18002, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 245, тел./факс 8(0472)32-20-72, inbox@adm.ck.court.gov.ua
Справа № 2-а-226/08
10 грудня 2008 року м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді Мишенка В. В.,
суддів: Смілянця Е.С., Гараня С.М.,
при секретарі - Дубовій Ю.С.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 за довіреністю,
відповідача - Школи С.М. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Придніпровської районної у м. Черкаси ради про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат одноразової допомоги при народженні дитини,
Подано адміністративний позов про визнання протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Придніпровської районної у м. Черкаси ради щодо нарахування та виплати позивачеві виплат одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивач просить суд зобов'язати відповідача призначити позивачу відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомогу при народженні дитини у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років встановленого на день народження її дитини в розмірі 10463.8 грн. Стягнути з відповідача на користь позивача недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини в розмірі 1963,8 грн. Зобов'язати відповідача призначити позивачу щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку, у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до шести років. Стягнути з відповідача на користь позивача недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5861,78 грн. Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі 81,65 грн.
Суд, ухвалою від 27 жовтня 2008 року залучив в якості відповідачів по даній справі Міністерство фінансів України, Міністерство праці та соціальної політики України та Державне казначейство України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси, позовних вимог не визнала, та просила суд відмовити в їх задоволені.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Позивач з червня 2007 року перебуває на обліку у відповідача відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідачем, як органом, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми , відповідно до ст.12 та 15 Закону № 2811 була призначена одноразова допомога при народженні дитини розміром 8500 грн. з наступним порядком її виплати - одноразово в сумі 3400 грн. і протягом наступних 12 місяців по 425 грн., та допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку у розмірі 140 грн., щомісяця, протягом трьох років. Відповідно до ч.1 Постанови КМ України від 16.01.2007 року №32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня призначається, а в ІІ-ІV кварталах і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. Органом праці та соціального захисту населення за місцем проживання позивача є управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом .
Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач, відповідно до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст.46 Конституції України - пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Однак законами про бюджет на 2007 та 2008 роки дана соціальна гарантія змінювалася. Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» - розмір допомоги становить не менше розміру прожиткового мінімуму (була скасована законом про бюджет 2008 рік ). Ст. 63 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 557 грн. Ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Однак рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року було визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п.7 ст.71, п.14 ст.71 щодо зупинення на 2007 рік дії статей Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказані норми Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили свою чинність з дня ухвалення Конституційним судом даного рішення. Рішення Конституційного суду у даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли в наслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Аналогічні положення містилися і в Рішенні Конституційного суду України від 22.05.2008 року. Зокрема даним Рішенням було визнано неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо виключення статей якими встановлювався розмір допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України - правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закони України про державний бюджет на відповідний рік є загальними по відношенню до спеціально закону з огляду на суть Конституції та даних законів, оскільки закони про бюджет встановлювали інший розмір виплат передбачених спеціальним законом.
Відповідно до ст.8 КАС України - суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються вищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи вищевказане, суд прийшов до висновку про необхідність захисту прав позивача та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з фактичного розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В решті вимоги позивача до відповідача не обґрунтовані, а таким чином, в задоволенні їх слід відмовити за безпідставністю позову.
Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94, 159 - 163 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 про перерахунок та стягнення заборгованості з виплат допомоги при народженні дитини задовольнити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району м. Черкаси провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з фактичного розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» за період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року.
В решті позовних вимог ОСОБА_2 щодо заявлених позовних вимог до управління праці та соціального захисту населення Придніпровського району м. Черкаси - відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь позивача, здійснені нею судові витрати, частково - відповідно до задоволених вимог, в розмірі 40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий В.В.Мишенко
Судді: