а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
26 червня 2009 р. Справа № 2-а-2480/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд
Під головуванням судді: Дончика В.В.,
при секретарі судового засідання: Ваталінській М.А.,
за участю: представника позивача - Бойка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції (далі-Вінницька МДПІ) до Споживчого товариства (далі-СТ) "Левада" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій
В травні 2009 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов Вінницької МДПІ до СТ "Левада" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
Зазначали, що за СТ "Левада" рахується борг в розмірі 2285 гривень у зв'язку із застосуванням штрафних (фінансових) санкцій за порушення пунктів 1,2,9,11,13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та підпункту 2.6 пункту 2 “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, у зв'язку з чим позивач просив задовольнити позов та стягнути з СТ "Левада" борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2285 гривень.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив його задоволення.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки не відомі, хоча судом було вжито необхідні заходи, щодо його належного повідомлення про час, дату та місце розгляду справи (а.с.37).
Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши та дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що СТ "Левада" (код ЄДРПОУ 31890544), 21 лютого 2002 року зареєстровано як юридичну особу Вінницькою районною державною адміністрацією, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію (а.с.19).
Згідно Довідки № 5101 від 15.05.2009 року, СТ "Левада" перебуває на обліку платників податків у Вінницькій МДПІ з 4.03.2002 року (а.с.20).
Судом також встановлено, що 24 лютого 2009 року головними державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової адміністрації у Вінницькій області Кухаруком О.О. та Поплавським В.Л., згідно направлень №№ 900803,900802 від 23.02.2009 року, проведено перевірку господарської одиниці - кефе "Левада", що знаходиться за адресою: дорога Умань-Краковець,165 км., смт.Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область, що належить СТ "Левада", щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності.
За результатами перевірки було складено акт № 294/02/32/23/31890544 від 24.02.2009 року, яким встановлено порушення СТ "Левада" пунктів 1,2,9,11,13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме, при продажі 300 грам коньяку "Закарпатський" по ціні 14 грн. за 100 грам, 2-х порцій борща по ціні 11 грн., 2-х порцій салату по ціні 8 грн., 2-х лавашів по ціні 3,50 грн., 1 пляшки води "Трускавецька" 0,5л. по ціні 3,50 грн., всього на загальну суму 90,50 грн., розрахункову операцію не проведено через реєстратор розрахункових операцій, розрахунковий документ (касовий чек) не роздруковано та не видано, розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій проводяться без використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, не забезпечено зберігання в книзі обліку розрахункових операцій фіксальних звітних чеків, а саме, № 386 та № 418, не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, невідповідність склала 119,50 грн.; підпункту 2.6 пункту 2 “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, а саме, при здійсненні готівкових розрахунків із застосуванням РРО, відповідачем не оприбутковано готівкові кошти в сумі 94 гривень, так як оприбуткуванням готівкових коштів для підприємств та підприємців, що використовують реєстратори розрахункових операцій, вважається здійснення запису обліку розрахункових коштів згідно фіскальних звітних чеків (Z-звітів) в книзі обліку розрахункових операцій (а.с.21-23).
На підставі зазначеного акту, Вінницькою МДПІ прийняті рішення № 0000652306 від 17.03.2009 року, яким до СТ "Левада" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1815 гривень (90,5 грн.*5, 17грн.*20, 17грн.*5, 119,50 грн*5) за порушення пунктів 1,2,9,11,13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та рішення № 0000662306 від 17.03.2009 року, яким до СТ "Левада" застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 470 гривень (94 грн.*5) за порушення підпункту 2.6 пункту 2 “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” (а.с.25).
Вінницькою МДПІ було вжито заходи щодо погашення СТ "Левада" боргу зі сплати штрафних (фінансових) санкцій, проте відповідач борг так і не сплатив, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не оскаржив (а.с.26).
Таким чином, станом на 15.05.2009 року сума заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій СТ "Левада" становить 2285 гривень, що підтверджується данними облікової картки відповідача (а.с.27-28).
Відповідно до пунктів 1, 2, 9, 11, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
За порушення вимог зазначеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються санкції визначені статтями 17-24 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до підпункту 2.6. пункту 2 Положення, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320 "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" N 436/95 від 12 червня 1995 року, встановлено, що за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Як слідує з акту перевірки, податковими ревізорами встановлено, що відповідачем не оприбутковано готівкові кошти в сумі 94 гривень, так як не здійснено облік цих коштів у рівній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіксальних звітних чеків (Z-звітів № 0418 за 15.01.2009 року на суму 64 грн., № 0433 за 7.02.2009 року на суму 30 грн.).
Враховуючи те, що на день розгляду справи в судовому засіданні, сума боргу відповідачем не погашена, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не оскаржені, у зв'язку з чим, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги Вінницької МДПІ до СТ "Левада" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2285 гривень є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, тому наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
У відповідності до статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Керуючись статтями 128, 158, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Споживчого товариства "Левада" (дорога Умань-Краковець, 165 км., смт. Стрижавка, Вінницький район, Вінницька область) на користь державного бюджету штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2285 (дві тисячі двісті вісімдесят п'ять) гривень.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 30.06.2009 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович