вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
28.07.09Справа №2а-6076/09/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Красноперекопського відкритого акціонерного товариства "Бром"
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
позивача - Дерев'янко О.М., довіреність від31.03.2009 р.;
відповідача - Літовченко І.В., довіреність № 21/10/10-0 від 08.01.2009 р.,
Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача надати Красноперекопському управлінню державного казначейства Головного управління державного казначейства України в АР Крим висновок про відшкодування податку на додану вартість за березень 2008 року в сумі 979,46 грн., за квітень 2008 року в сумі 64 614,61 грн. та за травень 2008 року в сумі 21 551,65 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконує свій обов'язок, передбачений Законом України «Про податок на додану вартість».
Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на неналежність способу захисту.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників позивача та відповідача, суд
Відповідно до преамбули Закону України «Про податок на додану вартість» цей Закон визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Згідно підпунктам 7.7.5 - 7.7.8 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
У разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи, зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження.
Позивач 21.04.2008 р. подав відповідачеві декларацію з податку на додану вартість за березень 2008 року, в якій зазначив право на бюджетне відшкодування в сумі 1 018 669 грн. і способом реалізації цього права обрав перерахування на рахунок в установі банку. До декларації додані розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування
Відповідач в період з 12.05.2008 р. по 23.06.2008 р. провів у позивача виїзну комплексну планову перевірку з питань дотримання податкового, валютного законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2008 р., результати якої оформив актом № 664/23-0/05444552 від 27.06.2008 р. Акт перевірки має пункт 3.2.4 Перевірка достовірності нарахування суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню за березень 2008 року, згідно якому порушення не встановлено.
За таких обставин відповідач зобов'язаний протягом 5 днів від складання акту перевірки, тобто не пізніше 02.07.2008 р., надати органу державного казначейства висновок на відшкодування з бюджету 1 018 669 грн.. Фактично висновки надані тільки на 777 826 грн.
Відповідач в період з 10.11.2008 р. по 13.11.2008 р. провів у позивача додаткову документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період жовтень 2007 року - серпень 2008 року, результати якої оформив актом № 1333/23-4/05444552/210 від 13.11.2008 р. На підставі даного акту відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення № 0000222304/0 від 18.11.2008 р. про зменшення заявленого до відшкодування податку на додану вартість за березень 2008 року в сумі 121 390,04 грн..
А в період з 07.02.2009 р. по 11.02.2009 р. відповідач провів у позивача ще одну додаткову документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень, травень 2008 року, результати якої оформив актом № 203/23-4/05444552/21 від 11.02.2009 р. На підставі даного акту відповідачем прийняте ще одне податкове повідомлення - рішення № 0000022304/0 від 16.02.2009 р про зменшення заявленого до відшкодування податку на додану вартість за березень 2008 року в сумі 118 473,50 грн..
В підсумку відповідачем не надані висновки на бюджетне відшкодування за березень 2008 року в сумі 979,46 грн. (1 018 669 грн. - 777 826 грн. - 121 390,04 грн. - 118 473,50 грн.).
Позивач 20.05.2008 р. подав відповідачеві декларацію з податку на додану вартість за квітень 2008 року, в якій зазначив право на бюджетне відшкодування в сумі 830 594 грн. і способом реалізації цього права обрав перерахування на рахунок в установі банку. До декларації додані розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування
Відповідач в період з 10.07.2008 р. по 18.07.2008 р. провів у позивача документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2008 року, результати якої оформив довідкою № 742/23-4/05444552/134 від 21.07.2008 р. Назва складеного документу свідчить про відсутність встановлених порушень.
За таких обставин відповідач зобов'язаний не пізніше 23.07.2008 р. надати органу державного казначейства висновок на відшкодування з бюджету 830 594 грн.. Фактично висновки надані тільки на 656 127 грн.
Та відповідач в період з 10.11.2008 р. по 13.11.2008 р. провів у позивача додаткову документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період жовтень 2007 року - серпень 2008 року, результати якої оформив актом № 1333/23-4/05444552/210 від 13.11.2008 р. На підставі даного акту відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення № 0000222304/0 від 18.11.2008 р. про зменшення заявленого до відшкодування податку на додану вартість за квітень 2008 року в сумі 109 852,39 грн.
В підсумку відповідачем не надані висновки на бюджетне відшкодування за квітень 2008 року в сумі 64 614,61 грн. (830 594 грн. - 656 127 грн. - 109 852,39 грн.).
