10 червня 2015 року Справа № 876/2343/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Качмара В.Я., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Луцького міського голови на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 січня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького міського голови, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне комунальне підприємство "Луцьктепло" про визнання протиправними та скасування розпоряджень-
04 листопада 2014 року позивач- Осіпов А.О. звернувся в суд з позовом до відповідача- Луцького міського голови, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне комунальне підприємство "Луцьктепло", в якому (з врахуванням уточнень позовних вимог а.с.18-19) просив визнати протиправним розпорядження Луцького міського голови від 26 вересня 2014 року № 358 «Про графік подачі гарячої види», визнати протиправним та скасувати розпорядження Луцького міського голови від 05 листопада 2014 року № 417 «Про тимчасове призупинення подачі теплоносія для опалення».
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 січня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано розпорядження Луцького міського голови № 417 від 05 листопада 2014 року. В задоволенні решти позовних вимог відмолено.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не враховано те, що, видаючи оскаржувані розпорядження, міський голова реалізовував повноваження, надані йому п.1 ч.3 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та забезпечував здійснення на території міста Луцька заходів із забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09 липня 2014 року №296 та розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 22 жовтня 2014 року №436. Просить скасувати оскаржувану постанову та відмовити у позові в повному обсязі.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, тому відповідно до положень ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 09 липня 2014 року №296 «Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15» та розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 02 вересня 2014 року №333 «Про забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом на опалювальний сезон 2014-2015 року» 26 вересня 2014 року Луцький міський голова видав розпорядження № 358 «Про графік подачі гарячої води», яким встановлено починаючи з 29 вересня 2014 року подачу гарячої води по суботах та неділях з 08.00 год. до 23.00 год.
Розпорядженням Луцького міського голови від 05 листопада 2015 року № 417 «Про тимчасове призупинення подачі теплоносія для опалення» починаючи з 06 листопада 2014 року встановлено графік подачі гарячої води у м. Луцьку щоденно з 06.00 год. до 22.00 год.
06 листопада 2014 року видано розпорядження Луцьким міським головою № 420 «Про втрату чинності розпорядження міського голови від 26 вересня 2014 року № 358», відповідно до якого втратило чинність з 06 листопада 2014 року розпорядження міського голови від 26 вересня 2014 року № 358 «Про графік подачі гарячої води».
Згідно з розпорядженням Луцького міського голови від 11 листпада 2014 року № 432 відновлено з 12 листопада 2014 року подачу споживачам на території міста теплоносія для опалення та п.1 розпорядження міського голови від 05 листопада 2014 року № 417 «Про тимчасове припинення подачі теплоносія для опалення» вважати таким, що втратив чинність з 12 листопада 2014 року.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що міський голова, видаючи розпорядження від 05 листопада 2014 року № 417 «Про тимчасове призупинення подачі теплоносія для опалення», діяв поза межами наданих йому повноважень, оскільки тимчасове визначення інших норм споживання, якості та режимів надання житлово-комунальних послуг відноситься до компетенції місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Разом з тим, не підлягає до задоволення вимога позивача про визнання протиправним розпорядження Луцького міського голови від 26 вересня 2014 року № 358, оскільки дане розпорядження 06 листопада 2014 року на підставі розпорядження Луцького міського голови № 420 «Про втрату чинності розпорядження міського голови від 26 вересня 2014 року № 358» втратило чинність.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними, виходячи з наступного.
Ст.19 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно з п. «а» ч. 1, ч. 5 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.
Відповідно до п.«б» ч.2 ст.30 згаданого вище Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.
