Постанова від 05.08.2009 по справі 2-а-3195/09/0270

а

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2009 р. Справа № 2-а-3195/09/0270

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,

при секретарі судового засідання Гуцолі Максимові Павловичу,

за участю представника позивача Пастух Любові Сергіївни,

представника відповідача Гуменюк Ірини Олегівни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Кредитної спілки “Альянс Україна” до Державної податкової інспекції у м. Житомир про визнання протиправними й відповідне скасування податкових повідомлень-рішень від 30 квітня 2009 року № 00001822201/0, від 03 липня 2009 року № 0000182201/1,

встановив:

у червні 2009 року Кредитна спілка “Альянс Україна (КС “Альянс Україна”) звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомир (ДПІ у м. Житомир) про визнання протиправними та відповідне скасування податкових повідомлень-рішень від 30 квітня 2009 року № 00001822201/0, від 03 липня 2009 року № 0000182201/1.

Зазначено, що працівниками ДПІ у м. Житомир проведено виїзну документальну перевірку з питань дотримання Житомирським відділенням КС “Альянс Україна”вимог податкового, валютного та іншого законодавства упродовж періоду з 16 листопада 2006 року по 31 грудня 2008 року і складено акт від 23 квітня 2009 року № 2643/22/34542330.

В акті перевірки ревізорами зазначено порушення Житомирського відділення КС “Альянс Україна”положень Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР “Про оподаткування прибутку підприємств”(Закон № 334), зокрема, заниження валових доходів у розмірі 133275 грн. та заниження валових витрат у розмірі 18472 грн., що склало несплату податку на прибуток обсягом 28700 грн. 75 коп.

На підставі акта перевірки і відповідно до статті 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”ДПІ у м. Житомир винесено податкове повідомлення-рішення від 30 квітня 2009 року № 0000182201/0, яким визначено суму податкового зобов'язання обсягом 43052 грн., з яких основний платіж -28701 грн., штрафні санкції -14351 грн.

У результаті апеляційного оскарження відповідачем виставлено друге податкове повідомлення-рішення від 03 липня 2009 року № 0000182201/1.

Податкові зобов'язання обґрунтовані тим, що упродовж певного періоду Житомирське відділення КС “Альянс Україна”не було включене до Реєстру неприбуткових організацій і установ, а відтак, було зобов'язане сплачувати податок на прибуток.

Посилаючись на те, що право неприбуткових організацій на пільгове оподаткування відповідно до пункту 7.11 статті 7 Закону № 334 не може ставитись у залежність від часу включення до Реєстру, оскільки таке право виникає залежно від правового статусу установи (організації) і структури її доходів, а оподаткування кредитної спілки (її відокремленого підрозділу, зокрема) на загальних підставах може відбуватися тільки за обставин, коли зазначена установа не відповідає нормативним й установчим документам, - що й послугувало основою для оскаржування податкових повідомлень-рішень, визнання їх протиправними і відповідного скасування.

У судовому засіданні представник КС “Альянс Україна”позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладенні в позовній заяві і в доданих до справи документах.

Представник ДПІ у м. Житомир в судовому засіданні проти заявленого позову заперечила на підставі того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято інспекцією в межах наданих повноважень та відповідно до порушень, які виявлені в процесі перевірки й зафіксовані у відповідному акті.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, проаналізувавши докази на підтвердження та спростування позовних вимог у їх сукупності, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог.

Передовсім, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи КС “Альянс Україна”видано Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 11 листопада 2002 року № 11741050001003406 серія АОО № 146041.

Згідно зі статутом, затвердженим рішенням загальних зборів кредитної спілки 28 лютого 2006 року (протокол № 1) та перереєстрованим Виконавчим комітетом Вінницької міської ради 06 березня 2006 року, спілка діє на підставі Закону України “Про кредитні спілки”та Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-ІІІ “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”і є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Рішенням ДПІ у м. Вінниця від 07 липня 2006 року № 625 КС “Альянс Україна”внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ).

Відповідно до Положення Житомирського відділення КС “Альянс Україна”, затвердженого рішенням спостережної ради КС “Альянс Україна”(протокол № 8 від 27 липня 2006 року та № 43 від 20 грудня 2007 року), воно є підрозділом цієї спілки.

Згідно з довідкою ДПІ у м. Житомир від 29 січня 2008 року № 988 Житомирське відділення КС “Альянс Україна”взято на податковий облік 16 листопада 2008 року за № 988 (а.с. 48), а згідно з рішенням ДПІ у Житомир від 08 травня 2007 року № 295/15-1 - внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ) (а.с. 49).

Відповідно до плану перевірок з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства упродовж періоду з 16 листопада 2006 року по 31 грудня 2008 року, затвердженого Державною податковою адміністрацією у Житомирській області (ДПА у Житомирській області), головним державним податковим ревізором-інспектором ДПА у Житомирській області Каспревич Л.В., старшим державним податковим ревізором-інспектором ДПА у Житомирській області Опанасенко О.О. та старшим державним податковим інспектором Білоконь Т.М. згідно з направленнями від 30 березня 2009 року №587 та від 10 квітня 2009 року №650, здійснено планову перевірку Житомирського відділення КС “Альянс Україна”, розташованого у м. Житомир (а.с. 36).

За результатами проведеної перевірки складено акт від 23 квітня 2009 року № 2643/22/34542330, у якому встановлено порушення відділенням пункту 4.1 статті 4, пунктів 5.1, 5.2, підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5, підпунктів 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, зокрема, заниження валового доходу в розмірі 133275 грн. та заниження валових витрат у розмірі 18472 грн. (а.с. 8-31).

30 квітня 2009 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000182201/0 на суму 43052 грн, з яких основний платіж -28701 грн., штрафна (фінансова) санкція -14351 грн. (а.с. 40).

Не погодившись з таким рішенням, КС “Альянс Україна”оскаржила його в адміністративному порядку.

За результатами розгляду скарги рішенням ДПІ у м. Житомир від 03 липня 2009 року № 49497/10/25-009 податкове повідомлення-рішення залишено без змін (а.с. 46-47), а відтак, виставлено друге податкове повідомлення-рішення від 03 липня 2009 року № 0000182201/1 (а.с. 41).

Діяльність кредитних спілок в Україні регулюється, зокрема, Законом України “Про кредитні спілки”. Відповідно до статті 1 Закону кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, винятковим видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим законом.

Порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій, зокрема кредитних спілок, визначається пунктом 7.11 статті 7 Закону № 334.

Так, підпункт 7.11.4 цієї статті встановлює, що від оподаткування звільняються такі види доходів кредитної спілки: отримані як у вигляді доходів від здійснення операцій з активами, так і пасивних доходів недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; кошти, які надходять до кредитних спілок у вигляді внесків на державне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законодавством; дотації або субсидії, отримані з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, які надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів (згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України), крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються згідно із законодавством таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам з метою зниження рівня таких цін.

У той же час слід зазначити, що відповідно до пункту 7.11.9 пункту 7.11. статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”у разі, коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених підпунктом 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку.

Незалежно від положень першого абзацу цього підпункту, якщо неприбуткова організація отримує дохід з інших джерел, ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

Порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій ( визначених в абзаці “ж”підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішення питання про вилучення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації вирішується, відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334 центральним податковим органом. Рішення центрального податкового органу можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 року № 232 затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ (Положення). Згідно з цим Положенням Реєстр неприбуткових організацій -це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону № 334 звільняються від сплати податку на прибуток.

За умови внесення неприбуткової організації або установи до бази Реєстру, їй за її ідентифікаційним номером присвоюється ознака неприбуткової організації (установи). Створення і ведення Реєстру здійснюється Державною податковою адміністрацією України.

На виконання наведених норм та пункту 1.4 Положення наказом ДПА України від 03 липня 2000 року № 355 розроблено Порядок визначення структури неприбуткових установ (Порядок).

Розділом II такого Порядку встановлено структуру ознаки. Так, підпунктом 3.2 Порядку встановлено структуру ознаки щодо кредитних спілок -“(0010) - кредитні спілки”. При цьому в підпункті зазначено, що при визначенні для кредитних спілок статусу неприбуткових установ (організацій) необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”, Законом України “Про кредитні спілки”, іншими нормативно-правовими актами.

Зокрема, відповідно до підпункту 7.11.12 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”набуття статусу неприбуткової організації здійснюється при її первісній реєстрації.

Пунктами 1.1 та 1.2 Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ чітко визначені критерії та їх якісна характеристика, у відповідності до яких здійснюється ведення такого Реєстру. Таким критерієм є належність суб'єкта заявника до переліку осіб, зазначених підпунктом 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334.

Матеріали справи дають змогу зрозуміти, що, позивач є кредитною спілкою у відповідності до положень закону та свого статуту, є також неприбутковою організацією і користується передбаченими законом пільгами, незважаючи на відсутність в реєстрі неприбуткових організацій її філії -Житомирського відділення КС “Альянс Україна”, який діє від імені самої кредитної спілки.

Відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України (ЦК України) юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Згідно зі статтею 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням і здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Відомості про філії та представництва юридичної особи вміщені до єдиного державного реєстру.

Згідно з положенням Житомирське відділення КС “Альянс Україна”не є юридичною особою, веде бухгалтерський та оперативний облік, діє від іменні кредитної спілки в межах наданих повноважень. Дані бухгалтерського та оперативного обліку відділення були вміщені у звітах кредитної спілки.

Згідно з частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку лише для підприємств, тобто юридичних осіб, і саме для них відповідно до статті 11 цього Закону є обов'язковим складання фінансової звітності і, зокрема, балансу.

Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, самостійно може виокремлювати баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, долучаючи свої показники до фінансової звітності підприємства. Таким чином, можливість виокремлювати певні підрозділи й переводити їх на окремий баланс віднесено не до обов'язків юридичної особи, а до її права.

У фінансово-господарській діяльності практично не існує розподілу доходів та витрат між філіями, адже крім витрат на утримання філій (оренда, зв'язок, матеріальні витрати), спілка несе витрати з нарахування заробітної плати працівникам філій, обов'язкових платежів, нарахування відсотків з пасивних операцій. Фінансування філій з метою надання кредитів членам кредитної спілки здійснюється спілкою за рахунок додаткових пайових внесків та залучених коштів від юридичних та фізичних осіб. Виходячи з цього, усі витрати, понесені кредитною спілкою, прямо пов'язані з діяльністю філій, але не можуть обліковуватись у розрізі філій, а отримані доходи є загальними доходами кредитної спілки.

У зв'язку з тим, що кредитна спілка має неприбутковий статус і не є платником податку на прибуток, її філії, відділення та інші відокремлені підрозділи також не є платниками податку на прибуток .

Як встановлено в судовому засіданні, Житомирське відділення КС “Альянс Україна”звітувало за І квартал 2007 року до ДПІ у м. Житомир з нульовими показниками щодо податку на прибуток підприємств, тобто упродовж періоду, який перевірявся, здійснювалась діяльність, передбачена положенням, і доходів з інших джерел, ніж передбачені підпунктом 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону № 334, не надходило. У такій ситуації підстави для оподаткування доходу відділення -відсутні.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 1 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”фінансова послуга - це операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Фінансові активи, згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, - це кошти, цінні папери, боргові зобов'язання та право вимоги боргу, що не віднесені до цінних паперів.

У частині другій статті 21 Закону України “Про кредитні спілки” вказано, що в межах своєї господарської діяльності кредитна спілка надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості, забезпеченості та має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів) за користування кредитами, наданими кредитною спілкою, а також ціни (тарифи) на послуги, які надаються кредитною спілкою.

Таким чином, отримання доходів у вигляді відсотків є платою за надання своїм членам кредитних послуг, яке можливе тільки після фактичного отримання членом кредитної спілки (позичальником) кредиту, тобто за умови фактичному виконання операції з фінансовими активами.

У підпункті 7.11.13 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”зазначено, що під терміном “пасивні доходи”слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.

Проценти - це дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів долучається, зокрема, платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит. Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум (п.п. 1.10 ст. 1 Закону № 334).

Відповідно до підпункту 7.11.13 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”під терміном “основна діяльність”слід розуміти діяльність неприбуткових організацій зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки та інші подібні організації). У переліку основної діяльності не вміщено операції з надання товарів (послуг) неприбутковими організаціями, визначеними в абзацах “в”“д”підпункту 7.11.1 цього пункту, особам іншим, ніж засновники (члени, учасники) таких організацій.

Отже, діяльність відділення з надання послуг виключно членам спілки, з погляду чинного податкового законодавства, є її основною діяльністю, а доходи, отримані кредитними спілками від здійснення основної діяльності згідно підпункту 7.11.4 пункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, звільняються від оподаткування податком на прибуток.

З урахуванням вказаних вище положень чинного законодавства України, яке регулює питання оподаткування прибутку підприємств і діяльність неприбуткових організацій, з'ясованих у судовому засіданні обставин, зокрема того, що позивач є неприбутковою організацією, яка звільнена від сплати податку на прибуток, а її Житомирське відділення, маючи статус неприбуткової організації з моменту реєстрації, підпорядковується юридичній особі у здійсненні основної діяльності, іншої діяльності у перевіряємий період не здійснювало, суд встановив, що висновки податкового органу, викладені в акті перевірки від 23 квітня 2009 року № 2643/22/34542330, щодо порушення відділенням наведених положень статей 4, 5, 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”в частині заниження податку на прибуток упродовж періоду з 16 листопада 2006 року по 31 грудня 2008 року є необґрунтованими.

Суд вважає, що податковий орган при проведенні перевірки не зважив повністю на надані платником податків докази щодо правомірності визначення доходу неприбуткової організації, що спричинило винесення податкового повідомлення-рішення від 30 квітня 2009 року № 0000182201/0 про встановлення податкового зобов'язання в розмірі 28701 грн. і застосування фінансових санкцій у розмірі 14351 грн. та рішення від 03 липня 2009 року № 49497/10/25-009 про результати розгляду скарги КС “Альянс Україна”, відповідно до якого винесено податкове повідомлення-рішення № 0000182201/1.

З огляду на частину першу статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові й службові особи зобов'язані діяти тільки на підставі й у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги й заперечення, а суд відповідно до статті 86 цього Кодексу, оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частиною другою статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доведення правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною третьою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією і законами України; чи цілеспрямовано використовувались повноваження; чи обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення; чи безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; чи дотримувався принцип рівності перед законом з метою запобігання дискримінації; чи пропорційно, тобто чи дотримувався необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками стосовно прав, свобод, інтересів особи і тією метою, для досягнення якої й було спрямоване це рішення; чи враховувалися права особи на участь у процесі прийняття рішення; чи проводилося своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, оцінивши докази сторін, перевірившиоскаржувані рішення податкового органу відповідно до вимог частини третьої статті 2 КАС України, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 30 квітня 20009 року № 0000182201/0 та від 03 липня 2009 року № 0000182201/1 про встановлення податкового зобов'язання в розмірі 28701 грн. і застосування фінансових санкцій у розмірі 14351 грн. прийняті без урахування всіх обставин, які мали значення у цьому випадку. Правомірність висновків податкового органу, який є відповідачем у справі, представленими суду доказами і матеріалами не доведена.

Судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим, а це можливо, якщо воно ухвалене відповідно до норм матеріального права, з дотриманням процесуального права, передовсім гарантуючи справедливий результат судочинства та справедливість процесу його здійснення (ст. 159 КАС України).

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню, а понесені позивачем судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп., згідно статті 94 КАС України, - стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 9, 11, 17, 69-72, 94, 122, 158-163, 186, 254 КАС України, суд

постановив:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 30 квітня 2009 року №0000182201/0, від 03 липня 2009 року №0000182201/1.

Стягнути на користь позивача 3 грн 40 коп. судових витрат за рахунок держави.

Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено 07.08.2009.Суддя/підпис/ Чудак Олеся Миколаївна

Копія вірна:

Суддя:

Секретар: