02.04.2015р. м. Київ К/9991/11296/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівМороз Л.Л.
Шведа Е.Ю.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом виконавчого комітету Сумської міської ради до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, тертя особа - Управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради про визнання дій протиправними за касаційною скаргою виконавчого комітету Сумської міської ради на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року
У серпні 2011 року виконавчий комітет Сумської міської ради в Сумському окружному адміністративному суді пред'явив позов до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, третя особа - Управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради про визнання дій протиправними.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23 лютого 2011 року виконавчим комітетом Сумської міської ради отримано відповідь від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 18 лютого 2011 року № 6/1074, якою відмовлено надавати інформацію про реєстрацію місця проживання фізичних осіб, що перебувають у виконавчому комітеті Сумської міської ради на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Вважає, дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області є такими, що не ґрунтуються на вимогах закону.
Просив:
- визнати дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області щодо відмови у наданні інформації про реєстрацію місця проживання фізичних осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, протиправними;
- зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області надавати довідки про реєстрацію місця проживання фізичних осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2011 року, залишеною без зміни ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, виконавчий комітет Сумської міської ради подав касаційну скаргу. Посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить їх рішення скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позову.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, листом начальника відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області від 18 лютого 2011 року № 6/1074 виконавчий комітет Сумської міської ради було повідомлено про розгляд його звернення щодо необхідності надання адресно-довідковим бюро Управління інформації про зареєстроване місце перебування фізичних осіб для реалізації їхнього права на отримання житла.
При цьому повідомлялось, що вимога про надання інформації про місце проживання фізичної особи для можливості реалізації нею прав на отримання соціального житла є незаконною і відділи у справах громадянства, імміграції те реєстрації фізичних осіб Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області не мають правових підстав для передачі інформації про зареєстроване місце проживання фізичних осіб органам місцевого самоврядування.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, та залишаючи без зміни рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції, виходили із того, що відповідач, відмовивши у наданні інформації про реєстрацію місця проживання фізичних осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів вважає обґрунтованими такі рішення судів з огляду на таке.
Відповідно до пункту 18 Постанови Ради Міністрів Української PCP і Української Республіканської Ради Профспілок від 11 грудня 1984 pоку № 470, якою затверджено "Правила обліку громадян, які потребують покрашення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP" заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету Ради народних депутатів за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. До заяви додаються, зокрема, довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку (додаток № 2), видана організацією, яка здійснює експлуатацію жилого будинку, або громадянином, який має у приватній власності жилий будинок (частину будинку), квартиру.
Тобто, відомості про реєстрацію місця проживання фізичної особи, що перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, надаються такою особою при взятті її на квартирний облік.
У відповідності до статті 11 Закону України "Про інформацію" інформацією про фізичну особу (персональні дані): є відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Згідно із статтею 21 Закону України "Про інформацію" інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом. Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.
Частиною сьомою статті 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що надання відомостей про місце проживання особи та її персональні дані здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України або за згодою особи.
Також, части нами першою та другою статті 5 Закону України "Про захист персональних даних" передбачено, що об'єктами захисту є персональні дані, які обробляються в базах персональних даних. Персональні дані, крім знеособлених персональних даних, за режимом доступу є інформацією з обмеженим доступом.
Відповідно до частини першої статті 11 цього ж Закону підставами виникнення права на використання персональних даних є, зокрема, згода суб'єкта персональних даних на обробку його персональних даних. Суб'єкт персональних даних має право при наданні згоди внести застереження стосовно обмеження права на обробку своїх персональних даних.
У статті 2 Закону України "Про захист персональних даних" визначено, що суб'єкт персональних даних - фізична особа, стосовно якої відповідно до закону здійснюється обробка її персональних даних; згода суб'єкта персональних даних - будь-яке документоване, зокрема письмове, добровільне волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки.
Таким чином, надання відповідачем виконавчому комітету Сумської міської ради відомостей про реєстрацію місця проживання фізичної особи можливо лише у разі надання такою особою відповідної письмової згоди.
Суди попередніх інстанцій повно й об'єктивно дослідили всі обставини справи з зазначеного питання і дійшли до обґрунтованого та законного висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача.
Колегія суддів вважає, що судами у цій справі повно та всебічно встановлені обставини, а їх висновок відповідає вимогам чинного законодавства.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують правильність висновків судів та встановлених обставин справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу виконавчого комітету Сумської міської ради залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2011 року в адміністративній справі за позовом виконавчого комітету Сумської міської ради до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, тертя особа - Управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради про визнання дій протиправними - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.