10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
іменем України
"04" лютого 2015 р. Справа № 806/4353/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" грудня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Овруч Стоун" до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Овруч Стоун" звернулось до суду з позовом до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, в якому просило визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення - рішення Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів Житомирської області від 27 жовтня 2014 року №0001431500 в частині зменшення від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 5500,00 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014 року позов задоволено.
Визнано неправомірним та скасовано податкове повідомлення - рішення Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 27 жовтня 2014 року № 0001431500 в частині зменшення від'ємного значення по податку на додану вартість у розмірі 5500 грн.
Не погоджуючись з даною постановою Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі.
Представник позивача заперечив проти апеляційної скарги.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Овруч Стоун" зареєстровано як юридична особа Овруцьким районним управлінням юстиції Житомирської області 30.04.2013. Товариство взято на податковий облік в Овруцькій ОДПІ 07.05.2013 за № 981, з 01.08.2013 підприємство зареєстровано платником податку на додану вартість.
13 листопада 2013 року між ТОВ "Овруч Стоун" (в подальшому - Замовник) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Про-Консалтінг" (в подальшому - Виконавець) укладеного договір № 0114-13-1113 про надання інформаційно-консультаційних послуг з підготовки аналітичного огляду ринку, відповідно до якого Замовник доручає, Виконавець приймає на себе зобов'язання по виконанню інформаційно-консультаційних послуг для Замовника, а саме надання аналітичного огляду щодо ринку кварциту України, країн СНД та ЄС, згідно за змістом відображеному у Додатку 3 1, який є невід'ємною частиною цього договору. послуги надаються в письмовій формі шляхом надання Замовнику письмового звіту у двох примірниках у кольоровому вигляді, а також у електронному вигляді (п. 1.1-1.2 цього договору).
Документом, що підтверджує виконання зобов'язань Сторонами є акт надання послуг, який складається та підписується повноважними представниками сторін. За наявності з боку Замовника зауважень до наданих послуг, Замовник має право не підписувати Акт наданих послуг, при цьому Сторони визначають строк для усунення недоліків шляхом укладення Додаткової угоди (п. 5 договору № 0114-13-1113 від 13.11.2013).
У пункті 6 зазначеного договору визначено, що послуги вважаються виконаними якісно, в повному обсязі та такими, що прийняті Замовником (навіть при відмові Замовника від підписання акту наданих послуг) в випадках не відправлення на адресу Виконавця протягом 5-ти календарних днів, з дня отримання звіту, мотивованої відмови від прийняття послуг.
Згідно зі п. 4.1 договору № 0114-13-1113 від 13.11.2013, строк надання послуг за цим договором складає 10 робочих днів з моменту отримання Виконавцем на свій рахунковий рахунок від замовника 80 % суми, відповідно до п. 7.1 даного договору.
Пунктом 7.1 згаданого договору визначено, що вартість послуг визначається Виконавцем виходячи з обсягів та специфіки послуг, та встановлюється в розмірі 33000 грн, у т.ч. ПДВ -5500 грн. Форма оплати послуг 80% передоплата. остаточна оплата 20% здійснюється протягом 3 днів після підписання акту виконаних робіт. Для здійснення оплати Виконавець надає Замовнику рахунки - фактури.
Додатком № 1 до договору № 0114-13-1113 від 13.11.2013, який підписано сторонами 13.11.2013, визначено зміст аналітичного огляду та структуру дослідження, зокрема, вказано, що Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання по наданню інформаційно - консультаційних послуг для Замовника, а саме надання звіту щодо ринку кварциту України, країн СНД та ЄС, який включатиме у собі інформацію, що відповідає таким розділам: якісні межі дослідження, часові межі дослідження, територіальні межі дослідження.
На виконання умов договору Замовником і Виконавцем 20 грудня 2013 року підписаний акт надання послуг № 300; ТОВ "Компанія "Про-Консалтінг" видано на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Овруч Стоун" податкові накладні № 19 від 20.11.2013 на загальну ПДВ - 4400 грн. і № 14 від 20.12.2013 на загальну суму ПДВ - 1100,00 грн, а також складено звіт огляду ринку кварциту України, країн СНД і ЄС, що безпосередньо передбачено додатком № 1 до договору.
Розрахунки з ТОВ "Компанія "Про-Консалтінг" позивач здійснював у безготівковій формі, на підтвердження чого надав платіжні доручення від 20 листопада і 20 грудня 2013 року про перерахування на рахунок вказаного контрагента сум грошових коштів.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування Товариством з обмеженою відповідальністю "Овруч Стоун" від'ємного значення з податку на додану вартість за квітень 2014 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що задекларовано у вересні, жовтні, листопаді, грудні 2013 року, січні, лютому, березні, квітні 2014 року, складено акт №248/15-4/38335496, згідно висновків якого позивачем допущено порушення п.46.1 ст.46 гл.2, п.198.1, 198.2, 198.3 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, абз. 12 п. 6 р. 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом від 13.11.2013 №678, в результаті чого встановлено завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за квітень 2014 року на суму 83772 грн. та від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, відображене у рядку 19 податкової декларації за квітень 2014 року на суму 337 грн.
11 липня 2014 року на підставі вказаного акту, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0000841500, яким ТОВ "Овруч Стоун" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 83772 грн.
Позивач на підставі ст.56 Податкового кодексу України звернувся із скаргою на вищенаведене податкове повідомлення-рішення в порядку адміністративного оскарження. Рішенням про результати розгляду скарги, прийнятого Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області від 29.08.2014 №12164/Б-С/10-205, скаргу ТОВ "Овруч Стоун" задоволено частково, скасовано податкове повідомлення - рішення Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції від 11.07.2014 №0000841500 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість в частині 72592 грн., в іншій частині 11180 грн. залишено без змін.
18 вересня 2014 року Державна фіскальна служба України рішенням про результати розгляду скарги №3687/6/99-99-10-01-15 податкове повідомлення - рішення від 11.07.2014 №0000841500 з урахуванням рішення, прийнятого за розглядом первинної скарги, залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
27 жовтня 2014 року Овруцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області, на виконання рішень Головного управління Міндоходів у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, прийнято податкове повідомлення - рішення № 0001431500 про зменшення ТОВ "Овруч Стоун" розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 11180 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що придбаваючи послуги по огляду ринку кварциту України, країн СНД і ЄС, ТОВ "Овруч Стоун" діяло у рамках своєї господарської діяльності та мало намір на отримання доходу (прибутку) в результаті врахування рекомендаційних висновків контрагента в своїй подальшій господарській і управлінській діяльності. Отримання інформаційно-консультаційних послуг, які пов'язані із дослідженням ринків кварциту, виготовлення яких і становить зміст господарської діяльності ТОВ "Овруч Стоун", а відтак є основним джерелом доходів товариства, цілком відповідає змісту господарської діяльності позивача. Надання контролюючому органу належним чином всіх оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних в яких установлена судом.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Податкового кодексу України) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України).
Пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно зі п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п. 14.1.181 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Порядок і підстави формування платником податку податкового кредиту регламентується приписами ст. 198 Податкового кодексу України, яких платник податків зобов'язаний дотримуватися, і за умови порушення яких, формування податкового кредиту може бути визнано неправомірним.
Згідно з п. 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України).
У відповідності до п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України).
Судом першої інстанції вірно зазначено, що необхідною умовою для включення податку на додану вартість до податкового кредиту, що безпосередньо впливає на зменшення суми податкових зобов'язань, є, зокрема, фактична наявність господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг), їх зв'язок з господарською діяльністю платника податків. При цьому наслідки у податковому обліку створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто дії, які викликають зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку договорах.
Положеннями пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що визначальним фактором для формування податкового кредиту з ПДВ є зв'язок придбаних товарів (робіт, послуг) із господарською діяльністю платника податків та наявність підтверджуючих первинних документів, що відображають реальність таких господарських операцій.
Крім того, податкові накладні сформовані відповідно до статті 201 Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 01.11.2011 року № 1379 "Про затвердження форми Податкової накладної та Порядку її заповнення", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за № 1333/20071, містять усі обов'язкові реквізити та видані особою, зареєстрованою як платник податку на додану вартість, на момент їх видачі. Вказані обставини ні в акті перевірки від 27.06.2014, ні представником відповідача під час розгляду справи в суді не заперечувалися.
Господарська діяльність, згідно зі пп.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Розумна економічна причина (ділова мета) - спрямованість будь-якої операції платника податків на отримання позитивного економічного ефекту.
Економічний ефект - приріст (збереження) активів платника податків та/або їх вартість, а також само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.
Зазвичай, отримання платником податків доходу є результатом сукупності дій і здійснення ряду витрат, головною ж умовою для визнання витрат економічно виправданими на підставі такого критерію як "дохід (прибуток)" - є саме цільова направленість на отримання доходу (прибутку).
При цьому витрати спрямовані в діяльності на отримання доходу і такі, які не принесли позитивного результату у вигляді доходу (прибутку), мають визнаватись обґрунтованими і враховуватись при оподаткуванні.
Судом першої інстанції встановлено, що основною діяльністю позивача є добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів, Н.В.І.У. Метою створення Товариства визначено отримання прибутку шляхом здійснення виробничої, торгівельної, посередницької, зовнішньоекономічної та інших видів діяльності та наступного його розподілу між Учасниками.
ТОВ "Овруч Стоун" в результаті проведеного Філією 06 ПП "Нива-В.Ш" аукціону з реалізації арештованого рухомого майна у лютому 2014 року було придбано кварцит та щебінь на загальну суму 1220791,05 грн. Дані обставини підтверджені актом державного виконавця про реалізацію рухомого майна та постановою Відділу Державної виконавчої служби Овруцького районного управління юстиції, виданими 11.03.2014 заступником начальника відділу державної виконавчої служби Овруцького районного управління юстиції Саранчук Н.А. при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження № 22; актом приймання - передавання від 11.03.2014.
22 липня 2014 року Державною службою геології та надр України, на підставі наказу від 12.06.2014 № 181, видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Овруч Стоун" спеціальний дозвіл на користування надрами за № 5964. Зі змісту цього дозволу слідує, що він виданий у зв'язку з метою позивача видобувати кварцити, придатні для виробництва динасу та феросплавів, а також для виробництва щебеню будівельного.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що висновки податкового органу про вчинення платником податків порушень податкового законодавства щодо завищення формування податкового кредиту з податку на додану вартість по взаєморозрахунках з вказаним у акті перевірки контрагентом за період, що перевірявся, мають характер припущень та є необґрунтованими, а відтак не можуть бути покладені в основу податкового повідомлення - рішення від 27.10.2014 № 0001431500 в спірній частині, за таких обставин, коли позивачем податковий кредит з податку на додану вартість за листопад - грудень 2013 року в розмірі 5500 грн. сформовано правомірно, то висновки контролюючого органу щодо завищення ТОВ "Овруч Стоун" залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за квітень 2014 року на суму 5500 грн є безпідставними.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову судом першої інстанції винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "22" грудня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
Повний текст судового рішення виготовлено 5.02.2015 року
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Овруч Стоун" вул.Леніна,1А,смт.Першотравневе,Овруцький район, Житомирська область,11114
3- відповідачу/відповідачам: Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул. Сабурова,1/20,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11102
4 - ОСОБА_4, АДРЕСА_1 - ,