Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
07 липня 2014 року Справа № 805/7787/14
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Чекменьов Г.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Прокуратури Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Прокуратури Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити певні дії, мотивуючи його бездіяльністю посадової особи відповідача, що відповідальна за дотриманням законів при виконанні судових рішень в кримінальних провадженнях, а саме: відмови в прийнятті заяви та повідомлення і прийнятті заходів за для проведення нагляду та розслідування.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, котрий здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Приписами ч.2 ст.4 КАС України зазначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Суддя, вивчивши позов та додані документи, приходить до висновку, що позивачем фактично оскаржуються бездіяльність особи, яка здійснює нагляд за дотриманням законодавства у межах кримінального провадження, тобто у межах кримінального та кримінально-процесуального права, а, відповідно, і кримінального та кримінально-процесуального судочинства.
Порядок здійснення досудового слідства, оскарження до суду рішень, дій та бездіяльності посадових осіб в межах розслідування кримінальної справи регламентується Кримінально-процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Таким чином, повноваження прокурора при прийнятті заяви та повідомлення та прийнятті застосуванні відповідних заходів, для проведення нагляду та розслідування регламентовані нормами КПК України, що виключає можливість розгляду поданого позивачем позову в порядку адміністративного судочинства. Такі висновки суду підтверджується також правовою позицією Верховного суду України.
Згідно ч. 1 ст.21 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року №2453-VI, місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
Частиною 3 ст.21 вищевказаного Закону передбачено, що з числа суддів місцевого загального суду обираються слідчі судді (суддя), які здійснюють повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні в порядку, передбаченому процесуальним законом. Кількість слідчих суддів визначається окремо для кожного суду зборами суддів цього суду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, суд вважає, що у відкритті провадження в адміністративній справі позивачу необхідно відмовити, так як оскарження дій посадових осіб в межах розслідування кримінальної справи та розгляду заяв (повідомлень) про скоєні злочини, належить розглядати в порядку кримінального судочинства, що відноситься до компетенції місцевих загальних судів.
З аналогічних підстав заявнику було відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 05.06.2014 р. по справі № 805/6751/14.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст. 160, 165 КАС України,
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити певні дії.
Роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд таких справ віднесено до компетенції місцевих загальних судів.
Ухвала набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чекменьов Г.А.