28 травня 2015 року м. Київ К/800/15469/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Шведа Е.Ю.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м.Львова від 24 квітня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2015 року у справі № 461/13363/13-а за позовом управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради до Львівської міської ради, третя особа громадська організація "Здорова Галичина" про визнання протиправною та скасування ухвали в частині, -
У листопаді 2013 року управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради звернулося в суд з позовом до Львівської міської ради, в якому просило визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 18.07.2013р. №2562 "Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, що підлягають приватизації способом викупу" в частині затвердження пункту 32 додатка до ухвали.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пунктом 32 ухвали Львівської міської ради від 18.07.2013 р. №2562 "Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, що підлягають приватизації способом викупу", передбачене включення до переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, що підлягають приватизації способом викупу об'єкт на вул.Болгарській 4 орендарем якого є громадська організація "Здорова Галичина" загальною площею 1861,9 кв.м.. Позивач вважає вищевказану ухвалу незаконною в частині пункту 32 додатку до ухвали, оскільки встановлене нецільове використання об'єкту оренди, передача його третім особам та прийняття оскаржуваної ухвали з порушенням Регламенту Львівської міської ради.
Постановою Галицького районного суду м.Львова від 24 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2015 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу громадська організація "Здорова Галичина" просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що пунктом 32 додатку до ухвали Львівської міської ради від 18 липня 2013 року №2562 "Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, що підлягають приватизації способом викупу" передбачене включення до переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, що підлягають приватизації способом викупу об'єкт на вул.Болгарській 4 у м.Львові загальною площею 1861, 9 кв.м.
Позивач не погоджується з вказаною ухвалою, вважає що порушене його право, як органу, що організовує і забезпечує проведення приватизації комунального майна, а також що ухвала прийнята з порушенням ст.ст.34,35 Регламенту Львівської міської ради, п.1 ст.11 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію), ст.17 Закону України "Про приватизацію державного майна".
Суди першої і апеляційної інстанцій, відмовляючи у задоволенні позовних вимог виходили з того, що позивачем не наведені докази порушення його прав як структурного підрозділу Львівської міської ради та не представлені належні докази того, що третя особа громадська організація "Здорова Галичина" використовує вказане нежитлове приміщення не за цільовим призначенням. При цьому судами враховані судові рішення, які набрали законної сили.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що пунктом 32 додатку до ухвали Львівської міської ради від 18 липня 2013 року №2562 "Про затвердження переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, що підлягають приватизації способом викупу" передбачено включення до переліку об'єктів комунальної власності м.Львова, що підлягають приватизації способом викупу об'єкт на вул.Болгарській 4 у м.Львові загальною площею 1861, 9 кв.м..
Постановою Галицького районного суду м.Львова №461/5474/13а від 13.06.2013 р. у справі за позовом Громадської організації "Здорова Галичина" до Львівської міської ради, управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, третя особи Департамент економічної політики Львівської міської ради про визнання протиправно бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій, позов задоволено, визнана протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо неприйняття рішення за заявою ГР "Здорова Галичина" про включення нежитлових приміщень до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу. Судовим рішенням встановлено, що з 15.02.2010 р. в управлінні комунальної власності ЛМР знаходилися на розгляді заяви ГР "Здорова Галичина". Питання включення нежитлових приміщень на вул.Болгарській у м.Львові до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу неодноразово погоджувалися на засіданнях постійної депутатської комісії комунального майна та власності, що підтверджувалося протоколами №25 від 24.05.2011 р., протоколом №30 від 05.07.2011 р., протоколом №35 від 27.09.2011 р., протоколом №38 від 18.10.2011 р. та протоколом №83 від 04.12.2012 р.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2013 р. у справі №876/9286/13 апеляційна скарга залишена без задоволення, а рішення Галицького районного суд м.Львова від 13.06.2013 р. без змін.
Рішенням господарського суду від 10.09.2013 р. у справі №914/1660/13 за позовом управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради до Громадської організації "Здорова Галичина", треті особи: Львівська міська рада, Центральний парк культури і відпочинку Б.Хмельницького про розірвання договору оренди та виселення із займаних приміщень відмовлено у задоволенні позову. Судовим рішенням встановлено, що у матеріалах справи відсутні докази порушення відповідачем - ГР "Здорова Галичина" зобов'язань за договором.
Постанова Львівського апеляційного господарського суду від 02.12.2013 р. у справі №914/1660/13 рішення господарського суду Львівської області від 10.09.2013 р. залишене без змін.
Відповідно до пункту 30 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються зокрема питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Регламент Львівської міської ради не містить заборони приймати рішення міською радою без попереднього їх розгляду на засіданні комісій та оприлюднення проектів ухвал, що подаються на розгляд ради.
Судам першої і апеляційної інстанцій не наведені докази порушення прав позивача як структурного підрозділу Львівської міської ради, не доведені порушення Регламенту при прийнятті оскаржуваного рішення та не представлені належні докази того, що третя особа громадська організація "Здорова Галичина" використовує вказане нежитлове приміщення не за цільовим призначенням.
Враховуючи викладене суди першої і апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність підстав задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
Касаційну скаргу управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради відхилити.
Постанову Галицького районного суду м. Львова від 24 квітня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: