"29" січня 2015 р. справа № 194/2214/14-а(2-а/194/151/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Ясенової Т.І. Суховарова А.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 р. у справі № 194/2214/14-а(2-а/194/151/14) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Тернівка Дніпропетровської області (далі - УПФУ у м. Тернівка Дніпропетровської області), в якому просила визнати протиправними дії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05 березня 2014 року з урахуванням 88% заробітної плати.
Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 року позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи документами, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління Пенсійного Фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області з 26 жовтня 2010 року, отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Тернівка Дніпропетровської області про перерахунок розміру пенсії з урахуванням у складі заробітної плати суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05.03.2014 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2014 року адміністративний позов було задоволено та зобов'язано Управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2014 року з урахуванням у складі заробітної плати суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.
На виконання постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05.03.2014 року та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2014 року по справі № 194/54/14-а УПФУ у м. Тернівка Дніпропетровської області позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, одноразової премії та сум індексації заробітної плати з урахуванням 80 відсотків від суми заробітної плати та виплачено недоплату згідно рішення суду починаючи з 01 січня 2014 року.
Тобто, замість 88 відсотків від заробітної плати відповідачем застосовано 80 відсотків від заробітної плати.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України „Про державну службу". Відповідно до частини 2 та частини 5 цієї статті (в редакції, чинній на час призначення їй пенсії), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до частини 1 статті 37-1 Закону України „Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Частиною 2 статті 37-1 цього Закону передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Зміни, які були внесені Законом України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08 липня 2011 року до статті 37 Закону України „Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Перерахунок раніше призначених пенсій тим державним службовцям, які на даний час отримують пенсію державного службовця, здійснюється лише в разі прийняття відповідних нормативних урядових актів, що передбачають підвищення розміру заробітної плати всім державним службовцям, що працюють.
Отже, відповідачем необґрунтовано здійснено перерахунок пенсії державного службовця, натомість управління зобов'язане привести розрахунок пенсії у відповідність до зазначеної постанови суду.
Стаття 37 Закону України „Про державну службу" визначає розмір пенсії для державних службовців, які звертаються за призначенням пенсії. Осіб, які вже отримують пенсію державного службовця, зазначені положення та зміни до них не можуть стосуватись, оскільки закони не мають зворотної дії в часі.
Оскільки Конституція України, як зазначено у статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають застосовувати Конституцію як акт прямої дії.
Відповідно до статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Оскільки на день виходу на пенсію умови і порядок призначення, виплати та перерахунку пенсії державного службовця були визначені статтею 37 Закону ( у відповідній редакції) та Постановою Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії " від 31 травня 2000 року №865, тому її вимоги, щодо належного розрахунку пенсії, виходячи із 88% заробітної плати, є законними та обґрунтованими.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що перераховуючи пенсію позивачу, виходячи із 80% від заробітної плати державного службовця, відповідач порушив конституційне право позивача, шляхом його звуження та обмеження, на отримання пенсії у розмірі вже призначеної пенсії, виходячи із 88% від заробітної плати.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо наявності протиправних характеру в діях Відповідача, пов'язаних зі зменшення розміру пенсії Позивача.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржувана постанова Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 року є обґрунтованою та законною, а підстави для її скасування відсутні.
На підставі наведеного, керуючись, ст. 196, ст. 198, ст. 202, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 р. у справі № 194/2214/14-а(2-а/194/151/14) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій. Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Суховаров