Постанова від 30.07.2009 по справі 2-а-1971/08/2370

Справа № 2-а-1971/08/2370

Головуючий у 1 інстанції Гарань С.М. Суддя доповідач О.Г. Хрімлі

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2009 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого суддів при секретарі

О.Г. Хрімлі, Л.О. Костюк, Е.Ю. Шведа, Л.В. Архіповій,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 та малолітньоїОСОБА_3, ОСОБА_4, що діє в інтересах малолітніхОСОБА_5ОСОБА_6, ОСОБА_7, що діє в інтересах малолітньої ОСОБА_8 ОСОБА_9 що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_10 та малолітньої ОСОБА_11, ОСОБА_12, що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_13 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1, що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 та малолітньоїОСОБА_3, ОСОБА_4, що діє в інтересах малолітніхОСОБА_5ОСОБА_6, ОСОБА_7, що діє в інтересах малолітньої ОСОБА_8 ОСОБА_9 що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_10 та малолітньої ОСОБА_11, ОСОБА_12, що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_13 до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції у м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

02 грудня 2008 року ОСОБА_1 що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 та малолітньоїОСОБА_3, ОСОБА_4, що діє в інтересах малолітніхОСОБА_5ОСОБА_6, Ковалевська Наталія Олександрівна, що діє в інтересах малолітньої ОСОБА_8 ОСОБА_9, що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_10 та малолітньої ОСОБА_11, ОСОБА_12що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_13 звернулись до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції у м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання не надавати ідентифікаційні номери, не вносити ідентифікаційний номер та всю інформацію в Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, здійснювати подальший облік як платників податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера, видати довідки про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, після досягнення 16-річного віку зробити в паспортах відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачі подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції та постановити ухвалу з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи у новому складі суду.

Представник позивачів у судовому засіданні, доводи, викладені в апеляційній скарзі підтримав, просив суд задовольнити її у повному обсязі.

Представники відповідачів до судового засідання не з'явились, про дату, місце та час апеляційного розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.

У відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, які приймали участь в апеляційному розгляді справи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції частковому скасуванню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про Держаний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» № 320/94 від 22 грудня 1994 року - для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент звернення позивачів до суду з зазначеними позовними вимогами було розроблено «Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226 який розроблений згідно із Законом України "Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" та Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтва про народження", і визначає механізм та процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляться від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби.

Беручи до уваги, що «Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», затверджений наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226 є чинним, рішення про визнання його недійсним не виносилось, а тому він є обов'язковим до застосування.

Внесення відповідного запису у паспорт громадянина здійснюється у порядку, встановленому наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року N 602/1226.

Таким чином, судом першої інстанції на підставі вищезазначених вимог закону зроблений правильний висновок про відмову у задоволенні адміністративного позову в частині зобов'язання не надавати ідентифікаційні номери, не вносити ідентифікаційний номер та всю інформацію в Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів, здійснювати подальший облік як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера.

Колегія суддів зазначає, що прогалину в регулюванні спірного питання усунено і Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, зареєстрованим Міністерством юстиції України 20 жовтня 2004 року за № 1345/9944, визначено механізм реалізації вказаної норми Закону та уповноважений на це орган.

Тобто, Державна податкова інспекція у м. Черкаси Черкаської області не відмовляла у здійсненні обліку як платника податків без застосування ідентифікаційного номера, а лише рекомендувала діяти згідно із Порядком.

Разом з тим, колегія суддів вважає обґрунтованими вимоги позивачів в частині зобов'язання ДПІ у м. Черкаси Черкаської області видати довідки про право здійснювати будь-які платежі та облік без ідентифікаційного номера до досягнення ними 16-річного віку, зважаючи на наступне.

Так, у відповідності з п. 13 Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 № 20/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р. за № 283/8882 при вчиненні нотаріальних дій нотаріуси встановлюють особу учасників цивільних відносин, які особисто звернулися за вчиненням нотаріальних дій. Особа неповнолітнього, до 16 років, установлюється за свідоцтвом про народження за умови підтвердження батьків (одного з батьків) про те, що ця особа є їх дитиною.

Пунктом 19 Інструкції при посвідченні правочинів майнового характеру нотаріусом у текстах правочинів зазначаються: для фізичних осіб - ідентифікаційний номер за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

На підтвердження наявності ідентифікаційного номера (коду) нотаріусу подається відповідна, завірена уповноваженою особою, довідка або (витяг), фотокопія якої(го) долучається до примірника правочину, який залишається у справах нотаріуса.

Якщо особа через свої релігійні або інші переконання у встановленому законом порядку відмовилась від прийняття ідентифікаційного номера, нотаріус перевіряє цей факт за її паспортом. Копія сторінки паспорта з відміткою про наявність у такої особи права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера залишається в справах державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса.

При посвідченні правочинів ці вимоги закону є обов'язковими та не передбачають будь-якого іншого порядку.

Таким чином, особи, які не мають ідентифікаційних номерів, можуть відмовитись від їх отримання лише після досягнення ними 16-річного віку та отримання паспорту.

Ці обставини унеможливлюють у повному обсязі користуватись зазначеним вище особам їх цивільними правами, оскільки не надання ідентифікаційного номеру чи паспорту з відміткою про можливість здійснювати платежі без ідентифікаційного номеру, є підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії.

Таким чином, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню, а позовні вимоги відповідно задоволенню.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції в зазначеній вище частині дійшов неправильного висновку, у зв'язку з чим постанова підлягає частковому скасуванню.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 та малолітньоїОСОБА_3, ОСОБА_4, що діє в інтересах малолітніхОСОБА_5ОСОБА_6, ОСОБА_7, що діє в інтересах малолітньої ОСОБА_8 ОСОБА_9 що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_10 та малолітньої ОСОБА_11, ОСОБА_12, що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_13 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1, що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 та малолітньоїОСОБА_3, ОСОБА_4, що діє в інтересах малолітніхОСОБА_5ОСОБА_6, ОСОБА_7, що діє в інтересах малолітньої ОСОБА_8 ОСОБА_9 що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_10 та малолітньої ОСОБА_11, ОСОБА_12, що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_13 до Державної податкової адміністрації України, Державної податкової інспекції у м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року - скасувати частково.

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Черкаси Черкаської області видати ОСОБА_2, ОСОБА_3ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_8,ОСОБА_10, ОСОБА_11 ОСОБА_10 довідки про право здійснювати будь-які платежі та облік без ідентифікаційного номеру до досягнення ними 16-річного віку.

В іншій частині постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 січня 2009 року - залишити без змін.

Повний текст постанови виготовлений 04 серпня 2009 року.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.

Головуючий: О.Г. Хрімлі

Судді: Л.О. Костюк

Е.Ю. Швед