Ухвала від 12.02.2015 по справі 121/4155/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2015 року м. Київ К/800/58483/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Мороз Л.Л.,

Горбатюка С.А.,

Шведа Е.Ю.,

розглянула у порядку попереднього розгляду касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Дворцово-парковий ансамбль" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Формат-ІТ" на постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дворцово-парковий ансамбль" до Ялтинської міської ради, треті особи: Міністерство оборони України, Державне підприємство Міністерства оборони України "Центральний військовий санаторій "Ялтинський", про визнання протиправним та скасування рішення та за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Формат-ІТ" до Ялтинської міської ради, треті особи: Міністерство оборони України, Державне підприємство Міністерства оборони України "Центральний військовий санаторій "Ялтинський", про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю « Дворцово-парковий ансамбль» звернулось до суду з адміністративним позовом до Ялтинської міської ради у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Ялтинської міської ради № 45 від 24.04.2013 року «Про розгляд подання прокурора м. Ялта від 18.04.2013 року № 119-6277 вих. 13 на рішення Ялтинської міської ради від 14.12.2007 року № 173».

Постановою Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 09.09.2013 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Ялтинської міської ради №45 від 24.04.2013 року «Про розгляд подання прокурора м. Ялта від 18.04.2013 року №119-6277 вих. 13 на рішення Ялтинської міської ради від 14.12.2007 року №173».

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2013 року скасовано постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 09.09.2013 року. Прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовів відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Дворцово-парковий ансамбль" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Формат-ІТ" подали до Вищого адміністративного суду України касаційні скарги у яких, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просять скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають відхиленню з таких підстав.

Судом апеляційної інстанцій встановлено, що рішенням 14 сесії 5 скликання Ялтинської міської ради від 14.12.2007 року №173 припинено Державному підприємству Міністерства оборони України «Центральний військовий санаторій «Ялтинський» права постійного користування земельною ділянкою.

Прокурор м. Ялти 18.04.2013 року звернувся до в.о. Ялтинського міського голови - секретаря Ялтинської міської ради із поданням №119-6277 вих.13 про скасування рішення 14-ї сесії Ялтинської міської ради 5-го скликання №173 від 14.12.2007 року.

Зазначене подання мотивоване тим, що рішенням №173 14-ї сесії Ялтинської міської ради 5-го скликання від 14.12.2007 року було вирішено припинити Державному підприємству Міністерства оборони України «Центральний військовий санаторій «Ялтинський» право постійного користування земельною ділянкою площею 16,5709 га із загальної площі 18,0240 га, наданої для обслуговування санаторію «Ялтинський» «землі оздоровчого призначення» та передано у землі Ялтинської міської ради на підставі листа Міністерства оборони України від 31.10.2007 року №197/18 про передання у відповідності з наказом Міністра оборони України від 03.10.2006 року №570 зазначеної земельної ділянки, що відноситься до земель оздоровчого призначення. Також, тим же рішенням було вирішено внести зміни у обліково-кадастрову документацію та державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ІІ-КМ №001277 від 28.12.2001 року.

Рішенням Ялтинської міської ради № 45 від 24.04.2013 року задоволено подання прокурора та скасоване рішення 14-ї сесії Ялтинської міської ради 5-го скликання від 14.12.2007 року №173 «Про припинення Державному підприємству Міністерства оборони України «Центральний військовий санаторій «Ялтинський» права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 16,5709 га, наданого для обслуговування санаторію «Ялтинський», на підставі листа Міністерства оборони України».

Задовольняючи подання прокурора м. Ялта від 18.04.2013 року №119-6277 вих.13, Ялтинська міська рада у своєму рішенні №45 від 24.04.2013 року визнала, що рішення про припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 16,5709 га відноситься до компетенції власника земельної ділянки, тобто відповідного державного органу виконавчої влади, а не органу місцевого самоврядування.

Статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст віднесено: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до частини третьої статті 78 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Частинами третьою, четвертою статті 142 Земельного кодексу України встановлено, що припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Відповідно до частин першої та другої статті 84 Земельного кодексу України, в редакції чинній на час прийнятті рішення Ялтинською міською радою № 173 від 14.12.2007 року, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відповідно до закону.

Згідно з частинами першою та дев'ятою статті 149 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час прийнятті рішення Ялтинською міською радою №173 від 14.12.2007 року) земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

Оскільки Державне підприємство Міністерства оборони України «Центральний військовий санаторій «Ялтинський» належить до державної власності, припинення його права постійного користування земельною ділянкою здійснюється власником земельної ділянки, тобто відповідним державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування, за заявою Державного підприємства Міністерства оборони України «Центральний військовий санаторій «Ялтинський».

Також, у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка відноситься до земель оздоровчого призначення, її вилучення із землекористування Державного підприємства Міністерства оборони України «Центральний військовий санаторій «Ялтинський» могло бути здійснено лише Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що Ялтинською міською радою при прийнятті рішення №173 від 14.12.2007 року не був врахований особливий правовий статус земельної ділянки та вона діяла з перевищенням меж наданих їй повноважень.

При цьому, доводи позивачів про те, що на спірній земельній ділянці знаходиться належне їм нерухоме майно не свідчать про правомірність вилучення земельної ділянки, яка належала на праві постійного користування Державному підприємству Міністерства оборони України «Центральний військовий санаторій «Ялтинський».

Крім того, рішення Господарського суду АР Крим від 21.08.2008 року у справі №2-8/7856-2008, яким позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Дворцово-парковий ансамбль» задоволені та за Товариством з обмеженою відповідальністю «Дворцово-парковий ансамбль» визнано право на оренду земельної ділянки площею 16,5709 га, що розташована в м. Ялта, вул. Свердлова, 32, припинено право землекористування за цією адресою санаторію «Ялтинський» в частині 16,5709 га, на яких розташовано майно позивача, скасовано постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 16.12.2008 року, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 30.06.2009 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачі посилаються на рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 року №7-рп/2009, яким встановлено, що орган місцевого самоврядування не може скасовувати свої попередні рішення, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

За змістом вказаного рішення, необхідною умовою для застосування правила щодо неможливості органу місцевого самоврядування скасовувати свої попередні рішення є, зокрема, те, що суб'єкти правовідносин заперечують проти їх скасування, чого у даному випадку не встановлено.

Отже, Ялтинська міська рада, приймаючи рішення №45 від 24.04.2013 року «Про розгляд подання прокурора м. Ялта від 18.04.2013 року №119-6277 вих.13 на рішення Ялтинської міської ради від 14.12.2007 року №173», діяла на підставі, у межах повноважень та в спосіб, передбачений Конституцією і законами України, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.

Суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відмову у позові.

Колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені статей 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.

Керуючись статтями 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Дворцово-парковий ансамбль" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Формат-ІТ" відхилити, постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2013 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: