Ухвала від 19.02.2015 по справі 804/18254/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2015 рокусправа № 804/18254/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.

суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року по справі № 804/18254/14 за позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будіс Плюс», відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції

про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,-

ВСТАНОВИВ:

Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів та відомостей про юридичну особу - ТОВ «Будіс Плюс». Позов обґрунтований тим, що підприємство за юридичною адресою не знаходиться, що перешкоджає державі, в особі ДПІ, здійснювати контроль за обчисленням, повнотою та своєчасністю сплати податків, зборів.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року у задоволені адміністративного позову відмовлено. Постанова суду мотивована тим, що позивачем не надано доказів, які б свідчили про неправомірність внесення відомостей до Державного реєстру про місцезнаходження юридичної особи, щоб могло бути підставою для висновків про протиправність дій державного реєстратора при вирішенні питання щодо внесення до ЄДР реєстраційного запису - про зміну відомостей про місцезнаходження ТОВ «Будіс Плюс».

Не погодившись з постановою суду, позивач Лівобережна ОДПІ м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Будіс Плюс» зареєстровано Печерською районною у м.Києві державною адміністрацією 13.02.2006 року, з присвоєнням ідентифікаційного коду 34046968.

04.06.2014 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Куциною Ю.С. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, а саме: зміна місцезнаходження на: 49051, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул.Богдана Хмельницького, буд. 25-А, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 12.09.2014 року № 19284720.

Згідно довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 08.08.2014р. контролюючим органом проведено необхідні та достатні заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків за результатами яких місцезнаходження платника податків не встановлено.

12.08.2014р. Лівобережною об'єднаною Державною податковою інспекцією м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області складено повідомлення про відсутність ТОВ «Будіс Плюс» за місцезнаходженням, оскільки фактичне місцезнаходження юридичної особи не встановлено. Зазначені обставини підтверджені Актом перевірки відповідності місцезнаходження платника від 08.08.2014 року за № 2829/184/34046968.

Вказані обставини, з посиланням на неможливість здійснення податкового контролю податковою службою, стали підставою для звернення позивача з адміністративним позовом до суду з вимогами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Будіс Плюс» в частині зміни місцезнаходження на адресу: 49051, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул.Богдана Хмельницького, буд. 25-А.

Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами суд першої інстанції дійшов висновку про те, що підстав для задоволення позовних вимог не існує, оскільки держаний реєстратор, при вчинення реєстраційної дії щодо внесення відомостей до Державного реєстру про місцезнаходження юридичної особи, діяв в межах наданих повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.

Так, суд першої інстанції правильно виходив з того, що порядок та підстави державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи визначено Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Відповідно до ст..17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичним особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно із ч.1 ст.19 названого Закону, у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до ч.4 цієї ж статті, державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою-третьою цієї статті.

Тобто, відповідно до положень Закону одним із основних принципів державної реєстрації є заявочний принцип. При цьому, державний реєстратор не наділений повноваженнями щодо перевірки наявності дійсної волі та волевиявлення осіб, достовірність фактів та подій, викладених в документах, що подаються заявником для проведення державної реєстрації. Доказів того, що документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, не відповідали вимогам положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суду не надано.

Відповідно до ст.14 зазначеного Закону, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, реєстраційна справа передається державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи.

Державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи. Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.

На виконання ст.14 Закону реєстраційна справа юридичної особи ТОВ "Будіс Плюс" 12.06.2014 року знята з обліку державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та відправлена до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції де була взята на облік 17.07.2014 року.

З огляду на встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо не встановлення у цій справі обставин, які б свідчили про неправомірність дій державного реєстратора, що призвело до безпідставної зміни місцезнаходження платника податків. Факт відсутності юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням не є законодавчо визначеною підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів. Встановлення такого факту, який підтверджений наявністю в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, з огляду на вимоги ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», може бути підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, але таких обставин (внесення до ЄДР відповідного запису) у цій справі не встановлено, як не було і заявлено таких вимог ДПІ, з огляду на повноваження, що визначені п.67.2 ст.67 ПК України.

Крім цього, відповідно до ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», на яку посилається позивач обґрунтовуючи заявлений позов, у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Отже, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації, може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

Оскільки такого рішення суду не існує, то відсутні і правові підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року по справі № 804/18254/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

(Повний текст ухвали виготовлено 20.02.2015 р.)

Головуючий: Я.В. Семененко

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк