19 лютого 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4889/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Молодецького Р.І.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мекенченко М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
10 грудня 2014 року Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 1033,90 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги задекларовано дохід за попередній до звернення період. Позивачем було проведено перевірку та встановлено, що відповідачкою за 2012 рік було отримано додатковий дохід, який не було нею задекларовано. За таких обставин, виникла переплата по допомозі малозабезпеченій сім'ї у зв'язку з прихованими доходами у розмірі 1089,90 грн., з яких 50,00 грн. повернуто у добровільному порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, в письмових запереченнях просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до положень пункту 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Згідно з пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи:
заяву;
документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї;
довідку про склад сім'ї;
декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї);
довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та підопічні діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
ОСОБА_1 16.05.2013 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.13).
До заяви, серед інших документів, відповідачем було додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначення усіх видів соціальної допомоги за період з 01.11.2012 до 30.04.2013. У розділі ІІ "Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)" про отримання допомоги по догляду (а.с.11-12).
Рішенням від 23.05.2013 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї 01.05.2013 по 31.10.2013 включно (а.с.16).
Згідно зі статтею 13 Закону України контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Судом встановлено, що під час здійснення контролю за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги позивачем встановлено, що відповідачем отримано грошові кошти у розмірі 2948,49 грн за пай у розмірі 2,82 га, який здавався в оренду ТОВ "Полтаваекопродукт" (а.с.14, 43).
Відповідно до положень пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
З матеріалів справи суд вбачає, що позивачем припинено виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з у зв'язку з перевищенням доходу.
Згідно з пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям рішення органу праці та соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
Інформації щодо оскарження відповідачем рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям сторонами не надано.
ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям .
Рішенням від 26.09.2013 було відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з таких підстав: середньомісячних сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї (а.с.17).
Згідно пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до протоколу переплати розмір переплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 з урахуванням повернутої суми складає 1033,90 грн (а.с.8 на звороті,9).
Таким чином, на момент розгляду справи судом заборгованість ОСОБА_1 становить 1033,90 грн.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення Зіньківської районної державної адміністрації на р/р 35416057000493, код 03195104, МФО 831019 в ГУДК в Полтавській області 1033 (одна тисяча тридцять три) гривні 90 (дев'яносто) копійок надміру виплачених коштів державної допомоги сім'ям з дітьми.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 23 лютого 2015 року.
Суддя Р.І. Молодецький