Копія
16 грудня 2014 р. Справа №818/2993/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2993/14 за позовом ОСОБА_1 до голови Конотопської районної державної адміністрації Тимошенко В.М про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до голови Конотопської районної державної адміністрації Тимошенко В.М (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність голови Конотопської районної державної адміністрації Сумської області Тимошенка В.М., яка полягає у непризначенні ОСОБА_1 на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської районної державної адміністрації Сумської області за результатами проведеного конкурсу на вакантну посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської районної державної адміністрації Сумської області від 04.08.2014.
2. Зобов'язати голову Конотопської районної державної адміністрації Сумської області Тимошенка В.М. призначити ОСОБА_1 на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської районної державної адміністрації Сумської області за результатами проведеного конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської районної державної адміністрації Сумської області від 04.08.2014.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона відповідно до протоколу № 5 від 18.06.2014 визнана переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА. Однак голова Конотопської РДА Тимошенко В.М. відхилив рекомендації конкурсної комісії щодо призначення ОСОБА_1 на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА на підставі невідповідності складу конкурсної комісії Конотопської РДА. На повторному конкурсі рішенням конкурсної комісії Конотопської РДА від 04.08.2014 протокол № 7, позивача вдруге визнано переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА. На неодноразові звернення до голови Конотопської РДА Тимошенка В.М. з приводу призначення на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА як переможця конкурсу, ОСОБА_1 обґрунтованої відповіді про причину її не призначення не отримувала.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.59), у наданих письмових запереченнях до позову зазначив, що рішення конкурсної комісії Конотопської РДА , відображене в протоколі №7 від 04.08.2014 було оскаржене гр. ОСОБА_3 до Сумського окружного адміністративного суду. На даний час рішення по даній справі (№818/2577/14) не набрало законної сили, оскільки матеріали вказаної справи були направлені до Харківського апеляційного адміністративного суду для розгляду справи в апеляційній інстанції. Оскільки, на даний час, рішення суду не набрало законної сили, рішенні про призначення ОСОБА_1 на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА відповідачем не приймалося. Разом з цим відповідач повідомив, що на адресу Конотопської РДА надійшло повідомлення про виявлений факт вчиненні корупційного правопорушення ОСОБА_1, яке направлено до Конотопської міжрайонної прокуратури та Конотопського МВ УСБУ в Сумській області для розгляду в межах компетенції (а.с.44).
Суд, заслухавши позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що на підставі розпорядження голови Конотопської РДА від 07.05.2014 за № 51-К "Про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади" (а.с.6), було проведено конкурс на заміщення вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА Сумської області. Відповідно до протоколу № 5 від 18.06.2014 засідання конкурсної комісії Конотопської РДА переможцем була визнана ОСОБА_1 (а.с.9-10).
Листом №04-10/2674 від 03.07.2014 позивача було повідомлено, що відповідачем відхилено рекомендації конкурсної комісії Конотопської РДА щодо призначення ОСОБА_1 на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту на підставі невідповідності складу конкурсної комісії Конотопської РДА (а.с.17).
Головою Конотопської РДА Тимошенко В.М. було винесено розпорядження №83-К від 03.07.2014 "Про проведення повторного конкурсу на заміщення вакантної посади" (а.с.13). Відповідно до рішення конкурсної комісії Конотопської РДА, викладене в протоколі № 7 від 04.08.2014 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА визнано ОСОБА_1 (а.с.14-15).
Разом з тим, на дату розгляду справи головою Конотопської РДА Тимошенком В.М. не було прийнято рішення про призначення на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 32 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 169, рішення про призначення на посаду державного службовця та зарахування до кадрового резерву приймає керівник державного органу на підставі пропозиції конкурсної комісії протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією.
Рішення про призначення на посаду державного службовця приймається за результатами спеціальної перевірки.
Відповідно до Порядку організації проведення спеціальної перевірки відомостей щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, затвердженого Указом Президента України від 25.01.2012 за №33/2012 (далі - Порядок), ОСОБА_1 було надано письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відомостей про особу, яка претендує на зайняття посади, пов'язаних з виконанням функцій держави від 07.08.2014 (протягом трьох днів із дати одержання повідомлення про результати конкурсу, пункт 5 Порядку).
Відповідно до пункту 8 Порядку, відповідний орган державної влади (державний орган чи орган місцевого самоврядування не пізніше наступного робочого дня після одержання згоди кандидата надсилає до органів (підрозділів), зазначених у пункті 7 Порядку, або до територіальних органів чи підрозділів (за наявності) запит про проведення спеціальної перевірки (далі - запит), підготовлений кадровою службою (іншим підрозділом) цього органу згідно форми 2, що є додатком до Порядку.
Запити щодо спеціальної перевірки були направлені:
- управлінню МВС України в Сумській області щодо притягнення особи до кримінальної відповідальності, у тому числі за корупційні правопорушення, наявної судимості, її зняття, погашення; факту, чи є особа піддана або піддавалася раніше адміністративним стягненням за корупційні правопорушення (лист від 22.08.2014 №04-10/3399);
- Конотопській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області щодо достовірності відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік (лист від 22.08.2014 № 04-10/3401);
- управлінню охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації щодо стану здоров'я (лист від 22.08.2014 № 04-10/3398);
- Головному управлінню юстиції у Сумській області щодо наявності у Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні правопорушення, відомостей про кандидата, про наявність (відсутність) корпоративних прав (лист від 22.08.2014 № 04-10/3400);
- управлінню освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації освіти щодо наявності наукового ступеня, вченого звання, підвищення кваліфікації (лист від 22.08,2014 №04-10/3403).
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, а також з листа Управління державної служби в Сумській області №276/ТО1700-14 від 17.09.2014, керівництвом Конотопської РДА було порушено строки направлення запитів про проведення спеціальної перевірки відомостей щодо ОСОБА_1 (а.с.28).
Разом з тим, відповідно до листа Конотопської РДА від 05.12.2014 року № 04-10/5225 (а.с. 60-61), за результатами перевірки інформації, що перешкоджає зайняттю ОСОБА_1 посад, пов'язаних із виконанням функцій держави не виявлено.
Відтак, враховуючи наведені норми, голова Конотопської РДА мав би прийняти рішення за результатами проведеного конкурсу на зайняття вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією.
Що стосується вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача призначити її на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА, слід зазначити наступне.
Відповідно до вимог п. 32 Порядку, повноваження приймати рішення щодо прийняття на роботу переможця конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської РДА приймає керівник державного органу, в даному випадку голова Конотопської РДА, що є його виключною компетенцією, і суд не може перебирати на себе повноваження іншого державного органу з цього питання
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, зобов'язання голови Конотопської РДА Тимошенко В.М. прийняти рішення за результатами проведеного конкурсу, є належним і достатнім способом захисту порушеного права позивача.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до голови Конотопської районної державної адміністрації Тимошенко В.М про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність голови Конотопської районної державної адміністрації Сумської області Тимошенка В.М., яка полягає у неприйнятті рішення за результатами проведеного конкурсу на вакантну посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської районної державної адміністрації Сумської області від 04.08.2014.
Зобов'язати голову Конотопської районної державної адміністрації Сумської області Тимошенка В.М. прийняти рішення за результатами проведеного конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу освіти, молоді та спорту Конотопської районної державної адміністрації Сумської області від 04.08.2014 у відповідності до вимог чинного законодавства.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 22.12.2014 року.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов