Постанова від 28.07.2009 по справі 2а-3389/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 6/387

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28.07.2009 р. № 2а-3389/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу

за позовом Відкрите акціонерне товариство "Укртранснафта"

до Спеціалізована державна податкова інспекція у м. Києві по роботі з великими платниками податків

про визнання нечинним рішення №0001604120/0 від 09.09.2008р.

Представники:

від позивачаЯкименко Ю.В.

від відповідача Туман Н.В.

28.07.2009 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта»з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.09.2008 р. № 0001604120/0 на загальну суму 15 952,62 грн. за порушення законодавства в сфері зовнішньо-економічної діяльності.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ВАТ «Укртранснафта»вказує на те, що СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП при проведенні перевірки дійшла до помилкового висновку щодо порушення позивачем п. 4 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»від 19.02.1993 р. № 15-93 в частині розміщення коштів на картковому рахунку в АТ «Казкомерцбанк»(Республіка Казахстан), який не передбачений умовами ліцензії. Позивач зазначає, що ним була отримана індивідуальна ліцензія НБУ від 26.12.2007 р. № 251 на право розміщення валютних цінностей за межами України в уповноваженому банку Республіки Казахстан -Акмолінському філіалі Акціонерного товариства «Казкомерцбанк». Тому, застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.09.2008 р. № 0001604120/0 на загальну суму 15 952,62 грн. за порушення законодавства в сфері зовнішньо-економічної діяльності є протиправним та таким, що суперечить чинному законодавству України.

Відповідач -СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, проти позову заперечує з огляду на те, що ВАТ «Укртранснафта»здійснювало розміщення коштів на картковому рахунку №4405637508273597 а АТ «Казкомерцбанк»(Республіка Казахстан), яке не передбачене умовами ліцензії, про що свідчать банківські виписки з рахунку № 000603917, розшифровками за проведеними операціями у січні та березні 2008 року та платіжними дорученнями, що є порушенням ч. «д»п. 4 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»від 19.02.1993 р. № 15-93 та п. 1.9 «Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України»затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.10.2004 р. № 485.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків була проведена планова документальна виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта»за період з 01.07.2007 р. по 31.03.2008 р. За результатами перевірки був складений акт від 22.08.2008 р. № 481/4120/31570412 та встановлено порушення абз. «д»п. 4 ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»від 19.02.1993 р. № 15-93 та п. 1.9 «Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України»затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.10.2004 р. № 485.

За вказане порушення та на підставі п. 2 ст. 16 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»та «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень -рішень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. № 253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.07.2001 р. за № 567/5758 та п. 2.7 «Положення про валютний контроль»затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 08.02.2000 р. № 49, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 04.04.2000 р. за №209/4430, до ВАТ «Укртранснафта»була застосована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 15 952,62 грн.

Позивач -ВАТ «Укртранснафта», не погодився з прийнятим рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.09.2008 р. № 0001604120/0, та в порядку передбаченому п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, оскаржило його в адміністративному порядку. За результатом розгляду скарг позивача відповідачем, ДПА у м. Києві та ДПА України, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.09.2008 р. № 0001604120/0 на суму 15 952,62 грн. залишено без змін, скарги ВАТ «Укртранснафта»- без задоволення.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідно до умов чинного законодавства Республіки Казахстан Відкрите акціонерне товариство «Укртранснафта»було створено на території цієї республіки закордонний підрозділ (представництво) відповідно до Протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ «Укртранснафта»від 29.07.-09.08.2005 р. № 5. Вказане представництво зареєстроване в Республіці Казахстан, свідоцтво про реєстрацію юридичної особи від 27.01.2007 р. № 3264-1901-ІІ-о (ИУ) та створене для сприяння розвитку співробітництва у сфері постачання та транзиту сирої нафти, виконанню міжнародних договорів України, укладених з державою перебування, а також договорів та контрактів, укладених підприємством з суб'єктами підприємницької діяльності держави перебування. Представництво здійснює свою діяльність на підставі Положення «Про Представництво Відкритого акціонерного товариства в Республіці Казахстан». Метою діяльності Представництва є сприяння розвитку співробітництва у сфері постачання та транзиту сирої нафти, виконанню міжнародних договорів України, укладених позивачем з суб'єктами підприємницької діяльності держави.

Представництвом, був укладений договір від 05.11.2007 №1010/11 АST. Для забезпечення безготівкового розрахунку за проживання в готелі, зв'язок, пальне та сервісне обслуговування автомобіля, по витратам представницького характеру тощо.

Списання з рахунку ВАТ «Укртранснафта»№ 000603917 коштів на поповнення карткового рахунку Представництва № 4405637508273697 від 21.01.2008 р. в сумі 240 000,00 казахстанських теньге та 25.03.2008 р. в сумі 140 000,00 казахстанських таньге здійснювалося на підставі договору .

Як свідчать обставини справи, до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП надійшло повідомлення Головного управління Національного банку України по м. Києву і Київський області від 29.05.2008 р. № 10-105/10751 (копія в матеріалах справи) про те, що при здійсненні контролю за станом дотримання ВАТ «Укртранснафта »вимог індивідуальної ліцензії від 26.12.2007 р. № 251 на розміщення валютних цінностей на рахунках за межами України встановлено порушення вимог частини "д" п.4 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України №15-93, п. 1.9 «Положення про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 14.10.2004 р. № 485 (далі за текстом -Положення № 485), ВАТ "Укртранснафта" здійснювало розміщення коштів на картковому рахунку №4405637508273597 в АТ "Казкоммерцбанк" (Республіка Казахстан), який не передбачений умовами ліцензії, про що свідчать банківські виписки з рахунку № 000603917, розшифровки за проведеними операціями у січні та березні 2008 року, платіжні доручення від 21.01.2008 р. № 4 на суму 240 000,00 казахстанських тенге та від 25.03.2008 р. № 32 на суму 140 000,00 казахстанських тенге. Також зазначається, що в порушення вимог п.1.16 Положення № 485, інформація щодо відкриття ВАТ "Укртранснафта" карткового рахунку № 4405637508273597 відповідно до п.1.3 Договору щодо випуску та обслуговування корпоративних платіжних карток АТ "Казкоммерцбанк" від 05.11.2007 р. № 1010/11 АSТ до Головного управління не надавалась.

Згідно з актом перевірки, ВАТ "Укртранснафта" отримало Індивідуальну ліцензію Національного банку України № 251 від 26.12.2007 р. на право розміщення валютних цінностей за межами України в уповноваженому Банку Республіки Казахстан - Акмолинський філіал Акціонерного товариства "Казкоммерцбанк" рахунок № 000603917 - розрахунковий рахунок в казахстанських тенге, рахунок № 021070118 - валютний рахунок в доларах США,

Відповідно до умов п. 1 даної Ліцензії, Ліцензія надає її власнику право на проведення таких операцій:

1.1 на рахунки зараховуються :

1.1.1. Кошти з рахунку в уповноваженому банку у сумі, що не перевищує протягом строку дії ліцензії 150 000 дол. США.

1.1.2. Кошти, що є відсотками, нарахованими на залишки коштів на рахунках.

1.1.3. Кошти від конвертації доларів США в казахстанські тенге та казахстанських тенге в долари США, кошти, що повертаються від нерезидентів у зв'язку з невиконанням ними зобов'язань перед власником ліцензії та кошти, що є відшкодуванням шкоди структурному підрозділу в Республіці Казахстан у разі настання страхового випадку в сумах, що не перевищують протягом строку дії ліцензії 121 400 дол. США та еквівалент 151000 дол. США в казахстанських тенге за курсом Національного банку Республіки Казахстан на дату зарахування.

Відповідно до вимог п. 1.2. вказаної ліцензії з рахунків списуються :

3.2.1. Кошти на рахунок в уповноваженому банку.

1.2.1. Кошти на розрахунки за межами України (за винятком придбання нерухомого майна) з нерезидентами України та працівниками Структурного підрозділу : з утримання Структурного підрозділу; з оплати семінарів і форумів; з оплати послуг Акмолинськсм філіалу АО "Казкоммерцбанк" за обслуговування рахунків і на сплату податків та інших обов'язкових платежів, передбачених законодавством Республіки Казахстан у сумах, що перевищують протягом строку дії ліцензії 113 400 дол. США та еквівалент 113 000 доларів США в казахстанських тенге за курсом Національного банку Казахстану для відповідного списання.

1.2.3. Кошти на конвертацію дол. США в казахстанські тенге та казахстанське тенге в долари США.

1.2.4. Кошти на розрахунки за межами України з нерезидентами України та працівниками Структурного підрозділу з оплати представницьких витрат структурного підрозділу у сумах , що не перевищують протягом строку дії ліцензії 8000 доларів США еквівалент цієї суми в казахстанських таньте за курсом Національного банку Казахстану на дату відповідного списання.

Судом встановлено, що ВАТ "Укртранснафта" здійснювало розміщення коштів на картковому рахунку № 4405637508273597 в АТ "Казкоммерцбанк" (Республіка Казахстан), який не передбачений умовами ліцензії, про що свідчать банківські виписки з рахунку №000603917, розшифровки за проведеними операціями у січні та березні 2008 року.

Кошти, перераховані на вказаний картковий рахунок банку АТ "Казкоммерцбанк" (Республіка Казахстан) відповідно до платіжних доручень :

- платіжне доручення № 4 від 21.01.2008 року - сума 240000,00 казахстанських тенге (еквівалент 10081,44 гри., еквівалент 1996,32 дол. США);

- платіжне доручення №32 від 25.03.2008р. - сума 140000,00 казахстанських тенге (еквівалент 5871,18 грн., 1162,609 дол. США).

Перевіркою встановлено, що розрахунки проводились в доларах США, а не в казахстанських тенге.

Відповідно до абзацу "д" п. 4 ст. 5 Декрету КМ України №15-93, індивідуальні ліцензії видаються резидентам і нерезидентам на здійснення разової валютної операції на період, необхідний для здійснення такої операції. Індивідуальної ліцензії потребують такі операції:

д) розміщення валютних цінностей на рахунках і у вкладах за межами України, за винятком: відкриття фізичними особами - резидентами рахунків у іноземній валюті на час їх перебування за кордоном; відкриття кореспондентських рахунків уповноваженими банками; відкриття рахунків у іноземній валюті резидентами, зазначеними в абзаці четвертому пункту 5 статті 1 цього Декрету;

Абзацом четвертим п. 5 ст. 1 Декрету визначено, що "резиденти": дипломатичні, консульські, торговельні та інші офіційні представництва України за кордоном, які мають імунітет і дипломатичні привілеї, а також філії та представництва підприємств і організацій України за кордоном, що не здійснюють підприємницької діяльності.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, ВАТ "Укртранснафта" отримало Індивідуальну ліцензію НБУ № 251 від 26.12.2007 р. на право розміщення валютних цінностей за межами України в уповноваженому Банку Республіки Казахстан Акмолинський філіал Акціонерного товариства "Казкоммерцбанк", якою визначені операції з розміщеними валютними цінностями.

Таким чином, при здійсненні операцій за вищезазначеною Індивідуальною Ліцензією НБУ № 251 від 26.12.2007р. на розміщення валютних цінностей ВАТ "Укртранснафта" здійснена операція, яка не передбачена умовами зазначеної Ліцензії НБУ, чим порушено частину "д" п.4 статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 № 15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю»(із змінами та доповненнями).

У відповідності до абз. 3 п.2 ст.16 Декрету КМ України від 19.02.1993 р. за №15-93 «Про систему валютного регулювання та валютного контролю» (із змінами та доповненнями), до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції): за здійснення операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензій Національного банку України згідно з пунктом 4 статті 5 Декрету, без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України - штраф у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій. Згідно із п.2.2. ст. 2 «Положення про валютний контроль) (із змінами та доповненнями), затвердженого постановою Правління НБУ України від 08.02.2000 р. за № 49 та зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України від 04.04.2000 р. №209/4430, здійснення резидентами і нерезидентами операцій з валютними цінностями, що потребують одержання індивідуальних ліцензій Національного банку тягне за собою накладання штрафу в сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за офіційним курсом гривні до іноземних валют та банківських металів, установлений Національним банком на день здійснення таких операцій.

Таким чином, штрафна санкція у розмірі 15 952,62 грн. за здійснення операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензій Національного банку України згідно з пунктом 4 статті 5 Декрету КМ України №15-93, без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України, застосована до ВАТ "Укртранснафта" правомірно.

Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.09.2008 №0001604120/0, яким визначено штрафну (фінансову) санкцію за порушення правил валютного регулювання і валютного контролю в сумі 15 952,62 грн. є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що прийняте відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідає чинному законодавству України.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивач не надав суду належних доказів щодо правомірності заявлених вимог. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду правомірність винесених рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Добрянська Я.І.