Ухвала від 03.06.2015 по справі 761/5399/13-ц

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2015 р. м. Київ К/800/14114/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів при секретарі судового засідання за участю представників ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Зайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г., Кошелєва С.В., Кривицького С.М., Петренко Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення співробітників СБУ з 01 вересня 2012 року; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 травня 2012 року № 21/3/2-1647/2480, наданої ФЕУ Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 01 вересня 2012 року.

Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 18 квітня 2013 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 18 квітня 2013 року скасовано.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії ГУПФУ в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення співробітників СБ України з 01 вересня 2012 року, зобов'язано ГУПФУ в м. Києві провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 травня 2012 року № 21/3/2-1647/2480, наданої ФЕУ Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 01 вересня 2012 року.

Не погоджуючись із прийнятим рішеннями суду апеляційної інстанції, скаржник оскаржив його.

У касаційній скарзі ГУПФУ в м. Києві, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, а рішення суду першої інстанції залишити в силі.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 звільнений із служби, яку проходив в Службі безпеки України, перебуває на пенсійному обліку в ГУПФУ в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В травні 2012 року Фінансово-економічне управління Служби безпеки України (ФЕУ СБУ) надало відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням.

Позивачем подано заяву до ГУПФУ в м. Києві про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії з 01 квітня 2012 року згідно довідки, наданої фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України.

Із листа відповідача від 30 січня 2013 року вбачається, що ОСОБА_1 було здійснено підвищення пенсії в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», зокрема, підвищення відбулося в три етапи: з 01 липня 2012 року, з 09 вересня 2012 року та з 01 січня 2013 року, в зв'язку із чим ГУПФУ в м. Києві відмовив позивачу в задоволенні його заяви.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог послався на положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 45 від 13 лютого 2008 року, положення постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та положення постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та прийшов до висновку, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачеві є правомірною та такою, що відповідає вищевказаному порядку проведення перерахунку пенсії.

Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції зазначив, що ГУПФ у м. Києві неправомірно відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за довідкою Служби безпеки України від 24 травня 2012 року, виданою на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 355, та безпідставно, без урахування особливостей пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 355, самостійно здійснило підвищення до пенсії у відсотковому відношенні з 01 липня на 11%, з вересня 2012 року на 23% та з січня 2013 року на 35 % розміру пенсій.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією суду апеляційної інстанції не погоджується із огляду на наступне.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294 було затвердженого порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Як встановлено судами, позивачу було перераховано та підвищено пенсію з 1 липня 2012 року на 11 %, з 1 вересня 2012 року на 23 % та з 1 січня 2013 року на 35 %, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» від 23 квітня 2012 року № 355.

Підставою для перерахунку позивачу пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-ХІІ, є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а відсоткове підвищення розміру пенсії не є підставою для перерахунку позивачу пенсійного забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, відмовивши в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення співробітників СБУ з 01 вересня 2012 року; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24 травня 2012 року № 21/3/2-1647/2480, наданої ФЕУ Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 01 вересня 2012 року. Проте судом апеляційної інстанції помилково було скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено.

Посилання позивача на довідку фінансово-економічного управління Служби безпеки України обґрунтовано не взяті судом першої інстанції до уваги, оскільки така довідка враховує граничні розміри надбавок, а не розміри надбавок, які отримував позивач.

Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Фактичні обставини справи судами першої та другої інстанції встановлено повно і правильно, а тому колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає необхідним постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.

Керуючись статтями ст. ст. 220, 221, 226, 230, 232 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2014 року скасувати.

Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 18 квітня 2013 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1

Судді: