а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
30 червня 2009 р. Справа № 2-а-2809/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Іващук Олену Іванівну,
При секретарі судового засідання: Задерей Ірина Василівна
розглянувши матеріали справи
за позовом: Приватного підприємства "Світлана"
до: Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі
про: скасування рішень
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство “Світлана”з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області про скасування рішень про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені.
Позов мотивовано тим, що відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області, на підставі вимог п. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV, застосовано до позивача - фінансові санкції та нарахував пеню на підставі протиправних рішень. Рішення винесені з порушенням норм чинного законодавства, охоплюють однакові періоди застосування фінансових санкцій
В письмових запереченнях на позовну заяву, відповідач посилається на те, що рішення №334 від 26.08.2008 року винесене начальником управління Тарно польською А. О. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені до ПП “Світлана”с. Павлівка за систематичне порушення термінів сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за періоди з 20.05.2008 року по 22.08.2008 року -розділ І 4%, 32%, 42%; з 09.04.2008 року по 22.08.2008 року -розділ І 1-5%. Строк затримки сплати страхових внесків складає від 63 до 135 днів. Рішення №349 від 10.09.2008 року винесене за період з 20.06.2008 року по 09.09.2008 року -розділ І 4%, 32%, 42%, з 09.04.2008 року по 09.09.2008 року -розділ І 1-5%. Окрім того, відповідач посилається на пропущення строку оскарження рішень управління Пенсійного фонду і на цій підставі просить відмовити в його задоволенні
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила суд його задоволити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнала та просила суд не скасовувати рішення, посилаючись на їх правомірність. Як доказ, надала суду розрахунки сум, вказаних у рішеннях про застосування штрафних санкцій.
Суд вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності дійшов до висновку відмовити в задовленні позову, з наступних підстав.
Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року, який набрав чинності з 01.01.2004 року (далі - Закон № 1058- IV).
Стаття 15 Закону №1058-1У передбачено, що платники внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору ( контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до вимог п.6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду,
Пунктом 2 ч. 9 ст. 106 Закону передбачено, що за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки.
Окрім того в, силу пункту 9.3.2 ч.9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.004 року №64/8663 (далі Інструкція) передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Так, судом по справі встановлено, що Рішеннями Управління Пенсійного фонду у Погребищенському районі Вінницької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків №334 від 26.08.2008 року до ПП “Світлана”було засновано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 2602,30 грн., та нараховано пеню в сумі 551, 31 грн., а також рішенням № 349 від 10.09.2008 р. - фінансові санкції в сумі 3363,36 грн. та нарахована пеня в сумі 1139 грн. за період.
Згідно статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На доказ правомірності оскаржуваних рішень, представник відповідача надала в судове засідання Розрахунки пені та фінансової санкції по особовому рахунку 4%, 32%, 42% (розділ 1) ПП “Світлана”с Павлівка РН-0217030547, код 32144234, а також картки особового рахунку даного підприємства.
При оцінці наданих представником відповідача доказів, а також оскаржуваних рішень судом встановлено, що УПФ у Погребищенському районі, прийняло рішення у відповідності до вище зазначених правових норм, із дотримання базових періодів, за які нараховуються фінансові санкції. Розрахунки відповідають прийнятим відповідно до них рішенням.
Зокрема, судом встановлено, що рішення №334 від 26.08.2008 року винесене за систематичне порушення термінів сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за періоди з 20.05.2008 року по 22.08.2008 року та з 09.04.2008 року по 22.08.2008 року, а рішення №349 від 10.09.2008 року за періоди з 20. 06.2008 року по 09.09.2008 року.
Приймаючи дане рішення, суд виходить також із того, що підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених п.2 ч. 9 ст. 106 Закону, є дані картки особового рахунку, на підставі якої здійснюється також розрахунок фінансових санкцій та пені.
В свою чергу, картка особового рахунку ПП “Світлана”доводить також строки затримки сплати позивачем страхових внесків, які становлять від 63 до 135 днів, оскільки формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно та інших узгоджених зобов'язань.
Окрім того, суд бере до увагу пропущення строку оскарження рішень управлінь Пенсійного фонду України, який відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”становить 10 робочих днів.
Як вбачається копії оскаржуваного позивачем рішення №349 від 10.09.2008 року, ПП “Світлана”отримало дане рішення 10.09.2008 року, про що свідчить підпис головного бухгалтера підприємства, на даному рішенні, скріплений печаткою. На доказ пропуску строку оскарження Рішення №334 від 26.08.2008 року, представником відповідача надано копію повідомлення про вручення поштового відправлення, із особистим підписом керівника підприємства, який доводить отримання ним оскаржуваного рішення 28.08.2008 року
Оскаржені дані рішення були 10.06.2009 року. В позовній заяві та в судовому засіданні представник позивача не пояснює причин пропуску строку оскарження рішення, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність поважних причин його пропуску.
Таким чином, судом встановлено, що представником відповідача в судовому засіданні повністю доведено, що оскаржувані позивачем рішення, є правомірними та прийнятими на підставі Закону 1058-IV і Інструкції, з дотримання всіх вимог, встановлених даними нормативно-правовими актами.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
В задоволенні позову Приватного підприємства "Світлана" до Управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі про скасування рішень начальника управління Пенсійного фонду України у Погребищенському районі Вінницької області від 26.08.08 року №334 та від 10.09.2008 року №349 - відмовити повністю
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 03.07.09
Суддя Іващук Олена Іванівна