а
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
30 липня 2009 р. Справа № 2-а-3189/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чернюк Алла Юріївна,
При секретарі судового засідання: Котюжанська Тетяна Олександрівна
За участю представників сторін:
прокурора : не зявився
позивача : Гоцуляк Р.М.
відповідача : не зявився
розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні
за позовом: Могилів-Подільського міжрайпрокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Могилів-Подільському районі
до: Могилів-Подільської філії товариства з обмеженою відповідальністю "Дністер - Агро"
про: стягнення заборгованості
08 липня 2009 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Могилів-Подільський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Могилів-Подільському районі з позовною заявою про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Дністер-Агро" заборгованість в сумі 13008 грн. 39 коп..
Позов мотивовано тим, що відповідачем своєчасно не сплачувались нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески, в результаті чого виникла недоїмка в сумі 9130 грн. 33 коп. за період з лютого 2009 року по квітень 2009 року, яка підтверджується розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за відповідний період (а.с. 9-11). Управлінням Пенсійного фонду України у Могилів-Подільському районі були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені № 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186 від 02.04.2009р., № 204, 205 від 06.05.2009р.. Таким чином загальна сума боргу становить 13008 грн. 39 коп., з них 9130 грн. 33 коп. - основний борг, 2829 грн. 06 коп. - штрафні санкції, 889 грн. 00 коп. - пеня. Крім того, відповідачу направлялися вимоги про сплату боргу № Ю 721 від 01.04.2009р., № Ю 721 від 05.05.2009р., № Ю 721 від 01.06.2009р.. Боржник протягом 10-ти робочих днів після отримання вимог не сплатив зазначені у вимогах суми та не оскаржив їх.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, причини неявки суду невідомі. Про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень №365407 від 17.07.2009 року та №372411 від 24.07.2009 року. Представник позивача висловив думку про можливість розгляду справи без участі відповідача. Суд, прийнявши до уваги думку представника позивача, вважає, що вжив достатні заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю або участю повноважного представника відповідача, для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим кодексом, тому неявка відповідача у судове засідання без повідомлення причин свідчить про умисне затягування розгляду справи, що може потягнути за собою порушення строків провадження у справі. За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу без участі відповідача або його повноважного представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню. До такого висновку суд прийшов з огляду на таке:
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09.07.2003 року, який набрав чинності з 01.01.2004 року.
Згідно положень ч. 2 ст. 5 Закону № 1058- IV, виключно цим законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Статтею 15 вищевказаного Закону передбачено, що платники внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору ( контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру.
Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "Дністер Агро" зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України у Могилів-Подільському районі і є платником страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 6 ч. 2 ст.17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та п. 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.004 року № 64/8663 передбачено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а саме до 20 числа наступного за звітним місяцем.
Однак, в порушення вищевказаних положень, відповідач не своєчасно сплачував страхові внески, відповідно до чого створив борг в сумі 9130 грн. 33 коп.. Даний борг був визначений на підставі розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, поданих до органу Пенсійного фонду відповідачем.
Згідно п. 2, п. 3 ст. 106 даного Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
На підставі п. 2 ч. 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду України, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
З урахуванням вищевказаних положень Закону позивачем застосовано до відповідача фінансові санкції та нараховано пеню на підставі рішень №177 від 02.04.2009р., №178 від 02.04.2009р., №179 від 02.04.2009р., №180 від 02.04.2009р., №181 від 02.04.2009р., №182 від 02.04.2009р., № 183 від 02.04.2009р., №184 від 02.04.2009р., №185 від 02.04.2009р., №186 від 02.04.2009р., № 204 від 06.05.2009р., №205 від 06.05.2009р., які були вручені відповідачу, про що свідчать копії поштових повідомлень (а.с. 27-28).
Позивачем також вживались заходи для погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків, а саме: направлялись вимоги про сплату боргу № Ю 721 від 01.04.2009р., № Ю 721 від 05.05.2009р., № Ю 721 від 01.06.2009р, які протягом 10-ти робочих днів після отримання вимог не сплачені та не оскаржені.
Таким чином судом встановлено, загальна сума заборгованості становить 13008 грн. 39 коп., що підтверджується розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, рішеннями №177 від 02.04.2009р., №178 від 02.04.2009р., №179 від 02.04.2009р., №180 від 02.04.2009р., №181 від 02.04.2009р., №182 від 02.04.2009р., № 183 від 02.04.2009р., №184 від 02.04.2009р., №185 від 02.04.2009р., №186 від 02.04.2009р., № 204 від 06.05.2009р., №205 від 06.05.2009р.вимогами про сплату боргу № Ю 721 від 01.04.2009р., № Ю 721 від 05.05.2009р., № Ю 721 від 01.06.2009р..
В силу ч. 3 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державна пенсійне страхування” страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 106 вищевказаного Закону, орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи те, що вимоги прокурора та позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд приходить до висновку про доцільність задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Позов Могилів-Подільського міжрайпрокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Могилів-Подільському районі задовільнити повністю.
Стягнути з Могилів-Подільської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Дністер-Агро" (24034, с.Кричанівка, Могилів-Подільський район, Вінницька область) на користь управління Пенсійного фонду України у Могилів-Подільському районі(вул.ІІІ-тя Гвардійська,19 р/р 25601323590103 у ВАТ "Державний ощадний банк", МФО 302076) заборгованість в сумі 13008,39 грн.(тринадцять тисяч вісім гривень тридцять девять копійок).
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 04.08.09
Суддя Чернюк Алла Юріївна