Позивач 20.06.2008 р подав відповідачеві декларацію з податку на додану вартість за травень 2008 року, в якій зазначив право на бюджетне відшкодування в сумі 886 770 грн. і способом реалізації цього права обрав перерахування на рахунок в установі банку. До декларації додані розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування
Відповідач в період з 14.08.2008 р. по 28.08.2008 р. провів у позивача документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2008 року, результати якої оформив довідкою № 892/23-4/05444552/156 від 28.08.2008 р. Назва складеного документу свідчить про відсутність встановлених порушень.
За таких обставин відповідач зобов'язаний не пізніше 02.09.2008 р. надати органу державного казначейства висновок на відшкодування з бюджету 886 770 грн.. Фактично висновки надані тільки на 698 212 грн.
Та відповідач в період з 10.11.2008 р. по 13.11.2008 р. провів у позивача додаткову документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період жовтень 2007 року - серпень 2008 року, результати якої оформив актом № 1333/23-4/05444552/210 від 13.11.2008 р. На підставі даного акту відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення № 0000222304/0 від 18.11.2008 р. про зменшення заявленого до відшкодування податку на додану вартість за травень 2008 року в сумі 28 715,15 грн..
В період з 07.02.2009 р. по 11.02.2009 р. відповідач провів у позивача ще одну додаткову документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень, травень 2008 року, результати якої оформив актом № 203/23-4/05444552/21 від 11.02.2009 р. На підставі даного акту відповідачем прийняте ще одне податкове повідомлення - рішення № 0000022304/0 від 16.02.2009 р. про зменшення заявленого до відшкодування податку на додану вартість за травень 2008 року в сумі 138 291,20 грн.
В підсумку відповідачем не надані висновки на бюджетне відшкодування за травень 2008 року в сумі 21 551,65 грн. (886 770 грн. - 698 212 грн. - 28 715,15 грн. - 138 291,20 грн.).
Таким чином, відповідач не виконав обов'язок протягом п'яти днів після закінчення перевірки надати Красноперекопському управлінню державного казначейства Головного управління державного казначейства України в Автономній Республіці Крим висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету за березень 2008 року в сумі 979,46 грн., за квітень 2008 року в сумі 64 614,61 грн. та за травень 2008 року в сумі 21 551,65 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірну бездіяльність.
Відповідач не надав в матеріали справи докази, які спростовують наведені позивачем обставини.
Посилання відповідача на неналежність способу захисту не приймається судом до уваги, виходячи з наступного. Ніякого правового обґрунтування свого доводу відповідач не здійснив, лише пославшись на постанову Верховного Суду України від 17.06.08 по справі 21-587/08.
Порушення з боку відповідача встановленого Законом України «Про податок на додану вартість» порядку бюджетного відшкодування відбувається шляхом невиконання обов'язку по наданню висновку на відшкодування органу казначейства. Ст. 105 п. 3 п.п. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає можливість заявлення в адміністративному позові вимог про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії. Діюче на момент звернення з позовом законодавство не передбачає спеціального способу захисту в обставинах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. На підставі викладеного, для повного захисту прав та інтересів позивача суд виходить за межі позовних вимог та визнає бездіяльність Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим протиправною.
З урахуванням викладеного, суд задовольняє позовні вимоги.
Постанова оформлена та підписана 30.07.2009 р.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим (96000, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Північна,2), яка виразилась у ненаданні Красноперекопському управлінню державного казначейства Головного управління державного казначейства України в АР Крим висновку про відшкодування з бюджету на рахунок Красноперекопського відкритого акціонерного товариства «Бром» (49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 45-а; поштова адреса: 96000, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Північна, 1) податку на додану вартість за березень 2008 р. в сумі 979,46 грн., за квітень 2008 р. в сумі 64614,61 грн. та за травень 2008 р. в сумі 21551,65 грн.
3. Зобов'язати Красноперекопську об'єднану державну податкову інспекцію в АР Крим надати Красноперекопському управлінню державного казначейства Головного управління державного казначейства України в АР Крим висновок про відшкодування з бюджету на рахунок Красноперекопського відкритого акціонерного товариства «Бром» податку на додану вартість за березень 2008 р. в сумі 979,46 грн., за квітень 2008 р. в сумі 64614,61 грн. та за травень 2008 р. в сумі 21551,65 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Цикуренко А.С.