Головуючий у 1 інстанції - Пантелєєв Д.Г.
Суддя-доповідач - Геращенко Ігор Володимирович
13 травня 2015 року справа №266/4972/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Міронової Г.М., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 05 лютого 2015 року у справі № 266/4972/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати останнього провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 01.03.2014 року.
Постановою Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 05 лютого 2015 року позов задоволено. Визнані неправомірними дії відповідача та зобов'язано останнього провести перерахунок індексації пенсії позивачу з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 01.03.2014 року.
При цьому, суд першої інстанції зазначив, що безпідставність визначення нового базового місяця після жовтня 2008 року полягає в тому, що всі подальші підвищення пенсії до теперішнього часу не перевищували суми індексу споживчих цін.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні обґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). За період з 2003 року по 24.06.2009 року та з 01.08.2012 року по 30.11.2012 року він був працевлаштований, відповідно мав статус працюючого пенсіонера (а.с.7).
13.08.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії (а.с.6).
Відповідач листом № 13294/04 від 27.08.2014 року повідомив, що проведення індексації пенсії позивачу відбувалося своєчасно та у відповідності до діючого законодавства (а.с.7).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_2 працював з 2003 року, звільнився 24.06.2009 року. З 25.06.2009 року було проведено підвищення пенсії згідно до Постанови Кабинету Міністрів України від 11.03.2009 року № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», з встановленням базового місяця - червень 2009 року.
Протягом 2009 року пенсія позивача збільшувалася тричі, з встановленням відповідних базових місяців: 01.07.2009 року, 01.10.2009 року та 01.11.2009 року.
У 2010 році пенсія позивача збільшувалася п'ять разів, з встановленням відповідних базових місяців: 01.01.2010 року, 01.04.2010 року, 01.07.2010 року, 01.10.2010 року та 01.12.2010 року.
В 2011 році пенсія позивача збільшувалася двічі, з встановленням відповідних базових місяців: 01.01.2011 року та 01.04.2011 року.
З 01.08.2011 року проводилася індексація по базовому місяцю - квітень 2011 року.
У жовтні, грудні 2011 року, протягом 2012 - 2013 років пенсія позивача також неодноразово збільшувалася, з встановленням відповідних базових місяців.
З 01.08.2012 року по 30.11.2012 року ОСОБА_2 працював.
З квітня 2014 року розмір пенсії позивача складає 1416,21 грн.
З травня 2014 року розмір пенсії останнього збільшено на суму індексації та на теперішній час складає 1593,67 грн. (а.с.8, 25 - 27).
Щодо законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини, то колегія суддів зазначає наступне.
Стаття 1 Закону № 1282-ХІІ наголошує, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 цього ж Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Стаття 4 Закону № 1282-ХІІ зазначає, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до статті 10 Закону № 1282-ХІІ індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Порядком № 1078 визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, в тому числі для працюючих пенсіонерів.
Пунктом 9 цього Порядку встановлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.
Таким чином у випадку, коли пенсіонер є працюючим, індексація його доходів проводиться спочатку за основним місцем роботи в межах сум прожиткового мінімуму для працездатної особи. В першу чергу індексується його сума оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
При цьому положення Порядку № 1078 щодо проведення індексації пенсії працюючим пенсіонерам не суперечать нормам статті 10 Закону № 1282-ХІІ, тому приймаються до уваги апеляційним судом.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач у 2008 році був працюючим пенсіонером, що унеможливлює визнання відповідачем базовим місяцем - жовтень 2008 року.
Колегія суддів вважає неможливим проведення подальшої індексації пенсії відповідачем виходячи з базового місяця жовтень 2008 року, оскільки першочерговим та визначальним в даному випадку є розрахунки сум індексації заробітної плати працедавцем та недопущення їх перевищення виходячи із граничних меж прожиткового мінімуму для працездатної особи.
За таких обставин в період працевлаштування позивача відповідач на законних підставах не проводив індексацію пенсії позивача, тому при підвищенні її (пенсії) абсолютного розміру на виконання пункту 5 Порядку № 1078 визначав цей місяць як новий базовий.
Розрахунок позивача порушує визначену Порядком № 1078 процедуру та черговість проведення індексації сум доходів працюючого пенсіонера, тому підстав для задоволення позовних вимог, які ґрунтуються на твердженні позивача про незмінність базового місяця жовтня 2008 року, не існує.
Після звільнення позивача з роботи відповідачем проводилась індексація пенсії (а.с.8), виходячи з тих базових місяців, які колегія суддів вважає визначеними правильно.
Більш того, станом на 01.05.2014 року основний розмір пенсії позивача не перевищує прожиткового мінімуму, в зв'язку з чим він отримує відповідну доплату (а.с.27).
Згідно пункту 3 Порядку № 1078 не відносяться до об'єктів індексації соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (в тому числі, пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відтак, пенсія позивача відповідно до цього Порядку взагалі не є об'єктом індексації.
Судова колегія звертає увагу на те, що судом першої інстанції задоволено позовні вимоги щодо здійснення перерахунку індексації пенсії з 01 березня 2014 року, хоча з 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», відповідно до якого «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п.6-7, за яким встановлено, що норми і положення Закону № 1282-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, оскільки Порядок № 1078 є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не визнані неконституційними, починаючи з 03 серпня 2014 року відсутні підстави стверджувати, що Порядок № 1078 суперечить Закону № 1282-ХІІ, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення Порядку № 1078, а тому судом першої інстанції безпідставно задоволено позов в цій частині.
Крім того, судова колегія звертає увагу на те, що аналогічні норми містить Закон України від 28.12.2014 року № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень).
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області - задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 05 лютого 2015 року у справі № 266/4972/14-а - скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: І.В.Геращенко
Судді: Г.М.Міронова
І.В.Сіваченко