21 січня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/2060/14
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федусик А.Г.,
суддів - Шевчук О.А. та Зуєвої Л.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сатурн і Ко" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сатурн і Ко" до Херсонської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватного підприємства "Владі" про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
У червні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Сатурн і Ко" (далі ТОВ) звернулось до суду з адміністративним позовом до Херсонської обласної державної адміністрації (далі ОДА), за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватного підприємства "Владі" (далі ПП), про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації №837 від 10 грудня 2013 року "Про надання в оренду земельних ділянок".
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що відповідно до договору оренди №1/47, укладеного 27 серпня 2007 року між Каховською РДА та ТОВ, останнє є орендарем земельної ділянки площею 229,38 га, розташованої на території Новокамянської сільської ради Каховського району Херсонської області, і станом на 10 грудня 2013 року право оренди ТОВ не припинено, договір є чинним, а тому ОДА не мала повноважень на передачу вказаної земельної ділянки в оренду ПП "Владі" та винесення відповідного розпорядження.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, ТОВ подало апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 01 грудня 2013 року головою ОДА за №810 винесено розпорядження "Про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою та припинення дії договору оренди".
Даним розпорядженням надано дозвіл ПП на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) з метою подальшого надання в оренду за таким цільовим призначенням: для рибогосподарських потреб площею 6,7147 га, кадастровий номер 652358600:07:001:0004, площею 4,5961 га кадастровий номер 652358600:07:001:0006, площею 212,1499 га кадастровий номер 652358600:07:004:0002, для експлуатації та догляду за водними об'єктами площею 5,9154 га, кадастровий номер 6523583600:07:001:0005, та припинено дію договору оренди площею 229,38 га на території Новокам'янської сільської ради Каховського району Херсонської області від 27 серпня 2007 року №1/47, укладеного між Каховською РДА та ТОВ, в зв'язку з переходом права власності на об'єкти нерухомості.
Пізніше, 10 грудня 2013 року головою ОДА винесено розпорядження за №837 "Про надання в оренду земельних ділянок". Даним розпорядженням затверджено проектну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ПП загальною площею 229,3761 га, розташованих на території Новокам'янської сільської ради Каховського району Херсонської області, в тому числі: для рибогосподарських потреб площею 6,7147 га, кадастровий номер 652358600:07:001:0004, площею 4,5961 га кадастровий номер 652358600:07:001:0006, площею 212,1499 га кадастровий номер 652358600:07:004:0002, для експлуатації та догляду за водними об'єктами площею 5,9154 га, кадастровий номер 6523583600:07:001:0005. Також, вказаним розпорядженням передано ПП в оренду терміном на 10 років земельні ділянки, вказані в п.1 цього розпорядження. Каховську РДА зобов'язано укласти з ПП договори оренди земельних ділянок.
Винесення зазначеного Розпорядження "Про надання в оренду земельних ділянок " від 10 грудня 2013 року за №837 і стало підставою для звернення ТОВ з позовом до суду.
Вирішуючи справу та відмовляючи в задоволенні вимог, суд першої інстанції виходив з того, що спірне розпорядження про надання в оренду земельних ділянок як адміністративний акт вичерпав свою дію, оскільки між Каховською державною адміністрацією та ПП 11 грудня 2013 року було укладено договір оренди на вищезазначені земельні ділянки. Крім того, судом зазначено, що позивач належними доказами не підтвердив правомірність своїх вимог, натомість наявні в матеріалах справи докази не дають суду підстав для висновку про протиправність розпорядження голови ОДА № 837 від 10 грудня 2013 року.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими з огляду на наступне.
Згідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.116 Земельного кодексу України (далі ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Також, згідно ч.1 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Положеннями статті 122 ЗК України визначено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Так, ч.3 вказаної статті вказано, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
- ведення водного господарства;
- будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;
- індивідуального дачного будівництва.
Відповідно до ч.5 ст.122 ЗК України обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
З аналізу наведених положень можна дійти висновку, що за виключенням певних випадків (ч.4, 8 ст.122 ЗК України), за межами населених пунктів районні державні адміністрації наділенні повноваженнями передати земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування для: ведення водного господарства, будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті, індивідуального дачного будівництва.
В той же час, обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Разом з тим, положеннями ч.5 ст.122 ЗК України також встановлені і винятки з вказаного права, а саме - обласні державні адміністрації не наділені повноваженнями передавати земельні ділянки із земель державної власності у випадках, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, зокрема, для ведення водного господарства.
Аналізуючи таке поняття як водне господарство можна дійти висновку, що водне господарство це галузь, завданням якої є забезпечення потреб населення і народного господарства у водних ресурсах, збереження, охорона та відтворення водного фонду, попередження шкідливої дії вод і ліквідація її наслідків, а однією з складових водного господарства є рибне господарство.
З матеріалів справи, зокрема, спірного розпорядження голови ОДА від 10 грудня 2013 року за № 837 "Про надання в оренду земельних ділянок" вбачається, що спірні земельні ділянки були передані для рибогосподарських потреб та для експлуатації та догляду за водними об'єктами.
Таким чином, розпорядження землями державної власності, зокрема, надання в оренду для ведення водного господарства, в тому числі і для провадження рибогосподарської діяльності, положеннями ст.122 ЗК України віднесено до виключної компетенції районних державних адміністрацій, в даному випадку - Каховської районної державної адміністрації, а тому, враховуючи відсутність у ОДА повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ про визнання протиправним та скасування розпорядження голови ОДА №837 від 10 грудня 2013 року "Про надання в оренду земельних ділянок" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи наведені положення діючого законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився порушень норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з постановленням по справі нової постанови про задоволення позовних вимог ТОВ.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Сатурн і Ко" - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сатурн і Ко" до Херсонської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватного підприємства "Владі" про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації № 837 від 10 грудня 2013 року "Про надання в оренду земельних ділянок".
Постанова апеляційного суду набирає чинності через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.Г. Федусик
Суддя: Суддя: Л.Є. Зуєва О.А. Шевчук