"01" грудня 2010 р. справа № 2а-3249/08/0470
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Сафронової С.В. Руденко М.А.
при секретарі судового засідання: Близнюк Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2009 р. по справі № 2а-3249/08 за позовом ОСОБА_1 до регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, треті особи Головне управління Державної служби України в Дніпропетровській області, Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В квітні 2008 року позивач звернувся до суду з вимогами, які в наступному уточнювала та просила визнати дії керівництва регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області по відмові їй у зарахуванні стажу державної служби у період з 10.06.1974 року по 20.11.1987 року включно -незаконними, зобов'язати відповідача зарахувати їй період роботи з 10.06.1974 року по 20.11.1987 року включно, як стаж державної служби.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2009 року позовні вимоги задоволені. Визнано незаконними дії регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу державної служби період з 10.06.1974 року по 20.11.1987 року на посадах інженера та старшого інженера Центрального бюро науково-технічної інформації Міністерства чорної металургії Української РСР. Зобов'язано регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 10.06.1974 року по 20.11.1987 року на посадах інженера та старшого інженера Центрального бюро науково-технічної інформації Міністерства чорної металургії Української РСР до стажу державної служби.
Не погодившись з постановою відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та прийняти нову постанову , якою задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем правомірність своїх дій не доведена, а відмовляючи в зарахуванні до стажу державної служби оскаржуваний період роботи відповідач діяв без врахування всіх обставин, що мають значення для справи.
Проте, з такими висновками колегія суддів погодитися не може з огляду на наступне.
Обчислення стажу державної служби здійснюється відповідно до Закону України "Про державну службу", Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283, та додатку до нього.
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього ГРСР, у тому числі, у міністерствах і відомствах УРСР (включаючи головні правління, управління, що відповідно до затвердженої Урядом структури входили до центрального апарату цих міністерств і відомств).
Таким чином, до стажу державної служби можуть бути зараховані періоди роботи лише в головних управліннях, управліннях, що входили до центрального апарату міністерств.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка з 10.06.1974 року по 26.05.1988 року працювала на посаді інженера та старшого інженера Центрального бюро технічної інформації і пропаганди Міністерства чорної металургії Української РСР, яке 29.04.1985 року перейменовано в Центральне бюро науково-технічної інформації (ЦБНТІ). З 20.11.1987 року ЦБНТІ перетворено в філіал Центрального науково-дослідницького інституту інформації і техніко-економічних досліджень чорної металургії.
Центральне бюро технічної інформації і пропаганди Міністерства чорної металургії Української РСР діяло на підставі положення, яке було затверджено наказом Міністра чорної металургії УРСР № 46 від 03.02.1966 року та відповідно до якого дане бюро було самостійною організацією, користувалося правами юридичної особи, підпорядковувалося технічному управлінню Міністерства чорної металургії Української РСР та мало гербову печатку та штамп із зазначенням свого найменування. Аналогічний наказ був виданий Міністром чорної металургії УРСР 30.11.1970 року за № 442. Наступне Положення про ЦБНТІ було затверджено Міністром чорної металургії УРСР 08.04.1985 року та не змінило статус бюро.
Згідно штатного розпису апарата управління Міністерства чорної металургії Української РСР в технічному управлінні зазначені по одній посаді інженера та старшого інженера. ЦБНТІ мало свою структуру, в якій було декілька відділів, до штату яких входили також інженери, у зв'язку з чим колегія суддів приходить до висновку, що підпорядкування ЦБНТІ технічному управлінню не означає входження до складу даного управління, а відповідно і до центрального апарату Міністерства.
Крім того, структура та штатний розпис центрального апарату Міністерств затверджувалася відповідними постановами Ради Міністрів Української РСР. Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 16.12.1986 року № 424, яка була чинною в період роботи ОСОБА_2, "О дальнейшем совершенствовании управлення предприятиями и организациями Министерства черной металлургии УССР" затверджено структуру центрального апарату Міністерства чорної металургії УРСР. Як вбачається із зазначеної постанови, в переліку структурних підрозділів вказаного Міністерства Центральне бюро технічної інформації не значиться, тобто воно не входило до центрального апарату зазначеного Міністерства.
Період роботи позивачки з 18.09.1987 року по 20.11.1987 року, коли згідно з пунктом 11 наказу Міністерства чорної металургії СРСР від 18.09.1987 року № 895 "Про перетворення Міністерства чорної металургії СРСР із союзно-республіканського в загальносоюзне Міністерство чорної металургії у склад Технічного управління Міністерства передано Центральне науково-технічної інформації також не може бути зараховано до стажу державної служби, оскільки відомості наявності посади, яку займала позивачка, у структурі Технічного управління та виплати їй заробітної плати як працівнику центрального апарату відсутні.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволені позовних вимог.
Керуючись п. 3. ч. 1 ст. 198, п. 3 ч. 1 ст. 202, ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 червня 2009 року -скасувати.
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 -відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту виготовлення постанови в повному обсязі.
В повному обсязі постанова виготовлена 07.12.2010 року.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: М.А. Руденко
Суддя: С.В. Сафронова