Постанова від 15.01.2015 по справі 820/17545/14

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

"15" січня 2015 р. Справа № 820/17545/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України, начальника Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України Тризна В.Ю. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі позивач або ОСОБА_2.) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України, начальника Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України Тризна В.Ю., у якому просить суд:

- визнати дії, в тому числі у формі бездіяльності начальника Київського районного у м.Харкові відділу ДМС України Тризни В.Ю. протиправними, та такими що порушують права позивача та права її дитини;

- визнати право дитини позивача ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживати разом з його батьками за адресою: АДРЕСА_1;

- зобов'язати Київський районний у м.Харкові відділ ДМС України в особі начальника Тризни В.Ю. зареєструвати дитину позивача ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.

Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 20.10.2014 відмовлено у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про визнання права дитини позивача ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживати разом з його батьками за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 повідомила, що зареєстрована за адресою: Харків, АДРЕСА_2. Чоловік ОСОБА_2, який є власником житла за цією адресою, зареєстрований там же. Їх спільна дитина з моменту народження не була зареєстрована будь-де і з моменту народження проживає з позивачем за вищевказаною адресою.

Позивач повідомила, що на її звернення до органу реєстрації за місцем проживання ОСОБА_2 було відмовлено у реєстрації дитини.

Позивач зазначила, що відсутність реєстрації у дитини призводить до порушення прав дитини, що є незаконним.

Позивач також повідомила про обставини її звернення до Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України із заявою про реєстрацію місця проживання її дитини за місцем реєстрації батьків.

Позивач стверджує, що вона не отримала відповідь на подану заяву.

Посилаючись на приписи Закону України «Про звернення громадян» позивач вважає, що було порушено її громадянські права на звернення.

У поданих до суду письмових запереченнях за підписом начальника Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України Тризна В.Ю. (а.с.29-30) відповідач проти позову заперечував, зазначивши наступне.

Відповідач повідомив, що на заяву ОСОБА_2 від 18.07.2014 про реєстрацію місця проживання її сина, яку було зареєстровано за №К-34, надано письмову відповідь за підписом начальника Київського РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області листом за вихідним №18/3815 від 19.07.2014 з роз'ясненням Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»; «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів» №1077 від 22.11.2012.

У наданій відповіді повідомлено, які документи для реєстрації місця проживання дитини законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, та рекомендовано звернутися до Київського РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області, кабінет №103-А у прийомні години.

Відповідач зазначив, що прийом здійснюється у встановлені дні та години. Графік прийому громадян доведений до відома громадян на дошці інформації при вході до Київського РВ. 18.07.2014 - день звернення громадянки ОСОБА_2, за календарем - п'ятниця. Години прийому з питань реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання: Вівторок - з 15.00 до 17.00; Четвер - з 10.00 до 13.00; Субота - з 09.00 до 13.00.

Відповідач також повідомив, що окрім заяви за вхідним №К-34 від громадянки ОСОБА_2 до Київського РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області інші встановлені законодавством документи не надходили щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_5. Вищевказану заяву було розглянуто відповідно до ст.15 Закону України "Про звернення громадян".

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідачі, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судові засідання не прибули та своїх представників не направили, поважні причини неявки суду не повідомили, заяви та клопотання до суду не подавали.

Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи зазначене, суд розглянув справу за відсутності відповідачів та їх представників.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_2 звернулась до Київського районного у м.Харкові відділу ГУ Державної міграційної служби України у Харківській області із заявою (а.с.12, 31), у якій просила зареєструвати ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем реєстрацію його батьків, а саме у квартирі АДРЕСА_1; дати відповідь стосовно розгляду цієї заяви у відповідності до Закону України "Про звернення громадян", особисто, поштою на адресу реєстрації заявника.

Вказану заяву було зареєстровано 18.07.2014 за №К-34.

Листом від 19.07.2014 №18/3815 на вказану заяву ОСОБА_2 Київським районним у м.Харкові відділом Державної міграційної служби України надано відповідь (а.с.32-33).

У вказаній відповіді повідомлено, що згідно з чинним законодавством України, а саме: Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів» №1077 від 22.11.2012 для реєстрації місця проживання дитини законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України документи згідно з переліком, зазначеним у відповіді. Для реєстрації місця проживання дитини рекомендовано з оригіналами необхідних документів звернутися до Київського РВ у м.Харкові ГУ ДМС України в Харківській області, кабінет №103-А у прийомні години: Вівторок - з 15.00 до 17.00; Четвер - з 10.00 до 13.00; Субота - з 09.00 до 13.00.

При вирішенні цієї адміністративної справи судом взято до уваги наступне.

Згідно з приписами п. 1.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 N1077, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012р. за N2109/22421, реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів, передбачених цим порядком, зокрема, пунктами 2.2 і 2.4.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ч.1 та ч.3 ст.15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. (Частина 1 ст.20 Закону України "Про звернення громадян".)

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_2 від 18.07.2014 та надано відповідь у порядку та у строк, передбачені законодавством України.

Щодо повідомлених позивачем обставин звернення позивача до Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України із заявою про реєстрацію місця проживання її дитини за місцем реєстрації батьків - суд зазначає наступне.

Як повідомив відповідач, прийом здійснюється у встановлені дні та години. Графік прийому громадян доведений до відома громадян на дошці інформації при вході до Київського РВ. 18.07.2014 - день звернення громадянки ОСОБА_2, за календарем - п'ятниця. Години прийому з питань реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання: Вівторок - з 15.00 до 17.00; Четвер - з 10.00 до 13.00; Субота - з 09.00 до 13.00.

У позовній заяві ОСОБА_2 також просить суд зобов'язати Київський районний у м.Харкові відділ ДМС України в особі начальника Тризни В.Ю. зареєструвати дитину позивача ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.

Суд зазначає, що реєстрація місця проживання особи належить до повноважень відповідача та знаходиться поза компетенцією суду.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України, начальника Київського районного у м.Харкові відділу Державної міграційної служби України Тризна В.Ю. про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 19.01.2015.

Суддя Р.В. Мельников