0012212340 від 08 грудня 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2040,00грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
№0011212340 від 26 листопада 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4420,00грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Екстрема-Сервіс" 34,00 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 15.06.09
Суддя/підпис/ Дмитришена Руслана Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: