16 грудня 2014 рокусправа № 208/1495/14 (2а/208/81/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.
суддів: Баранник Н.П. Малиш Н.І.
за участю секретаря судового засідання: Спіричев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 10 червня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області і якому просить визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо обмеження та зменшення проценту розрахунку пенсії від заробітку з 83 % до 80% під час проведення перерахунку та здійснення розрахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 23 жовтня 2012 року по 31 грудня 2013 року, згідно уточнюючої довідки про заробітну плату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань станом на 01.02.2008 року.
Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 162063 від 15.01.2014 року, як неконституційне.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області провести перерахунок пенсії та здійснити розрахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 23 жовтня 2012 року по 31 грудня 2013 року, згідно з уточнюючої довідки про заробітну плату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань станом на 01.02.2008 року і в подальшому нараховувати пенсію, виходячи із загального проценту розрахунку пенсії 83 відсотків від заробітної плати.
Визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо обмеження та вилучення із нарахованого, фактично виплаченого та отриманого ОСОБА_1 розміру пенсії цільову доплату та індексацію під час проведення перерахунку та здійснення розрахунку пенсії за період з 23 жовтня 2012 року по 31 грудня 2013 року, згідно уточнюючої довідки про заробітну плату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань станом на 01.02.2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити розрахунок та повернути ОСОБА_1 вилучену, фактично виплачену та отриману за період з 23 жовтня 2012 року по 31 грудня 2013 року, суму цільової доплати в розмірі 426,0 грн. та суму індексації в розмірі 2394,88 грн., і в подальшому продовжувати проводити індексацію на загальних умовах відповідно п.1-1 і 4 Порядку.
Визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, щодо необґрунтованості зміни базових місяців нарахування індексації з лютого 2008 року на жовтень 2009 року, що призвело до викривлення щомісячних показників величини приросту індексу споживчих цін для визначення сум індексації та зменшення нарахування сум індексації.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити розрахунок і виплату ОСОБА_1 не донараховану суму індексації пенсії за період з 01 жовтня 2012 р. по 31 грудня 2013 р., враховуючи базовим місяцем - лютий 2008 року та продовжувати нарахування та виплату індексації пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з дотримання вимог Порядку затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078 та Постанови КМУ від 29.01.2014 р. №36, якою внесені зміни.
Постановою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 10 червня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржена постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Позивач апеляційну скаргу підтримав.
Представник відповідача направив заяву про розгляд апеляційної скарги без його участі.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи з 18.10.2005 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, як пенсіонер за віком, згідно Закону України «Про державну службу», має стаж державної служби 13 років 09 місяців 18 днів.
21.02.2013 позивач звернулась до управління пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на що листом від 15.03.2013 було відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2013 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки про заробіток, наданої Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 23 жовтня 2012 року.
Відповідач на виконання постанови суду здійснив перерахунок пенсії та виніс розпорядження № 162063 від 15.01.2014, але при перерахунку пенсії відповідач вніс в розділ «загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%».
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до частини другої та п'ятої цієї статті (в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Згідно частини другої статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Таким чином, що пенсія ОСОБА_1 повинна обчислюватись в розмірі 83 % від перерахованої заробітної плати, оскільки такий розмір був їй встановлений до змін в законодавстві.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, позовні вимоги частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 10 червня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо зменшення відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 83 до 80 під час проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 23 жовтня 2012 року по 31 грудня 2013 року.
Скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області № 162063 від 15.01.2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із розрахунку пенсії 83 відсотки від розміру заробітної плати.
В іншій частині позов залишити без задоволення.
Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш