вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
14.07.09Справа №2а-6007/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю
представника прокуратури - Савенко Д.Л., довіреність № б/н від 14.07.09 року,
представника позивача - Коновалової П.С., довіреність № 56/10 від 05.06.09 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Заступника прокурора м. Сімферополя АР Крим в інтересах держави в особі
ДПІ у м. Сімферополь АР Крим до
ТОВ «Югстил»
про стягнення
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом Заступник прокурора м. Сімферополя АР Крим в інтересах держави в особі ДПІ у м. Сімферополь АР Крим до ТОВ «Югстил» про стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 21579,41 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.05.09 року по справі 2а-6007/09/1/0170 було відкрито провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.05.09 року по справі 2а-6007/09/1/0170 було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду.
У судовому засіданні, що відбулося 14 липня 2009 року, представник позивача уточнив позовні вимоги наступним чином. Представник позивача просив суд стягнути з відповідача у зв'язку з надання останнім уточненої податкової декларації суму податкового боргу з податку на додану вартість та пені у розмірі 2195,81 гривень.
У судовому засіданні, що відбулося 14 липня 2009 року, представник прокуратури пояснив, що підприємство не погасило податковий борг у повному обсязі, а тому просив суд задовольнити уточнений позов у повному обсязі.
У судове засідання, що відбулося 14 липня 2009 року, представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином через ЗМІ, про причини неявки суд не повідомлений.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ у м. Сімферополь АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в у м. Сімферополь АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку, визнаються суб'єктами господарювання.
Судом встановлено, що ТОВ «Югстил» є юридичною особою, зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 10.12.2008 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи серії А00 № 635011.
Згідно довідки про взяття на облік платника податків, наданої ДПІ у м. Сімферополь АР Крим, від 12.12.2008 року № 45815/3195/29-0, судом встановлено, що ТОВ «Югстил» було взяте на облік як платник податків 12.12.08 року за № 45815 та на дату видачі довідки перебуває на обліку в податкових органах.
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ «Югстил» є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків та зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про податок на додану вартість від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.
Судом встановлено, що ТОВ «Югстил» зареєстроване у якості платника податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 100156019 про реєстрацію платника податку на додану вартість серії НБ № 325753 від 18 грудня 2008 року, а тому згідно із законодавством України, відповідач зобов'язаний сплачувати податок на додану вартість до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до 7.8.1. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.
Таким чином, ТОВ «Югстил» зобов'язане щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового місяця, подавати до ДПІ у м. Сімферополь АР Крим декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до матеріалів справи, судом встановлено, що 20.02.09 року відповідачем було подано до ДПІ у м. Сімферополь АР Крим податкову декларацію з податку на додану вартість № 2213/1/13715 за січень 2009 року, за якою відповідач мав сплатити 21554 гривні суми податку на додану вартість.
Згідно ст.. ст. 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» зазначені види зборів і податків є податковим зобов'язанням. Згідно пп. 4.1.1. п. 4.1. ст.. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 - III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій декларації.
Відповідно до п. 5.1. ст.. 5 від 21.12.2000 року № 2181 - III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що сума, вказана у податковій декларації № 2213/1/13715 за січень 2009 року від 20.02.09 року, у розмірі 21554 гривні, не підлягає оскарженню, оскільки вона самостійно визначена платником податку, та має бути перерахована на відповідні рахунки у повному обсязі.
Судом встановлено, що узгоджена сума податкового боргу у розмірі 21554 гривні не була сплачена відповідачем у повному обсязі.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значитися повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 24.09.07 року ДПІ м. Сімферополь АР Крим була складена перша податкова вимога від 04 березня 2009 року № 1/820 на суму податкового боргу ТОВ «Югстил» в розмірі 21554 гривні.
Посадовими особами податкових органів був складений акт від 10.03.2009 року № 853/24-1 про неможливість вручення податкової вимоги, в якому встановлено факт незнаходження ТОВ «Югстил» за вказаною юридичною адресою та факт неможливості вручення податкової вимоги № 1/820 від 04.03.2009 року ТОВ «Югстил» поштою. На підставі викладеного та підпункту 5.8 п. 5 “Порядку направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року, податкова вимога № 1/820 від 04.03.2009 року розміщена на дошці оголошень (повідомлень) з 06.03.09 року.
Судом встановлено, що відповідачем частково була сплачена сума податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 0,10 гривень.
Відповідно до п. 16.1. статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Підпунктом 16.4.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено, що 09.04.09 року ДПІ м. Сімферополь АР Крим була складена друга податкова вимога від 09.04.09 року № 2/1160, на суму податкового боргу ТОВ «Югстил» в розмірі 21579,41 гривня, з яких сума боргу з податку на додану вартість складає 21553,90 гривні та сума пені складає 25,51 гривень.
Судом встановлено, що розрахунок пені здійснений позивачем вірно за кожний день прострочення, але відповідачем суми пені не погашена у повному обсязі.
Посадовими особами податкових органів був складений акт від 14.04.09 року № 1560/24-1 про неможливість вручення податкового повідомлення ТОВ «Югстил», в якому встановлено факт неможливості вручення податкової вимоги від 09.04.09 року № 2/1160 ТОВ «Югстил» поштою. На підставі підпункту 5.8 п. 5 “Порядку направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків” № 266 від 03.07.01 року податкова вимога від 09.04.09 року № 2/1160 розміщена на дошці оголошень (повідомлень) з 14.04.09 року.
Судом встановлено, що відповідачем була подана уточнююча податкова декларація з податку на додану вартість, відповідно до якої станом на 13.07.09 року у відповідача наявний податковий борг у сумі 2195,81 гривень, яки складається з суми основного боргу у розмірі 2170,30 гривень та пені 25,51 гривень, що підтверджується довідкою про стан розрахунку з бюджетом. У зв'язку з цим позивачем були уточнені позовні вимоги та позивач просить стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 2195,81 гривень.
Відповідно до п. 1.3. ст.. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Таким чином, судом встановлено, що станом на 13.07.09 року у відповідача був податковий борг у розмірі 2195,81 гривень.
Приймаючи до уваги, що зазначена сума податкового боргу відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з ТОВ «Югстил», тому уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Судом 14 липня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 20 липня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
1. Уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Югстил» (ідентифікаційний код 36275032) податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 2195,81 гривень (податок на додану вартість на р/р № 31114029700002 в ГУ ГКУ в АР Крим, м. Сімферополь, код платежу 14010100, МФО 824026, ЗКПО 34740405).
3. Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.