Головуючий у 1 інстанції - Матвєєва Ю.О.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
16 квітня 2015 року справа №264/646/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 06 березня 2015 р. у справі № 264/646/15-а (головуючий І інстанції Матвєєва Ю.О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області про визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії, -
ОСОБА_2 звернулась до Іллічівського районного суду м. Маріуполя з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області в якому просила зобов'язати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008р. та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03р. №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 04 серпня 2014 року.
Постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 06 березня 2015 року в задоволені позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
ОСОБА_2 з 18.04.1996 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя та отримує пенсію зі зниженням віку за Списком №1 відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно записів трудової книжки позивача в період з дня призначення пенсії по 30.06.2010р. була працевлаштована та відповідно мала статус працюючого пенсіонера.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя з заявою про надання довідки про отриману нею суму індексації її пенсії та надання роз'яснення щодо причин не проведення індексації, якщо це мало місце.
Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя листом від 12.01.2015 року повідомило, що позивач до 30.06.2010 року був працюючим пенсіонером. Позивач з 2005 року отримує доплату до пенсії. Вказана доплата виплачується по теперішній час, тому пенсія індексації не підлягає, оскільки пенсія відноситься до категорії, що не належить до об'єктів індексації.
Правові засади спірних правовідносин регулюються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 3 липня 1991 року (далі - Закон України № 1282) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), який затверджено Кабінетом Міністрів України Кабінетом Міністрів України 17 липня 2003 року при прийняті постанови № 1078.
Відповідно до ст. 2 Закону України № 1282 та п. 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Стаття 3 Закону України № 1282 передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно ст. 4 Закону України № 1282 Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України № 1282 У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 6 Закону України № 1282).
Пунктом 1 Порядку визначено правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року (місяць опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 491-IV). Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно п. 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.
Відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивача за спірний період не було враховано положень п.5 Порядку, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.
Відповідачем базові місяці встановлені відповідно до проведених перерахунків пенсій автоматизованим способом і виплату індексації проведено відповідно довідники коефіцієнтів індивідуальної індексації пенсії.
Згідно з розрахунку індексації пенсії, який додано позивачем до позовної заяви (а.с. 11-12), базовий місяць визначений - жовтень 2008 року.
Таким чином, починаючи з 04 серпня 2014 року нарахування індексації мало здійснюватись відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, при цьому базовим місяцем для проведення індексації є жовтень 2008 року.
Відповідачем не доведено правомірність зміни базового місяця для проведення індексації пенсії позивачу, сума збільшення доходу є меншою за індексацію у відповідні місяці, а тому пенсія позивача підлягає індексації.
Стосовно посилання відповідача відсутність у позивача права на індексацію на підставі положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд зазначає наступне.
Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10. Зокрема, текст ст. 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".
Положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.
У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за статтею 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
Проте, Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" Кабінету Міністрів надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у ст. 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
З урахуванням того, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними згаданим рішенням Конституційного суду, відновили свою дію положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" в попередній редакції.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку суду, що починаючи з 22 травня 2008 року нарахування індексації мало здійснюватись відповідно до Закону України № 1282, а не положень постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 179 від 12 березня 2008 року.
Стосовно посилання суду першої інстанції та відповідача на відсутність підстав для проведення індексації позивачу, як працюючому пенсіонеру, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до п. 9 Порядку, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії провадиться після індексації суми оплати праці на підставі довідки підприємства, установи організації, де працює пенсіонер, в якій зазначається розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексована його сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого працездатній особи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивача з 30.06.2010 року звільнено із займаної посади. У позовних вимогах позивач просить суд зобов'язати Управління провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року за період з 04 серпня 2014 року.
Виходячи з аналізу зазначених вище норм права, беручи до уваги те, що позивач просить зробити їй перерахунок індексації пенсії з 04 серпня 2014 року, тобто вже після звільнення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що норми п.9 Порядку у даному випадку не застосовуються.
Таким чином, суд вважає, що висновки відповідача є недопустимими та суперечать нормам Кодексу адміністративного судочинства України і які суд не приймає з огляду на положення частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до цієї норми в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів зазначає, що нормами діючого законодавства не передбачений обов'язок позивача щодо надання додаткових документів, а індексація нараховується та сплачується автоматично в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації,
На підставі викладеного колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції справа вирішена з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови з задоволенням позовних вимог.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 06 березня 2015 р. у справі № 264/646/15-а задовольнити.
Постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 06 березня 2015 р. у справі № 264/646/15-а скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_2 індексації пенсії з 04 серпня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, без врахування за базовий місяць жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату індексації пенсії 04 серпня 2014 року з врахуванням суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтень 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: Д. В. Ляшенко
Судді: С. Ю. Чумак
Л. В. Ястребова