Справа: № 826/2077/15 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
14 травня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є., Романчук О.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.03.15р. у справі №826/2077/15 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.03.15р. адміністративний позов задоволено: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у встановленні позивачу статусу «Інваліда війни» та видачі «Посвідчення інваліда війни - інвалід» та зобов'язано відповідача встановити позивачу статус «Інваліда війни» та видати «Посвідчення інваліда війни - інвалід».
Не погоджуючись з вказаною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано, що позивачем не надано документального підтвердження того, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується, зокрема, відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 с та вкладкою до нього НОМЕР_2.
Внаслідок участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивач отримав 3-тю групу інвалідності, яка пов'язана з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10 ААА №777756.
Згідно експертного висновку від 16.02.09р. №135-1029, отримане позивачем захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Участь позивача у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи також підтверджується Наказом № 552 від 09.09.86р., виданим Об'єднанням санітарного автотранспорту МОЗ Київського міськвиконкому про направлення позивача у відрядження в м. Чорнобиль Київської області для виконання робіт пов'язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЄС в період з 10.09.86р. по 15.09.86р., довідкою про нарахування та виплату заробітної плати за період роботи (з 10.09.86р. по 15.09 86р.) в зоні відчуження та трудовою книжкою.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив встановити йому статус інваліда війни як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони та видати посвідчення встановленого зразка. У підтвердження наявності підстав для встановлення статусу інваліда війни та видачі посвідчення, позивачем було надано вичерпний перелік документів.
У відповідь на дану заяву, відповідачем було надіслано позивачу листа від 03.02.15р. №723/35-02/22, у якому було відмовлено в задоволенні заяви на встановлення статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, у зв'язку з тим, що у наданих позивачем документах відсутнє документальне підтвердження залучення ОСОБА_2 особисто до формування Цивільної оборони.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем підтверджено участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що є підставою для отримання статусу інваліда війни та відповідного посвідчення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Закон України від 22.10.1993 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Пунктом 9 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551 встановлено, що до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 р. № 302 (далі -Положення № 302) посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причини інвалідності.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Згідно з п. 7 Положення, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.
У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема «Посвідчення інваліда війни» видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів - «Удостоверение» і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.
Зокрема, у наданому пакеті документів до заяви про отримання статусу та видачі посвідчення інваліда війни позивачем, серед іншого, надано довідку МСЕК серії 10 ААА №777756.
Окрім того, в підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі формувань Цивільної оборони матеріали справи містять: Наказ № 552 від 09.09.86р., виданий Об'єднанням санітарного автотранспорту МОЗ Київського міськвиконкому про направлення позивача у відрядження в м. Чорнобиль Київської області для виконання робіт пов'язаних з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЄС в період з 10.09.86р. по 15.09.86р., довідку про нарахування та виплату заробітної плати за період роботи (з 10.09.86р. по 15.09 86р.) в зоні відчуження та трудову книжку.
У даному випадку позивачем надано як відповідачу, так і суду докази наявності підстав для встановлення йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, передбачених п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.
Аналогічна правова позиція закріплена в ухвалі ВАСУ від 08.04.15р. у справі № К/9991/61074/11.
Не заслуговують на увагу покликання апелянта на те, що позивачем не надано підтверджуючих документів (розпорядження, накази) про залучення його до складу формувань Цивільної оборони, з огляду на те, що чинним на той час законодавством не було передбачено обов'язку видачі розпорядчого документа про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань Цивільної оборони.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 200, 205, 206 КАС України Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.03.15р. у справі №826/2077/15 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.03.15р. у справі №826/2077/15- без змін.
Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.
.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М