61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
18 лютого 2009 р.
м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів: Подобайло З.Г., Григорова А.М.
при секретареві -Касян В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації на постанову Роменського районного суду Сумської області від 05 листопада 2008 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та відшкодування матеріальної шкоди, завданої при виплаті грошової допомоги, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації по застосуванню при виплаті грошової допомоги за 2007-2008 рік, положень законів про бюджет, які обмежують обсяг права позивача на разову грошову допомогу, встановлений Законом України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації на користь позивача суму недоплаченої разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2007 рік у розмірі 1770,30 грн., за 2008 рік у розмірі 2095 грн.
Постановою Роменського районного суду Сумської області від 05 листопада 2008 року позовні вимоги задоволені.
Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2007 рік та 2008 рік у розмірі меншому ніж встановлено ст. 12 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Стягнуто з управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 як учаснику бойових дій недоплачену разову грошову допомогу дій за 2007 рік у розмірі 1770,30 грн. та за 2008 рік у розмірі 2095 грн., а всього 3865,30 грн.
Не погоджуючись з зазначеною постановою управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити.
Заслухавши доповідь судді Харківського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації підлягає частковому задоволенню, а судове рішення скасуванню з підстав передбачених ст. 202 КАС України, виходячи з наступного.
Відповідно до положення п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Як вбачається з матеріалів справи, та дана обставина не спростовується сторонами у справі, позивач ОСОБА_1має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року з наступними доповненнями, передбачено щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.
Статтею 12 зазначеного Закону (в редакції до 27.12.2007 року) визначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Законом України № 107-V1 від 28.12.2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (п.п. б, п.п. 2, п. 20 розділу 2) частина 5 ст. 12 цього Закону викладена в новій редакції - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 року № 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що у 2008 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснюється учасникам бойових дій у розмірі - 310 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 року № 177 "Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 року № 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" визначено, що Міністерство фінансів України і Державне казначейство України забезпечують щороку до 10 квітня виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики України для подальшого їх перерахування місцевим органам праці та соціального захисту населення для здійснення виплати разової грошової допомоги.
Колегія суддів зазначає, що згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України, - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" від 19.12.2006 року встановлено, що у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" здійснюється у розмірах: інвалідам I групи - 450 гривень, інвалідам II групи - 360 гривень, інвалідам III групи - 300 гривень, учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 280 грн.; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною -450 грн.; членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасникам війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами, - 150 грн.; учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 55 грн.
Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007року у справі N 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статті 29 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнані такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 13 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію частини 5 ст. 12, 13, 14, 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі за №10-рп\2008 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 20 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Частинами 2 та 3 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1про визнання протиправними дій відповідача по застосуванню при виплаті йому разової грошової допомоги за 2007-2008 роки положень законів про бюджет, оскільки відповідні положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та "Про Державний бюджет України на 2008 рік" на час здійснення виплат в встановленому порядку не були визнані неконституційними.
Таким чином, при виплаті позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня в 2007 та 2008 роках відповідач діяв в межах своїх повноважень та в спосіб, що передбачений Законами України.
Підстав для задоволення позовних вимог Ситник А.М., в даній частині, колегія суддів не вбачає.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України бюджетні кошти витрачаються лише за цільовим призначенням і в межах, затверджених відповідним правовим актом - законом про державний бюджет.
Видатки бюджету згідно з Бюджетним кодексом, - це кошти, що спрямовуються на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом.
Одним із таких видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, що здійснюється з Державного бюджету України, є державні програми соціальної допомоги, зокрема, щорічна разова грошова допомога учасникам бойових дій (п.п. "б", п. 9, ст. 87 Бюджетного кодексу України).
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 року № 183 "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" визначено, що Міністерству фінансів України і Міністерству праці та соціальної політики слід передбачити під час підготовки проекту Державного бюджету на 2009 рік видатки для виплати разової грошової допомоги у збільшених розмірах.
