Постанова від 24.03.2015 по справі 826/20859/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24 березня 2015 року письмове провадження № 826/20859/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ТАС»

до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.09.2014 року № 0032911502 про нарахування 276 670,20 грн. штрафу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він вважає протиправним вказане податкове повідомлення -рішення, оскільки воно прийняте з порушенням норм діючого законодавства.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст.128 КАС України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справу у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «ТАС» (далі - АТ «СК «ТАС») зареєстроване Святошинською районною у м. Києві державною адміністрацією 24.04.2001 року, код ЄДРПОУ 30929821, адреса місцезнаходження: 03062, м. Київ, просп. Перемоги, 65.

З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві проведена камеральна перевірка податкової звітності АТ «СК «ТАС» з податку на прибуток за 2013 рік.

За результатами перевірки складено акт від 03.09.2014 року № 26-57-15-02-10/575, яким зафіксоване порушення позивачем терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на прибуток протягом строків, визначених п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 12.09.2014 року № 0032911502, яким позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 276 670,20 грн.

Не погоджуючись із вказаними податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся із скаргами до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві та Державної фіскальної служби України, за результатами розгляду яких податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги - без задоволення.

Позивач, вважаючи висновки викладені в акті перевірки невірними, а податкове повідомлення-рішення незаконним, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до п.46.1. ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктом 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

За загальним правилом нарахування та сплати податків, визначеним абз.1 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.126.1. ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

03.03.2014 року АТ «СК «ТАС» подано декларацію з податку на доходи (прибуток) страховика № 9091156003 за 2013 рік. У рядку 15,17 податкової декларації позивачем самостійно визначено суму податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) період у розмірі 2 752 686,00 грн., при цьому у рядку 36 податкової декларації визначено суму 2 766 702,00 грн..

31.03.2014 року позивачем подано уточнюючу декларацію з податку на доходи (прибуток) страховика № 9091276863 за 2013 рік, якою виправлено значення рядків 15, 17, 36 податкової декларації та визначено суму податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) період у розмірі 2 458 362,00 грн..

З висновків акту перевірки вбачається, що контролюючий орган прийшов до висновку про те, що АТ «СК «ТАС» податкове зобов'язання згідно декларації від 31.03.2014 року №9091276863 було сплачене до бюджету лише 10.04.2014 року, що є порушенням строків встановлених для сплати такого грошового зобов'язання.

Разом з тим, позивач зазначає, що на момент подання декларації з податку на прибуток АТ «СК «ТАС» мало переплату з авансових внесків з податку на прибуток, яку податковий орган повинен був зарахувати у сплату грошового зобов'язання з податку на прибуток.

Так, відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Авансові внески з податку на прибуток, які були введені з метою зменшення фінансового навантаження та забезпечення належного виконання платниками податків обов'язку зі сплати податку на прибуток, в силу ст. 6, ст.7 та ст.9 Податкового кодексу України є складовою частиною самого податку на прибуток.

За період з березня 2013 року по лютий 2014 року позивачем було сплачено 2 810 000,00 грн. авансових внесків з податку на прибуток, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень.

Вказана сума перевищує задеклароване позивачем грошове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 2 458 362,00 грн. (з урахуванням уточнень) за 2013 рік.

Відповідно до норм податкового законодавства граничний термін сплати податку на прибуток за 2013 рік, згідно податкових декларацій, припадав на 11.03.2014 року.

За позивачем, станом на вказану дату, рахувалась переплата із авансових внесків з податку на прибуток, що є джерелом самостійно сплачених грошових зобов'язань із визначеного податку, а тому немає правових підстав стверджувати про невиконання позивачем свого обов'язку зі сплати податку на прибуток.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів чи заперечень, що могли б спростувати зазначені обставини. Також, відповідачем не надано пояснень, які б обґрунтовували неможливість здійснення зарахування переплати із авансових внесків з податку на прибуток у рахунок сплати безпосередньо самого такого податку.

З огляду на викладене, позивач не порушував строків сплати податку на прибуток, а тому застосування штрафних санкцій є неправомірним.

Разом з тим, суд вважає за потрібне зазначити, що порядок проведення камеральної перевірки регламентується ст. 76 Податкового кодексу України, якою, зокрема, встановлено, що такій перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу (п.76.2 ст. 76 Податкового кодексу України).

Згідно до п.86.2 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

В акті перевірки зазначаються як факти заниження, так і факти завищення податкових зобов'язань платника, що відповідає вимогам п.86.10 ст.86 Податкового кодексу України.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, відповідач при виконанні своїх повноважень, маючи необхідні джерела даних відносно платників податків, не здійснив належну перевірку податкових зобов'язань АТ «СК «ТАС», що призвело до неправильних висновків за результатами камеральної перевірки.

Вказані обставини свідчать про протиправність дій контролюючого органу, а тому спірне податкове повідомлення-рішення від 12.09.2014 року № 0032911502 підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності вкладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Матеріали справи не містять жодних доказів, щоб спростовували доводи позивача, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню повністю.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ТАС» - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.09.2014 року № 0032911502 про нарахування штрафу у сумі 276 670,20 грн., прийняте Державною податковою інспекцією у Святошинському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ТАС» (ЄДРПОУ 30929821) у розмірі 487,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.О. Арсірій