19 лютого 2015 року м. Київ К/800/43774/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
суддівОстровича С.Е.
Веденяпіна О. А.
Степашка О.І.
секретаря судового засідання Іванова К.Ю.,
представник позивача Приліпко В. В.
представник відповідача Білопільська Н. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 року у справі за позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа - Державне підприємство "Нігинський кар'єр" про стягнення податкового боргу, -
Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області (далі - Кам'янець-Подільська ОДПІ) звернулась до суду з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі - Мінагрополітики України), третя особа - Державне підприємство "Нігинський кар'єр" (далі - ДП "Нігинський кар'єр") в якому просить стягнути податковий борг.
Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 квітня 2014 року у задоволенні позову Кам'янець-Подільської ОДПІ відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 року апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської ОДПІ задоволено. Скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 квітня 2014 року та прийнято нову постанову, якою задоволено позовні вимоги Кам'янець-Подільської ОДПІ.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду апеляційної інстанції Мінагрополітики України подало касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 рок та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 квітня 2014 року.
Кам'янець-Подільська ОДПІ подала письмові заперечення на касаційну скаргу Мінагрополітики України.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
ДП "Нігинський кар'єр" належить до об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, орган управління якого є Мінагрополітики України, згідно Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації".
Станом на 10 лютого 2014 року за ДП "Нігинський кар'єр" рахується податковий борг у сумі 12495504, 33 грн., що підтверджується довідкою про стан заборгованості від 10 лютого 2014 року, копіями податкових декларацій, податкових повідомлень-рішень, судових рішень та іншими документами.
Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пп. 87.3.5 87.3 ст. 87 Податкового кодексу України не може бути використане як джерело погашення податкового боргу платника податків майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України.
Згідно п. 96.2 ст. 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;
96.2.2. досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;
96.2.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
96.2.4. виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.
Згідно вимог п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Кам'янець-Подільською ОДПІ вживались заходи щодо погашення податкового боргу ДП "Нігинський кар'єр", зокрема згідно п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" була надіслана перша податкова вимога №1/871 від 21 грудня 2004 року друга податкова вимога №2/38 від 21 січня 2005 року. На підставі судових рішень, якими задоволено позови про стягнення податкового боргу, Кам'янець-Подільською ОДПІ приймались рішення про погашення усієї суми податкового боргу ДП "Нігинський кар'єр", однак рішення суду виконати повністю було неможливо через недостатність коштів на рахунках боржника.
Також через наявність у ДП "Нігинський кар'єр" податкового боргу Кам'янець-Подільська ОДПІ зверталась до Мінагрополітики України із поданнями та листами про прийняття рішень, передбачених п. 96.2 ст. 96 Податкового кодексу України. Мінагрополітики України не були прийняті відповідні рішення та повідомлено листами про неможливість погашення податкового боргу.
Згідно відповіді Мінагрополітики України погоджено проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", яким передбачається виключення ДП "Нігинський кар'єр" з зазначеного переліку, і після завершення ревізії та господарської діяльності підприємства буде прийнято рішення щодо шляхів його виведення з критичного стану.
Судом апеляційної інстанції зазначено, що станом на день розгляду даної справи в суді апеляційної інстанції, Мінагрополітики України не надано матеріалів такої ревізії та не надано доказів про погодження проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", яким передбачається виключення ДП "Нігинський кар'єр" з зазначеного переліку.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про те, що оскільки у ДП "Нігинський кар'єр" наявний непогашений податковий борг і Мінагрополітики України не прийнято рішення передбачені п. 96.2 ст. 96 Податкового кодексу України, то Кам'янець-Подільська ОДПІ правомірно звернулась до суду з позовом про стягнення податкового боргу на кошти Мінагрополітики України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог Кам'янець-Подільської ОДПІ.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович
О.А. Веденяпін
О.І. Степашко