Відповідно до ч.ч. 3-7 ст. 16 цього ж Закону комунальні послуги надаються споживачам безперебійно, виключно за винятком часу перерв на: 1) проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем/виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад або місцевими державними адміністраціями згідно з нормативними документами. Допустима тривалість перерв у наданні послуг, їх періодичність встановлюються Кабінетом Міністрів України на підставі стандартів, нормативів, норм, порядків та правил експлуатації, проведення випробувань теплових мереж, поточного і капітального ремонтів, реконструкції об'єктів житлового фонду; 2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з правилами та іншими нормативними документами; 3) ліквідацію наслідків аварій або дії обставин непереборної сили. Перерва у наданні комунальних послуг, яка виникла внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, має бути ліквідована у найкоротші терміни, що визначаються нормативними документами. Якщо ліквідація наслідків аварії або дії обставин непереборної сили потребує більше однієї доби, виконавець/виробник спільно з органами місцевого самоврядування здійснює заходи щодо зменшення її негативного впливу на споживачів. У разі застосування перерви в наданні послуг виконавець/виробник зобов'язаний повідомити через засоби масової інформації про таку перерву споживача не пізніш як за 10 днів (за винятком перерви, що виникла внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили). У повідомленні необхідно зазначити причину та строк перерви в наданні відповідних послуг. Виконавець/виробник зобов'язаний проводити перерахунок розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі перерви в їх наданні, ненаданні або наданні не в повному обсязі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України . У разі перевищення нормативно встановлених термінів, за винятком настання форс-мажорних обставин, виконавець/виробник несе відповідальність згідно із законом. Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, мають право тимчасово визначати інші норми споживання, якості та режими надання житлово-комунальних послуг з урахуванням технічних можливостей підприємств, кліматичних та інших місцевих умов. Термін дії рішення щодо обмеження інших параметрів та нормативів споживчих властивостей, режимів надання житлово-комунальних послуг не може перевищувати один рік.
Ч.6 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.
Згідно зі ст.15 Регламенту Луцької міської ради міський голова, з дотриманням Конституції України та вимог чинного законодавства: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на території міста, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», роботу Ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд Ради пропозицію щодо кандидатури на посаду Секретаря Ради; вносить на розгляд Ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету Ради; вносить на розгляд Ради пропозиції щодо структури виконавчих органів Ради, апарату Ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; здійснює керівництво апаратом Ради та її виконавчим комітетом; скликає сесії Ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій Ради і головує на пленарних засіданнях Ради; забезпечує підготовку на розгляд Ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень Ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені Радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь, департаментів та інших виконавчих органів Ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів; забезпечує виконання рішень Ради та її виконавчого комітету; представляє територіальну громаду, Раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, Ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції Ради, подає їх на затвердження Ради; веде особистий прийом громадян; звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження Ради та її органів; здійснює інші повноваження визначені законодавством.
Враховуючи усе вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що міський голова, видаючи розпорядження від 05 листопада 2014 року № 417 «Про тимчасове призупинення подачі теплоносія для опалення», діяв поза межами наданих йому повноважень, оскільки тимчасове визначення інших норм споживання, якості та режимів надання житлово-комунальних послуг відноситься до компетенції місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Оскільки постанова Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 січня 2014 року у справі № 161/17723/14-а в частині визнання протиправним розпорядження Луцького міського голови від 26 вересня 2014 року № 358 не оскаржується в апеляційному порядку, та в процесі апеляційного провадження не було виявлено порушень, допущених судом першої інстанції, які б призвели до неправильного вирішення справи в цій частині, тому колегія суддів вважає недоцільним виходити за межі апеляційної скарги та переглядати оскаржувану постанову в цій частині.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів не приймає до уваги покликання апелянта на те, що міський голова, видаючи оскаржуване розпорядження, реалізовував повноваження, надані йому п.1 ч.3 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та забезпечував здійснення на території міста Луцька заходів із забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09 липня 2014 року №296 та розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 22 жовтня 2014 року №436, оскільки, проаналізувавши положення Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», Регламент Луцької міської ради, необхідно зазначити, що міський голова наділений правом скликати засідання ради та її виконавчого комітету, виносити на їх розгляд будь- які питання, головувати на засіданнях, підписувати рішення, а також ветувати рішення ради чи її виконавчого комітету, що у данному випадку зроблено не було, чим відповідно і спростовуються доводи апелянта.
Таким чином, колегія суддів прийшла до переконання про те, що доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування розпорядження Луцького міського голови № 417 від 05 листопада 2014 року, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Луцького міського голови залишити без задоволення, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 січня 2015 року у справі № 161/17723/14-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий О.І. Мікула
Судді В.Я. Качмар
М.П. Кушнерик