ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" січня 2015 р. Справа № 809/3828/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.
за участю сторін:
представника позивача: Кічури Г.В.
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
про стягнення податкового боргу,-
18.11.2014р. Державна податкова інспекція у м.Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області звернулася (далі - ДПІ у м.Івано-Франківську) до суду з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_3 (далі - ПП ОСОБА_3) про стягнення податкового боргу в розмірі 63 234,53 грн.
Ухвалою суду від 16.01.2015 року на підставі ст.55 КАС України позивача Державну податкову інспекцію у м.Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області замінено його правонаступником - Державною податковою інспекцією у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, суду пояснила, що за відповідачем рахується податковий борг в загальному розмірі 63 234,53 грн., а саме: 62 834,53 грн. податкових зобов'язань по орендній платі за землю, в тому числі 1020 грн. штрафних (фінансових) санкцій та 400 грн. по податку на доходи фізичних осіб. Заборгованість станом на день розгляду справи боржником не сплачена. На підставі наведеного просила позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у письмовому запереченні. Суду пояснила, що вимоги щодо стягнення податкового боргу ґрунтуються на підставі направлення відповідачу податкової вимоги форми Ф за №1801 від 08.05.2012р. у розмірі 84179,76грн. за зобов'язаннями з орендної плати за 2009, 2010 та 2011 роки, які визначені самостійно, всупереч вимогам податкового законодавства. Так, податковим органом на підставі акту перевірки від 13.04.2012р. було визначено зобов'язання з орендної плати за землю, що не ґрунтуються на нормах Податкового кодексу України, а на договорі №48 від 09.03.2011р. про відшкодування втрат від недоотримання коштів Івано-Франківської ради за фактичне землекористування за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р. Однак, як вбачається з положень розділу ХІІІ Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Цивільного та Господарського кодексу України - жоден з вищевказаних нормативних актів не визначає суму відшкодування втрат як один з різновидів плати за землю, який може адмініструватися ДПІ, так само як і не прирівнюють договори відшкодування втрат до договорів оренди і не визначають їх як документ на підставі якого особа зобов'язана декларувати свої зобов'язання по платі за землю шляхом подання декларації. Таким чином, податкова вимога форми Ф за №1801 від 08.05.2012р. у розмірі 84179,76грн. за зобов'язаннями з орендної плати за 2009, 2010 та 2011 роки, які визначені самостійно, всупереч вимогам податкового законодавства, податковим органом не може бути підставою для вжиття заходів із примусового стягнення податкового боргу за узгодженими зобов'язаннями з орендної плати за землю за 2012, 2013 та 2014 років. На підставі наведеного в задоволенні позову просила відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 29.10.2003р. зареєстрований виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради як фізична особа-підприємець та взятий на облік в ДПІ у м.Івано-Франківську як платник податків та зборів.
Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_3 подавав до ДПІ у м.Івано-Франківську податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2012 рік на загальну суму 22478,00грн., за 2013 рік на загальну суму 22478,00грн. та за 2014 рік на загальну суму 22478,00грн. (а.с. 17-26).
Однак, у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки за 2012р., 2013р. та 10 місяців 2014р., за відповідачем станом на день подання адміністративного позову рахується податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 61 814,53грн.
Крім того, 20.06.2012р. ДПІ у м.Івано-Франківську проведено камеральну перевірку відповідача за звітний податковий період з 01.01.2012р. по 20.06.2012р. з питань своєчасності подання податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за результатами якої складено акт перевірки №4480/17-349 від 20.06.2012р., яким встановлено порушення ФОП ОСОБА_3 терміну подання зазначеної декларації протягом строків, визначених п.288.7 ст.288 та п.286.2 ст.286 ПК України (а.с. 28).
На підставі вищевказаного акту податковим органом 13.07.2012р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0005181793 з орендної плати з фізичних осіб на суму 1020 грн. (штрафні (фінансові) санкції), яке отримане відповідачем 19.07.2012 року (а.с. 29).
Окрім цього, судом встановлено, що 08.02.2012р. ФОП ОСОБА_3 подав до ДПІ у м.Івано-Франківську декларацію про майновий стан і доходи №115854 та розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною-особою підприємцем від провадження господарської діяльності, в якому визначив розмір квартальних авансових платежів з податку, що підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 100грн. (а.с. 14-16).
Відтак, податковий борг відповідача складає 400грн.
Вказані обставини підтверджується довідкою про борг відповідача, карткою особового рахунку платника та зворотнім боком облікової картки (а.с.5-13).
Оскільки у відповідача був несплачений податковий борг за попередні періоди і ДПІ у м.Івано-Франківську виставила ФОП ОСОБА_3 податкову вимогу форми «Ф» за №1801 від 08.05.2012р. про сплату податкового боргу в розмірі 84179,76 грн., то нова податкова вимога на новий податковий борг не надсилалася (а.с.74).
Таким чином, станом на день подання позову за ФОП ОСОБА_3 рахується податковий борг в загальному розмірі 63 234,53 грн.
Згідно із ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
В п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, передбачених податковим законодавством. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1ст.38 ПК України).
Згідно із п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.2,п. 288.3 ст.288 ПК України)
Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.288.7 ст.288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 ХІІ розділу ПК України.
Відповідно до п.п.54.3.1 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
У відповідності до приписів п.56.11 ст.56 ПК України податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
Як вбачається із змісту п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Оскільки відповідачем самостійно визначено податкові зобов'язання з орендної плати за землю у деклараціях за 2012р., 2013р., 2014р. дані податкові зобов'язання є узгодженими і оскарженню не підлягають.
Відповідно до п.120.1 ст.120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Таким чином, ДПІ у м.Івано-Франківську за несвоєчасне неподання податкової декларації з орендної плати за землю за 2012р. правомірно застосувало до ФОП ОСОБА_3 штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1020грн. (податкове повідомлення-рішення №0005181793 від 13.07.2012р.), оскільки до відповідача застосовувались штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170грн. раніше (податкове повідомлення-рішення №0000091792 від 27.04.2012р.) (а.с.51).
Крім того, в п.177.5 ст.177 ПК України зазначено, що фізичні особи - підприємці подають до органу державної податкової служби податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
Згідно із п.п.177.5.1 п.177.5 ст.177 ПК України авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно, але не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах), та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада).
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст.59 ПК України).
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.5 ст.59 ПК України).
Як встановлено судом, на податковий борг, що виник раніше і не був погашений, позивач направляв відповідачу податкову вимогу №1801 від 08.05.2012р., а тому нова податкова вимога відповідачу не направлялась.
Відповідно до п.95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.21 ст.95 ПК України).
Згідно із п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.4. ст.95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Наявність податкового боргу ФОП ОСОБА_3 в загальному розмірі 63234,53 грн. підтверджується дослідженими матеріалами справи, доказів сплати заборгованості суду відповідачем не представлено.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, в дохід державного бюджету України податковий борг в розмірі 63 234,53 (шістдесят три тисячі двісті тридцять чотири гривні п'ятдесят три копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 21.01.2015 року.