16 грудня 2014 року Справа № 6366/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Гінди О.М., Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 04.03.2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання неправомірними дій, щодо відмови у призначенні пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії та зобов'язання призначити пенсію, -
ОСОБА_1 05.02.2013року звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного України в м. Луцьку про визнання неправомірними дій, щодо відмови у призначенні пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії та зобов'язання призначити пенсію.
Вимоги обґрунтовує тим, що він ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986-1987 років, категорія «, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданим Волинською обласною державною адміністрацією 25.05.2005 року. 16 травня 2012 року він звернувся до Управління ПФУ в м. Луцьку з заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням відповідача № 85 від 26.10.2012 року про результати розгляду заяви про призначення пенсії позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю первинних документів, передбачених порядком подання документів, які підтверджують факт роботи в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач не погоджується з даним рішенням.
Пенсії за віком особам, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи 1, 2, 3 категорій призначаються та виплачуються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій (для чоловіків - 60 років, жінок - 55 років). Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік знижується на 10 років.
Згідно ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
ОСОБА_1 працював у 1986 році у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами: копіями наказу № 107-ок від 17.06.1985 року Українського республіканського спеціалізованого управління «Автотехобслуговування» про прийняття ОСОБА_1 на роботу на СТО м. Чорнобиль слюсарем по ремонту автомобілів 2-го розряду; довідки № 2579/9 від 02.11.1992 року про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль в період з 26.04.1986 року по 05.05.1986 року по місцю роботи ОВО «Київавтотехобслуговування» - Чорнобильська СТО; довідки № 3010/9 від 28.12.1992 року про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль в період з 26.04.1986 року по 31.04.1986 року, з 01.05.1986 року по 12.05.1986 року по місцю роботи ОВО «Київавтотехобслуговування»; довідки № 5919-10 від 21.11.1992 року про знаходження ОСОБА_1 з 26.04.1986 року по 05.05.1986 року в 30-кілометровій зоні та приймання ним участі в демонтажі обладнання Чорнобильської станції технічного обслуговування та вивозу його в м. Київ; довідки № 402/29 від 29.02.2012 року про виплату ОСОБА_1 в 1986 році доплату за роботу в «зоні» за ІV-V; довідки № 20/10-вк від 29.02.2009 року про роботу ОСОБА_1 з 18.06.1985 року по 01.09.1986 року на СТО М. Чорнобиль об'єднання «Київавтотехобслукговування»; довідки № 27/10 від 28.02.2012 року про роботу ОСОБА_1 з 18.06.1985 року по 30.08.1986 року слюсарем по ремонту автомобілів 2-го розряду на Чорнобильської станції технічного обслуговування.
Тому відповідно до вказаних документів його пенсійний вік зменшується, що дає останньому право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає, що відповідач не правомірно відмовив у призначенні пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи», оскільки норми законодавства, на які відповідач посилається у відмовному рішенні №85 не є підставою для відмови у призначені пенсії.
Оскаржуваною постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 04.03.2013 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання неправомірними дій, щодо відмови у призначенні пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії та зобов'язання призначити пенсію - відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій (для чоловіків - 60 років, жінок - 55 років). Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік знижується на 10 років.
Згідно ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
ОСОБА_1 працював у 1986 році у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами: копіями наказу № 107-ок від 17.06.1985 року Українського республіканського спеціалізованого управління «Автотехобслуговування» про прийняття ОСОБА_1 на роботу на СТО м. Чорнобиль слюсарем по ремонту автомобілів 2-го розряду; довідки № 2579/9 від 02.11.1992 року про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль в період з 26.04.1986 року по 05.05.1986 року по місцю роботи ОВО «Київавтотехобслуговування» - чорнобильська СТО; довідки № 3010/9 від 28.12.1992 року про виплату заробітної плати за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль в період з 26.04.1986 року по 31.04.1986 року, з 01.05.1986 року по 12.05.1986 року по місцю роботи ОВО «Київавтотехобслуговування»; довідки № 5919-10 від 21.11.1992 року про знаходження ОСОБА_1 з 26.04.1986 року по 05.05.1986 року в 30-кілометровій зоні та приймання ним участі в демонтажі обладнання Чорнобильської станції технічного обслуговування та вивозу його в м. Київ; довідки № 402/29 від 29.02.2012 року про виплату ОСОБА_1 в 1986 році доплату за роботу в «зоні» за ІV-V; довідки № 20/10-вк від 29.02.2009 року про роботу ОСОБА_1 з 18.06.1985 року по 01.09.1986 року на СТО М. Чорнобиль об'єднання «Київавтотехобслукговування»; довідки № 27/10 від 28.02.2012 року про роботу ОСОБА_1 з 18.06.1985 року по 30.08.1986 року слюсарем по ремонту автомобілів 2-го розряду на Чорнобильської станції технічного обслуговування. Тому відповідно до вказаних документів його пенсійний вік зменшується, що дає останньому право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відмовляючи в позові суд першої інстанції виходив з того, що підпунктом г пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України N 22-1 від 25.11.2005 року, передбачено, що для призначення пенсії подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, згідно поданих документів гр. ОСОБА_1 не можливо встановити факт перебування його на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки не надано первинних документів про підтвердження роботи в зоні відчуження. Крім того, з листа управління ПФУ в Печерському районі міста Києва вбачається що первинні документи, які б могли підтвердити перебування гр. ОСОБА_1 на роботах в зоні ЧАЕС у ПАТ „ Українські Автомобільні Корпорації ", відсутні адміністрація Корпорації не бере на себе відповідальність надати заявнику довідку ф.122. Таким чином, комісією для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України було прийнято рішення № 85 від 26.10.2012 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» прийняте відповідно до чинного законодавства, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986-1987 років, категорія «, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданим Волинською обласною державною адміністрацією 25.05.2005 року.