Відповідно до положень ст. 35 Бюджетного кодексу України, головні розпорядники бюджетних коштів організують розроблення бюджетних запитів для подання Міністерству фінансів України в терміни та порядку, встановлені Міністерством фінансів України та несуть відповідальність за своєчасність, достовірність та зміст поданих Міністерству фінансів України бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проекту Державного бюджету України, згідно з вимогами Міністерства фінансів України.
Граничний обсяг видатків загального фонду бюджету на плановий рік доводиться до головного розпорядника в цілому, що дає можливість головному розпоряднику здійснити розподіл граничного обсягу видатків з урахуванням пріоритетних напрямів своєї діяльності.
Бюджетні запити розробляються головним розпорядником бюджетних коштів за участю підпорядкованих йому установ на основі їх проектів кошторисів.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Данні, які би безспірно свідчили про те, що відповідач - управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації вчинив всі необхідні дії для виконання свого обов'язку щодо здійснення призначення (нарахування) та проведення виплати позивачеві ОСОБА_1різниці між сумами одноразової грошової допомоги до 5 травня, які виплачені позивачеві, та, які повинні були бути виплачені з урахуванням рішень Конституційного суду № 6-рп/2007 та № 10-рп\2008, останнім судам першої та апеляційної не надані.
Так, не надані дані, які би свідчили про те, що відповідач здійснив нарахування для виплати позивачеві суми різниці між сумами одноразової грошової допомоги до 5 травня, які виплачені позивачеві, та, які повинні були бути йому виплачені з урахуванням рішень Конституційного суду № 6-рп/2007 та № 10-рп\2008, та довів до головного розпорядника бюджетних коштів та розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня (управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації є підзвітним і підконтрольним Головному управлінню праці та соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації) необхідність передбачити під час підготовки проектів Державних бюджетів України на 2008 та 2009 рік видатків для виплати заборгованості позивачеві Ситник А.М., хоча виходячи з завдань Управління, серед його основних завдань є призначення та виплата соціальної допомоги.
Колегія суддів вважає, що вибраний позивачем спосіб захисту порушеного права (щодо стягнення сум) не є адекватним, оскільки до завдань відповідача, згідно з його положенням, відносяться функції щодо здійснення нарахування та виплати соціальних допоміг в розмірах, передбачених діючим законодавством, та в межах кошторису на видатки.
Колегія суддів приходить до висновку про те, що позовна вимога ОСОБА_1щодо стягнення з відповідача, по суті, різниці між отриманими ним сумами грошової допомоги в 2007 та 2008 роках та тими сумами, які він має право отримати відповідно до закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням рішень Конституційного Суду України задоволенню не підлягає.
Відповідно до положень ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що для захисту порушених прав позивача слід прийняти рішення щодо зобов'язання відповідача здійснити дії щодо призначення (нарахування) та сплати позивачеві ОСОБА_1різниці між отриманими позивачем сумами соціальної допомоги в 2007 та 2008 роках та тими сумами, які він має право отримати відповідно до закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року N 6-рп/2007 та від 22.07.2008 року № 10-рп\2008.
Колегія суддів вважає, що позивач неповинен відслідковувати зміни в діючому законодавстві, відповідно, стежити за тим, щоб орган, який здійснює нарахування та виплату соціальної допомоги, належним чином виконував свої обов'язки.
Виходячи з цього, колегія суддів не вбачає підстав для відмови в задоволені решти позовних вимог ОСОБА_1з урахуванням положень ч. 1 ст. 100 КАС України.
Інші доводи апеляційної скарги висновків колегії суддів не спростовують.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1, п.4, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної -задовольнити частково.
Постанову Роменського районного суду Сумської області від 05 листопада 2008 року скасувати, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної нарахувати та здійснити дії щодо виплати ОСОБА_1 різниці між сплаченими сумами щорічної разової грошової допомоги в 2007 та 2008 році та сумами передбаченими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та №10-рп\2008 від 22.05.2008.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) З.Г. Подобайло
(підпис) А.М. Григоров
Повний текст виготовлений та підписаний 23 лютого 2009 року.
Згідно з оригіналом
Суддя Л.В. Мельнікова