а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
07 липня 2009 р. Справа № 2-а-2953/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання: Пивовар Інні Михайлівні,
за участю прокурора Олексика Вадима Івановича,
представника позивача: Кіся Сергія Миколайовича
представників відповідача: Лозінської Алли Василівни, Глімбоцької Зої Григорівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом прокурора Томашпільського району Вінницької області в інтересах держави в особі Крижопільської міжрайонної державної податкової інспекції до Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Вінницяводоканал" в особі Томашпільського відокремленого підрозділу водопровідно-каналізаційного господарства Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Вінницяводоканал" про стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу
встановив:
У червні 2009 року прокурор Томашпільського району Вінницької області в інтересах держави в особі Крижопільської міжрайонної державної податкової інспекції (Крижопільська МДПІ) звернувся в суд з позовом до Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідного-каналізаційного господарства "Вінницяводоканал" (ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал") в особі Томашпільського відокремленого підрозділу водопровідно-каналізаційного господарства Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Вінницяводоканал" (Томашпільський ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал") про стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість на загальну суму 38539,98 грн мотивуючи позовні вимоги наступним.
Томашпільський ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" Крижопільською МДПІ взятий на податковий облік як платник податків з вересня 1998 року. Станом на 05 червня 2009 року за підприємством рахується податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 38539,98 грн, з яких основний платіж - 29798,14 грн, штрафні санкції - 7083,38 грн, пеня - 1658,46 грн. Податковою інспекцією вжито ряд заходів щодо погашення податкового боргу та винесені податкові повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій.
Посилаючись на те, що борг не сплачений, податкові повідомлення-рішення не оскарженні позивач просить суд позов задовольнити, стягнути активи Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Вінницяводоканал" в рахунок погашення податкового боргу Томашпільського відокремленого підрозділу ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" в сумі 38539,98 грн.
В судовому засіданні прокурор та представник Крижопільської МДПІ позовні вимоги, викладені в прохальній частині позовної заяви підтримали у повному обсязі.
Представник ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" та представник Томашпільського ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" в судовому засіданні позов визнали повністю. При цьому, представник Томашпільського відокремленого підрозділу водопровідно-каналізаційного господарства додатково пояснила, що дана заборгованість виникла у підприємства у зв'язку з важким фінансовим становищем.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволеню з наступних підстав.
Згідно з довідкою Головного управління статистики у Вінницькій області від 21 лютого 2007 року №297 Томашпільський відокремлений підрозділ водопровідно-каналізаційного господарства включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України.
Цей підрозділ діє на підставі Положення, затвердженого начальником Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Вінницяводоканал" 22 серпня 2001 року.
Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1. Положення Томашпільський ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" є самостійним господарюючим суб'єктом без права юридичної особи, здійснює виробничу та комерційну діяльність, надаючи послуги організаціям, підприємствам, установам та населенню з метою отримання прибутку.
Як платник податків підрозділ взятий на податковий облік Ямпільською МДПІ (Крижопільська МДПІ) 18 вересня 1998 року за №79, а згідно із свідоцтвом Державної податкової адміністрації України від 16 жовтня 1997 року №01604658 зареєстрований, зокрема, платником податку на додану вартість.
За обставин, коли Томашпільський ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" є платником податків та зборів (обов'язкових платежів), передбачених Законом України “Про систему оподаткування”, то згідно з пунктом 3 частини першої статті 9 цього Закону, зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами термінами.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації (розрахунку), протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Податковий борг (недоїмка), згідно з пунктом 1.3 частини першої статті 1 цього Закону - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
На час розгляду справи, податкова заборгованість Томашпільського ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" з податку на додану вартість становить 38539,98 грн, з яких основний платіж - 29798,14 грн, штрафні санкції - 7083,38 грн, пеня - 1658,46 грн, що не оспорюється представниками відповідача та підтверджується, зокрема, поданими деклараціями з податку на додану вартість від 19 січня 2009 року №12151 на суму 7885 грн, від 16 лютого 2009 року №813 на суму 11677 грн, від 16 березня 2009 року №1601 на суму 3593 грн, від 15 квітня 2009 року №2814 на суму 6257 грн, від 18 травня 2009 року №4280 на суму 6255 грн, оскільки за правилами встановленими пунктом 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (розрахунку).
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.п. 16.4.1 ст. 16 наведеного Закону).
Також, підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф.
На виконання вказаних положень Закону 29 січня 2009 року позивачем щодо Томашпільського ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" винесено податкове повідомлення-рішення №0000221601/0 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на суму 707,80 грн; 30 січня 2009 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000231601/0 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на суму 1029,99 грн; 10 березня 2009 року винесено податкове повідомлення-рішення №0000681601/0 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на суму 1511,49 грн; 15 травня 2009 року винесено податкове повідомлення-рішення №00001321601/0 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на суму 797,54 грн; 15 травня 2009 року винесено податкове повідомлення-рішення №0001261501/0 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на суму 673 грн; 15 травня 2009 року винесено податкове повідомлення-рішення №0001271501/0 про застосування фінансової санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на суму 625,77 грн.
Пунктами 3.1.1, пунктом 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що виключно за рішенням суду в рахунок погашення податкових зобов'язань можуть бути примусово стягнені активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності), що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом. Такі випадки, стосовно позивача, встановлені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", а саме пунктом 11 статті 10 якого передбачено, що державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Майно підприємства, згідно статті 66 Господарського кодексу України, становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самому балансі підприємства.
Таким чином стягнення суми податкової заборгованості, в разі недостатності коштів у відповідача, можливе за рахунок його майна.
Коло повноважень відособленого підрозділу юридичної особою стосовно здійснення в адміністративному суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і стягнення здійснюється судом з юридичної особи або на її користь.
Томашпільський ВПВКГ ВОКВПВКГ "Вінницяводоканал" не має статусу юридичної особи, не наділений адміністративною процесуальною правоздатністю та адміністративною процесуальною дієздатністю, а тому примусове стягнення активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, необхідно стягувати з Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Вінницяводоканал".
Відповідно до статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Згідно із статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до частини першої статті 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву, якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до частини третьої статті 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Таким чином, за обставин, коли сума основного боргу є узгодженою, податкові повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій не оскарженні, тобто вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а також визнаються відповідачем (що не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи та інтереси), то позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 48, 50, 72, 79, 86, 136, 158, 162, 163, 167, 255 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства “Вінницяводоканал” (вул. Київська, 173, м. Вінниця, 21022, п/р №26035050051090 в Укрсоцбанк м. Вінниця, МФО 302010, код 03339012) активи в рахунок погашення податкового боргу Томашпільського відокремленого підрозділу водопровідно-каналізаційного господарства Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства “Вінницяводоканал” з податку на додану вартість на загальну суму 38539,98 грн в дохід Державного бюджету (рахунок №31118029700524, код платежу 14010100, одержувач УДК у Томашпільському районі, банк ГУ ДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, код 34701303).
Відповідно до статті 186 КАС України ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінченя строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено 10.07.2009.
Суддя: Чудак Олеся Миколаївна