16 травня 2012 року він звернувся до Управління ПФУ в м. Луцьку з заявою про призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви було додано довідки № 178 від 20.06.1986 року, № 27/10 від 28.02.2012 року, № 2579/9 від 02.11.1992 року, № 3010/9 від 2812.1992 року, № 59/19-10 від 21.11.1991 року, № 55 від 19.09.1991 року, відомості по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік, копія наказу № 208-ок від 26.08.1986 року про звільнення з роботи, копія наказу № 107-ок від 17.06.1985 року про прийняття на роботу.
Згідно ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 1 ст. 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено зменшення пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме учасники ліквідації наслідків аварії на - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Підпунктом г пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України N 22-1 від 25.11.2005 року, передбачено, що для призначення пенсії подаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зважаючи на вказану вище законодавчу норму, документами, що підтверджують право на призначення пенсії є: Дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 роках серія НОМЕР_1 виданим Волинською облдержадміністрацією від 25.05.2005 року; Копія наказу № 107-ок від 17.06.1985 р. виданого Українським республіканським спеціалізованим управлінням «Автотехобслуговування», де вказано, що ОСОБА_1 18 червня 1985 року прийнято на роботу на СТО м. Чорнобиль слюсарем по ремонту автомобілів 2-го розряду;
Копія довідки № 2579/9 від 02.11.1992р., видана Українським орендним об'єднанням «Автосервіс», завірена головним Управлінням праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ВОДА, де вказано, що ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль в період з 26.04.1986 р. по 05.05.1986 р. по місцю роботи ОВО «Київавтотехобслуговування» - Чорнобильська СТО згідно книг по зарплаті виплачена заробітна плата в сумі 96 крб. 28 коп. з врахуванням коефіцієнта «З»;
Довідка № 3010/9 від 28.12.1992р. видана Українським орендним об'єднанням «Автосервіс» в якій зазначено, що ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах «Чорнобиля зо км зона» за період з 26 квітня 1986 р. по 31 квітня 1986 р., та з 01 травня 1986 р. по 12 травня 1986 р. по місцю роботи ОВО «Київавтотехобслуговування» по книгах нарахування зарплати № 1 виплачена зарплата в сумі 162 крб. 04 коп. з вказуванням коефіцієнта «З»;
Довідка №5919-10 від 21.11.1992 р. видана виробничим об'єднанням по ремонту і техобслуговуванню автотранспортних засобів і торгівлі «Укравтомотосервіс», де вказано що, ОСОБА_1 з 26 квітня 1986 року по 05 травня 1986 року знаходився в 30-ти кілометровій зоні та приймав участь в демонтажі обладнання Чорнобильської станції технічного обслуговування та вивозу його в м. Київ;
Відомості по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік, завірені ПАТ «Українська Автомобільна Корпорація» де відмічено, що ОСОБА_1 в липні 1986 року було проведено доплату за роботу в «зоні» за І У-У; Довідка №20/10-вк від 12.03.2009 р. видана Українською Автомобільною Корпорацією, в якій зазначено, що ОСОБА_1 працював з 18.06.1985 рок (наказ № 107-ок від 17.06.1985р.) по 01.09.1986 року (наказ № 208-к від 26.08.1986р.) на СТО м. Чорнобиль Об'єднання «Київ автотехобслуговування».
Довідка № 27/10 від 28.02.2012 року видана АТ «Українська Автомобільна Корпорація», де зазначено, що ОСОБА_1 з 18 червня 1985 року до ЗО серпня 1986 року працював слюсарем з ремонту автомобілів 2-го розряду на Чорнобильській станції технічного обслуговування автомобілів. Відповідно до наказу Київського ОВО «Київавтотехобслуговування» від 20.06.1986 року направлявся в м. Чорнобиль на станцію технічного обслуговування автомобілів для демонтажу, погрузки і вивезення обладнання, запчастин та рем. Фонду в м. Городянку та м. Київ.
Зазначені вище документи є достатньою підставою для призначення пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте дані документи не взяті судом першої інстанції до уваги при винесені оскаржуваної постанови.
Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та падає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відмовляючи у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", судом першої інстанції не наведено жодного нормативно-правового акту, який зобов'язував би при зверненні за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку надавати первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 серпня 2013 року та провести відповідні виплати, з врахуванням строку зверненням до суду.
А тому висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови не вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення без додержанням норм матеріального права, що згідно ст. 202 КАС України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволити частково.
Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 04.03.2013 року у справі № 161/2062/13-а - скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_1 - задоволити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 серпня 2013 року та провести відповідні виплати.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.М. Гінда
Д.М. Старунський