28 січня 2015 року Справа № 876/3371/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Глушка І.В.,
Гуляка В.В.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,
представника позивача Лаврика А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року в адміністративній справі № 2а-8386/11/1370 за позовом державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби до ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - управління Державтоінспекції Головного управління МВС України у Львівській області, про стягнення податку з власників транспортних засобів,
У липні 2011 року державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Льво-ва Львівської області Державної податкової служби (надалі - ДПІ у Шевченківському районі м.Львова) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просила стягнути з ОСОБА_3 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 15036,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем при проведенні першої реєстрації транспортного засобу не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; докази сплати цього податку відсутні.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року позов задоволено.
Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржив ОСОБА_3, який вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального проава. Тому, з підстав, викладених в апеляційній скарзі, просив скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
За клопотанням представника позивача було проведено заміну первинного позивача - державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби на його правонаступника - державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 17.10.2009 року ОСОБА_3 зареєстрував автомобіль марки «Daimler Chrysler» 213 CDI, державний номерний знак НОМЕР_1, 2003 року випуску.
Відповідно до довідки ДПІ у Шевченківському районі м.Львова від 30 червня 2011 року № 16116/17-010 «Про результати перевірки щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» за ОСОБА_3 рахується заборгованість із цього податку в розмірі 15036,00 грн.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» № 1963-ХІІ від 11.12.1991 року (надалі - Закон № 1963-ХІІ) платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
За приписами частини першої статті 5 Закону № 1963-ХІІ податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1963-ХІІ перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Фізичні особи-платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку (частина четверта статті 5 Закону № 1963-ХІІ).
Відповідно до абзацу першого пункту 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (у редакції, чинній на час реєстрації зазначеного вище автомобіля; надалі - Порядок № 1388) державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.
Абзацом четвертим пункту 8 Порядку № 1388 визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Відповідно до пункту 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2010 року № 379, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2011 року за № 123/18861 (надалі - Інструкція № 379), працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язко-вих платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
Згідно із пунктом 3.11 Інструкції № 379 після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Частиною шостою статті 5 Закону № 1963-ХІІ визначено, що у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Крім того, пунктом 8 Порядку № 1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.
Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції № 379 для проведення реєстрації транспортного засобу посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників транспортного засобу; особа власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює.
Проаналізувавши зазначені правові норми, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
Відтак, провівши реєстрацію транспортного засобу, посадові особи реєстраційного органу підтвердили виконання усіх необхідних вимог, зокрема й сплати податку з власників транспортних засобів.
Відповідно до статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно зі статтею 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанову суду необхідно скасувати з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні заявленого позову.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2, 207, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року в адміністративній справі № 2а-8386/11/1370 скасувати.
У задоволенні позову державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби до ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - управління Державтоінспекції Головного управління МВС України у Львівській області, про стягнення податку з власників транспортних засобів, - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови у повному обсязі.
Головуючий суддя Р.Й.Коваль
Судді І.В.Глушко
В.В.Гуляк
Постанова складена у повному обсязі 02 лютого 2015 року.