Постанова від 22.01.2015 по справі 815/119/15

Справа № 815/119/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2015 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Вовченко О. А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, в якому позивач просив суд визнати дії відповідача протиправними в частині надання листом від 20.08.2014 № 33-08/512 неповної інформації на запит до публічної інформації щодо інформації коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік роботи її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги та зобов'язати відповідача в терміни передбачені законом надати інформацію, коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік роботи її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 03.10.2013 надіслав на адресу Держатомрегулювання України запит до публічної інформації з проханням серед іншого надати йому інформацію коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік роботи її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги (копія запиту додається).

Позивач зазначає, що його запит листом Держатомрегулювання України від 04.10.2013 № 09-15/6990-32із було надіслано до Південної держінспекції.

В адміністративному позові зазначено, що реагуючи на скаргу позивача до Держатомрегулювання України від 26.03.2014. у якій позивач просив з'ясувати обставини ненадання відповіді на його запит до публічної інформації та сприяти у отриманні відповіді на запит до публічної інформації Держатомреагування України листом від 16.04.2014 № 09-14/2525-07, надало доручення провести з порушеного питання перевірку та вжити відповідних заходів.

Водночас, як вказано позивачем, Південна держінспекція у встановлений час не надала позивачу відповідної відповіді, відтак, 10.06.2014 ОСОБА_1 надіслано листа щодо не з'ясування Південною держінпекцією обставин неотримання відповіді справі про яку йшлося у листі від 26.03.2014 тобто на вищезгадану скаргу та й відповідно на неотримання запиту до публічної інформації.

Згідно адміністративного позову, реагуючи на вимоги листа Держатомрегулювання України від 16.04.2014, яким прописано провести перевірку ненадання відповіді на запит позивача до публічної інформації від 03.10.2014 та вжити відповідних заходів Південна держінспекція листом від 20.08.2014 № 33-08/512 надала остаточну відповідь.

Однак, згідно змісту позовної заяви, ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, оскільки відповідь відповідача вважає не повною.

14.01.2015 року до суду від представника Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки надійшли заперечення до адміністративного позову, в яких останній зазначив, що позивач не обґрунтував в чому полягає надання неповної відповіді на запит до публічної інформації. Крім того, на думку відповідача, позивачем проігноровано той факт, що Південною державною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки в спірному листі повідомлено, що в Південній держінспекції не створювалася «Громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги» та заходи щодо забезпечення функціонування «Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги» не проводилися», що передбачає, що оприлюднення інформації у місцевих засобах масової інформації графіку роботи громадської приймальні Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки з надання безоплатної первинної правової допомоги, яке є одним із заходів забезпечення функціонування Громадської приймальні, не здійснювалось.

ОСОБА_1 до адміністративного позову додав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.4).

14.01.2015 року до суду від представника Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Справа розглянута у порядку письмового провадження відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 03.10.2013р. звернувся до голови Державної інспекції ядерного регулювання України Миколайчук О.А. з запитом до публічної інформації, згідно якого позивач просив, у відповідності до норм Закону України "Про доступ до публічної інформації" надати йому копію: наказу, розпорядження або т.п. про створення в Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги; Порядку надання безоплатної первинної правової допомоги у Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки; Графіку прийому громадян у Громадській приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки. При цьому, у вказаному запиті позивач просив надати інформацію, коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік прийому її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги, а також просив надати копії листів, якими Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки зверталася до місцевих засобів масової інформації щодо оприлюднення Графіку прийому громадян у Громадській приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги та Порядку надання безоплатної первинної правової допомоги у Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки. (а.с.6).

Листом №09/15/6990-32із від 04.10.2013р. Державною інспекцією ядерного регулювання України було повідомлено ОСОБА_1, у зв'язку з тим, що запитуваною інформацією володіє Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки, лист від 04.10.2013р. №09-15/6988-32із було направлено до належного розпорядника відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації". (а.с.7).

В подальшому, з метою з'ясування причин не отримання відповіді на запит від 03.10.2013р., 26.03.2014р. позивач надіслав скаргу до Державної інспекції ядерного регулювання України (а.с.8).

Листом Держатомрегулювання України від 16.04.2014р. №09-14/2525-07з позивача повідомлено, що начальнику Південної держінспекції надано доручення провести з порушеного питання перевірку та вжити відповідних заходів (а.с. 10).

У зв'язку з неотриманням відповіді на скаргу №04154832 від 26.03.2014р., ОСОБА_1 було надіслано лист на ім'я голови Державної інспекції ядерного регулювання України Божко С.Г. щодо надання копії відповіді Держатомрегулювання України на лист №04154832 від 26.03.2014р., яким скаргу позивача було надіслано на адресу Південної держінспекції. (а.с.8).

Як зазначає позивач в позові та підтверджується матеріалами справи, остаточну відповідь від Південної держінспекції він отримав листом від 20.08.2014р. №33-08/512 (а.с. 11).

Зі змісту зазначеного листа №33-08/512 від 20.08.2014р. вбачається, що фактично це є відповідь гр. ОСОБА_1 на виконання вимог листа Держатомрегулювання України від 16.04.2014р. за №09-15/2524 щодо розгляду скарги гр. ОСОБА_1 від 26.03.2014р. та листа Держатомрегулювання України від 04.10.2013р. за №09-17/6988-32із щодо запиту гр. ОСОБА_1 від 03.10.2013р. щодо надання копій документів, які стосуються створення у Південній держінспекції "Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги" та заходів, що передбачені для функціонування "Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги".

Відповідно до ч. 2 ст. 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011р. №2939-VI (далі - Закон України № 2939-VI).

Згідно ст.1 Закону України № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 1 ст. 5 Закону України № 2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону України № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Згідно частинами 2 та 3 ст. 13 Закону України № 2939-VI, до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: інформацією про стан довкілля; інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.

Частиною 3 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого указом Президента України №403/2011 від 06.04.2011 року (далі Положення № 403/2011), Держатомрегулювання України є центральним органом виконавчої влади, який є головним у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії.

Відповідно до п. 8 Положення №403/2011, Держатомрегулювання України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи.

Держатомрегулюванням України створено вісім територіальних органів - державних інспекцій з ядерної та радіаційної безпеки (далі Держінспекції), зокрема, й Південну державну інспекцію з ядерної та радіаційної безпеки, повноваження якої поширюється на Миколаївську, Херсонську та Одеську області.

Свої повноваження державні інспекції з ядерної та радіаційної безпеки здійснюють відповідно до Положень, затверджених Головою Держатомрегулювання України та розроблених відповідно до Положення про державні регіональні інспекції з ядерної та радіаційної безпеки Держатомрегулювання України, затвердженого наказом Держатомрегулювання № 142 від 11.10.2011 року (далі Положення № 142).

Відповідно до п.4 пп. 60 Положення №403/2011, Держатомрегулювання України організовує розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Держатомрегулювання України, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери її управління, а також стосовно актів, які нею видаються.

Згідно ст. 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації", рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані: надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Судом встановлено, що позивач в запиті на публічну інформацію серед іншого просив надати інформацію, коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік прийому її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги.

В той же час, з листа відповідача №33-08/512 від 20.08.2014р., вбачається, що Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки повідомила позивачу, що «Громадська приймальня з надання безоплатної первинної правової допомоги» не створювалась та заходи щодо забезпечення функціонування «Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги» не проводилися, оскільки правову допомогу Закон України «Про безоплатну правову допомогу» відносить до послуг, а правові послуги Південною держінспекцією не надаються.

Наведений судом факт передбачає, що оприлюднення інформації у місцевих засобах масової інформації графіку роботи громадської приймальні Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки з надання безоплатної первинної правової допомог не здійснювалось, оскільки взагалі не мало місця створення «Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги» та проведення заходів щодо забезпечення функціонування «Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги».

При цьому, згідно листа відповідача №33-08/512 від 20.08.2014р. ОСОБА_1 було повідомлено про дані факти, які й свідчать про надання йому інформації відносно відсутності підстав для опублікування відповідної інформації в місцевих засобах масової інформації.с

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Частиною другою ст.71 КАС України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі наведених судом обставин, суд вважає, що даний адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання дій відповідача протиправними в частині надання листом від 20.08.2014 № 33-08/512 неповної інформації на запит до публічної інформації щодо інформації коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік роботи її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги та зобов'язання відповідача в терміни передбачені законом надати інформацію, коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік роботи її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вовченко O.A.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання дій відповідача протиправними в частині надання листом від 20.08.2014 № 33-08/512 неповної інформації на запит до публічної інформації щодо інформації коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік роботи її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги та зобов'язання відповідача в терміни передбачені законом надати інформацію, коли й у яких місцевих засобах масової інформації Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднила Графік роботи її Громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги - відмовити.