"06" листопада 2014 р. м. Київ К/9991/67143/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Усенко Є.А.,
Юрченко В.П.,
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Куп'янської міської ради Харківської області (далі - Міська рада) на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «ЛНВ Плюс» (далі - Підприємство) до Міської ради,
про зобов'язання вчинити дії,
У вересні 2011 року Підприємство звернулося до суду з адміністративним позовом про зобов'язання Міської ради скасувати своє рішення № 401-VI від 29.07.2011 року (далі - Рішення № 401-VI) та рішення № 437-VI від 2 .09.2011 року (далі - Рішення № 437-VI) щодо відмови в затвердженні проекту землеустрою про відведення Підприємству земельної ділянки, площею 0,1191 га, на пл. Леніна, 23 у м. Куп'янську, Харківської області для експлуатації та обслуговування майнового комплексу; зобов'язання Міську раду прийняти рішення щодо затвердження проекту землеустрою про відведення Підприємству зазначеної земельної ділянки.
На обґрунтування позову зазначило, що рішення Міської ради прийняті у порушення вимог чинного законодавства України, не містять підстав і обґрунтування відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення Підприємству земельної ділянки, площею 0,1191 га, на пл. Леніна, 23 у м. Куп'янську, Харківської області для експлуатації та обслуговування майнового комплексу.
27 березня 2012 року постановою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області, у задоволенні позову відмовлено.
4 жовтня 2012 року постановою Харківського апеляційного адміністративного суду постанова Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 27 березня 2012 року скасована, позов задоволений частково.
Рішення 401-VI та № 437-VI визнанні незаконними; зобов'язано Міську раду переглянути заяву Підприємства щодо затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки.
Міська рада звернулася з касаційною скаргою з вимогою скасування постанови Харківського апеляційного адміністративного суду та залишення в силі постанови Куп'янського міськрайонного суду Харківської області, посилаючись на порушення апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування апеляційним адміністративним судом норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 23.06.2010 року між Територіальною громадою м. Куп'янська в особі Міської ради та Підприємством був укладений договір купівлі-продажу частини майнового комплексу, розташованого на пл. Леніна, 23 у м. Куп'янськ, Харківської області.
Відповідно до зазначеного договору Підприємство придбало частину майнового комплексу, до складу якого входять - гараж (літера «Й»), загальною площею 20,3 кв.м.; майстерня (літера «З»), загальною площею 29,3 кв.м.; гараж (літера «К»), загальною площею 114,0 кв.м.; роздягальня (літери «Ж, Ж1»), загальною площею 61,2 кв.м.
Інша частина майнового комплексу належить Територіальній громаді м. Куп'янська Харківської області до неї належать адміністративна будівля (літера «А»), площею 366 м.кв., вбиральня (літера «Л»), площею 2,4 м.кв., альтанка (літера «Г»), навіс для автомобілів (літера «О»), склад (літера «Б»).
6 серпня 2010 року Міська рада прийняла рішення №1531/3-V щодо надання Підприємству дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки на пл. Леніна, 23 у м. Куп'янську, Харківської області.
25 листопада 2010 року Підприємство звернулося до Міської ради із заявою щодо передачі в оренду земельної ділянки, площею 0,1191 га, на пл. Леніна, 23 у м. Куп'янську, Харківської області для експлуатації та обслуговування майнового комплексу.
24 грудня 2010 року Міська рада прийняла Рішення №75/25-VІ щодо внесення змін до п. 2 Рішення №1531/3-V, в частині зміни площі земельної ділянки з 0,1191 га на 0,0741 га.
19 травня 2011 року Підприємство звернулося до Міської ради із заявою щодо відведення йому спірної земельної ділянки для експлуатації та обслуговування майнового комплексу для здійснення комерційної діяльності.
29 липня 2011 року Міська рада прийняла Рішення №401-VI щодо відмови Підприємству в затверджені проекту землеустрою про відведення земельної ділянки на пл. Леніна, 23 у м. Куп'янську, Харківської області.
2 серпня 2011 року Підприємство повторно звернулося до Міської ради із заявою щодо затвердження проекту землеустрою про відведення спірної земельної ділянки.
2 вересня 2011 року Міська рада прийняла Рішення №437-VІ про відмову Підприємству в затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПП «ЛНВ Плюс» для експлуатації та обслуговування майнового комплексу для на пл. Леніна, 23 у м. Куп'янську, Харківської області.
Суд апеляційної інстанції, частково задовольняючи позов, прийшов до передчасного висновку, про те, що оскаржувані рішення прийняті Міською радою у порушення вимог чинного законодавства України, оскільки відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: вирішення питань розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Згідно з п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Згідно з ч. 4 ст. 123 Земельного Кодексу України розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, яка протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 123 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно з ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками з земель державної а комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України.
Суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що Рішенням 1531/3-У Підприємству було надано право на розробку проекту відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1191 га, на пл. Леніна, 23 в м. Куп'янськ Харківської області для обслуговування майнового комплексу.
Зазначеним рішенням спірна земельна ділянка Підприємству в оренду та у власність не передавалась, а знаходиться в землях запасу Міської ради.
Відповідно до листа Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області № 7/20-166 від 20.07.2011 року та довідки КП Куп'янського БТІ № 2410 від 6.07.2011 року на спірній земельній ділянці розташована самочинно збудована двоповерхова будівля, право власності на яку за Підприємством не зареєстровано.
Крім того, Міською радою рішення щодо надання спірної земельної ділянки Підприємству під самочинно реконструйоване нерухоме майно та про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування самочинно збудованого майна не приймалися.
Висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову є обґрунтованим.
Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Колегія суддів дійшла висновку, що постанова апеляційного адміністративного суду ухвалена з порушенням норм матеріального права. Постанова Куп'янського міськрайонного суду Харківської області повинна бути залишена без змін, як така, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Керуючись ст., ст. 220, 222, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Куп'янської міської ради Харківської області задовольнити.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 4 жовтня 2012 року скасувати, а постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 27 березня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Усенко Є.А.
Юрченко В.П.