05 лютого 2015 року Справа № 114164/12
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Ратушної М.І.,
представника позивача Завалишина Ю.О.,
представника відповідача Жупан Ж.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області (тепер Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.05.2012 року в справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У березні 2012 року Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (далі -ДТГО «Львівська залізниця») звернулося до суду з позовом до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції (тепер Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.11.2011р. № 36/17-2/05391324, № 37/17-2/05391324, № 35/17-2/05391324.
Позивач посилався на те, що висновки податкового органу щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання», а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу, не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства.
Позивач вважав, що цехи, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.05.2012 року позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення відповідача від 21.11.2011р. № 36/17-2/05391324, від 21.11.2011р. № 37/17-2/05391324, від 21.11.2011р. № 35/17-2/05391324.
Постанову суду першої інстанції оскаржила Ужгородська міжрайонна державна податкова інспекція у Закарпатській області, яка просить її скасувати та ухвалити нову постанову про відмову позивачу в задоволенні позову.
Посилається на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідача відповідають положенням чинного законодавства. Суд не врахував приписів п. 63.3 ст. 63 ПК України, відповідно до якого Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» як податковий агент повинна була зареєструватися в Ужгородській МДПІ (Ужгородський, Перечинський, Великоберезнянський райони) як платник податків з доходів фізичних осіб-найманих працівників по місцю знаходження структурних підрозділів - цехів, оборотних депо, чергових пунктів, енергодиспетчерських груп, виробничих дільниць та стягувати та перераховувати податки за місцем такого обліку.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка апеляційну скаргу підтримала, представника відповідача, який просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
В справі встановлено, що Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа 16.03.1992 року, йому присвоєно ідентифікаційний код 01059900.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має місцезнаходження суб'єкта господарювання: м. Ужгород, вул. Пирогова,1. Взято на податковій облік в органах державної податкової служби 02.04.1997 р. за № 01-15-12/483. На момент проведення перевірки перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.
Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» від 18.04.2006р., такий входить до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. № 306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу «Служба електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця».
02.11.2012 року Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Закарпатської області було складено акт № 2467/17-319/10/05391324 «Про результати документальної виїзної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010 року по 30.06.2011 року.
Податковий орган прийшов до висновку про порушення вимог ст.168 Податкового кодексу України по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дистанція електропостачання» та виявив кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі, по Березнянському районі - 83149,11 грн., по Перечинському районі - 5028,04 грн., по Ужгородському районі -27699,82 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято:
податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 21.11.2011р. № 36/17-2/05391324, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 83150,11 грн. у тому числі за основним платежем 83149.11грн. та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1,00 грн. ;
податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 21.11.2011р. № 37/17-2/05391324, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 5029,04 грн. у тому числі за основним платежем 5028,04 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1,00 грн.
податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 21.11.2011р. № 35/17-2/05391324, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 2770.82 грн. у тому числі за основним платежем 27699,82 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1,00 грн.
Ці податкові повідомлення-рішення були оскаржені позивачем у адміністративному порядку до органів державної податкової служби вищого рівня, рішеннями яких скарги позивача залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення 21.11.2011р. № 36/17-2/05391324, № 37/17-2/05391324, № 35/17-2/05391324 - без змін.
Як видно з акта перевірки, у склад Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання», яким відповідно до ст.168 ПК України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи, оборотні депо, чергові пункти, електродиспетчерські групи, виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.
Відповідно до штатного розпису Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» складається з структурних підрозділів, в тому числі: район контактної мережі В.Березний (ЕЧК-19, 14 цех.); район контактної мережі Ужгород (ЕЧК-20, 15 цех.); ремонтно-ревізійна дільниця Ужгород (РРД-Ужгород-19, цех-17.), ремонтно-механічна майстерня Ужгород (РММ-Ужгород, цех-16.); енергодиспетчерська Ужгород (ЕЧЦ- Ужгород, цех 18); тягова підстанція В.Березний (ЕЧЕ-33,цех - 07); тягова підстанція Перечин (ЕЧЕ-34, цех 08); тягова підстанція Ужгород (ЕЧЕ-35, цех 09).
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.
Перевіркою достовірності відображення показників утриманих та перерахованих сум податку звірялись з даними по рахунку 64.11 (податок з доходів фізичних осіб) та по рахунку 661 (заробітна плата), а також картками нарахування заробітної плати. При перевірці повноти та перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету використано записи по особовому рахунку за Ф №15, які порівнювались з даними бухгалтерського обліку підприємства (про перераховані до бюджету суми податку) і платіжними документами.
З акта перевірки від 02.11.2012 року № 2467/17-319/10/05391324 видно, що під час проведеної перевірки також перевірено питання дотримання Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» вимог законодавства щодо оформлення трудових відносин з працівниками. На момент проведення обстеження робочих місць, працівники, що знаходились на робочих місцях, перебувають у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО.
Податковий орган прийшов до висновку, що в порушення п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Сальдо станом на 01.07.2011р. по Березнянському районі - 83149,11 грн. (К-т) , по Перечинському районі - 5028,04 грн.(К-т), Ужгородському районі -27699,82 грн. (К-т).
Такий висновок відповідача суперечить нормам чинного законодавства.
Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 18.04.2006р. Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО, який взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород вул. Пирогова,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати - платник податку з доходів фізичних осіб .
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Згідно ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Як встановлено судом першої інстанції та податковим органом під час перевірки, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» складається з структурних підрозділів.
Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України, чинною на момент виникнення правовідносин, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Пунктом 168.4.4 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. № 5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи», аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства, дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про помилкове прирівнювання відповідачем структурних підрозділів до відокремлених підрозділів, оскільки такі не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО «Львівська залізниця» з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» юридично наділений статусом податкового агента.
Як видно з податкових розрахунків за ІІ квартал 2011року, поданих Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» до ДПІ у м. Ужгороді, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м. Ужгороді не подано.
Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгорода.
Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень структурних підрозділів у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету податку з доходів фізичних осіб.
За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання».
На підставі викладеного, відповідачем по справі правомірність прийняття спірних податкових повідомлень - рішень від 21.11.2011р. № 36/17-2/05391324, № 37/17-2/05391324, № 35/17-2/05391324 не доведена, тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Постанова суду першої інстанції відповідає наявним в справі доказам, правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції у Закарпатській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.05.2012 року в справі №2259/12/1370 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М. Старунський