18 грудня 2014 року Справа № 10168/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Ратушної М.І.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління МВС України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 8.10.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління МВС України у Львівській області, начальника Головного управління МВС України у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ,
У липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області Загарія Д.Д. про визнання протиправним і скасування наказу начальника ГУМВСУ у Львівській області №947 від 03.06.2014 року про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ.
Позивач вважав звільнення його з органів внутрішніх справ незаконним, оскільки відповідачем пропущено строк для застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення. Про вчинений проступок відповідачеві було відомо 24.02.2014 року, а оскаржуваний наказ прийнято 03.06.2014 року після спливу встановленого законом місячного строку притягнення до дисциплінарної відповідальності. Застосування до нього найсуворішого дисциплінарного стягнення позивач вважав безпідставним та необґрунтованим.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 8.10.2014 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано наказ начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області № 947 від 03.06.2014 року про накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, яке в апеляційній скарзі ставить питання про її скасування та прийняття нового судового рішення про відмову позивачу в задоволенні позову.
Апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що вина працівника міліції ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, зокрема, у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, доведена доказами в справі, звільнення позивача з органів внутрішніх справ проведено у встановлений законом місячний строк, оскільки матеріали службового розслідування на позивача з місця його навчання надійшли 15.05.2014 року, що давало відповідачу правові підстави для прийняття оскаржуваного наказу 03.06.2014 року.
Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який апеляційну скаргу підтримав, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню підлягає з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем порушені встановлені законом строки притягнення до дисциплінарної відповідальності, тому оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.
З такими висновками суду першої інстанції погодитися не можна.
В справі встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ з 15 листопада 2013 року. Призначений на посаду дільничного інспектора міліції Винниківського міського відділення міліції Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС.
Згідно витягу з наказу №755 о/с від 16.12.2013р. позивача зараховано з 16.12.2013 р. курсантом курсів спеціалізації та підвищення кваліфікації інституту післядипломної освіти та заочного навчання Львівського державного університету внутрішніх справ.
Управлінням Державтоінспекції ГУ МВС України у Львівській області 24.02.2014 року скеровано до Львівського державного університету внутрішніх справ МВС України матеріали про порушення транспортної дисципліни 24.02.2014 року старшиною міліції ОСОБА_2 - дільничним інспектором Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області.
Згідно зазначених матеріалів, 24.02.2014 року о 2 год. 05 хв. ОСОБА_2 в м. Львові на вул. Сихівській-Зубрівській керував автомашиною ВАЗ -ДЕО, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, в стані алкогольного сп'яніння.
Факт вчинення зазначеного адміністративного правопорушення стверджується протоколом про адміністративне правопорушення від того ж числа, медичним висновком від 24.02.2014 року, згідно якого у позивача при медичному освідуванні виявлено стан алкогольного сп'яніння з вмістом алкоголю 1,75%, письмовими поясненнями позивача за місцем навчання від 28.02.2014 року, згідно яких того вечора він вжив 1 л пива, керував автомашиною свого знайомого та був затриманий працівниками ДАІ.
За місцем навчання позивача було проведене службове розслідування, за висновком якого від 24.03.2014 року службове розслідування припинено до прийняття остаточного рішення Радехівським районним судом у Львівській області.
Постановою Радехівського районного суду Львівської області від 25.04.2014 року, яка набрала законної сили, позивача визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн.
15.05.2014 року за вих. № 10/11/80 Львівський державний університет внутрішніх справ, де проходив навчання ОСОБА_2, було направлено матеріали на нього з приводу зазначеного правопорушення на адресу ГУ МВС України у Львівській області.
Наказом ГУМВС України у Львівській області № 837 від 21.05.2014 року було призначено службове розслідування за фактом вчинення адміністративного правопорушення дільничним інспектором міліції Винниківського відділення міліції Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області старшиною міліції ОСОБА_2, за висновком якого від 29.05.2014 року оскаржуваним наказом відповідача №947 від 03.06.2014 року за грубе порушення службової дисципліни, вимог Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України та наказів МВС України від 16.03.2007 № 81, від 26.03.2010 № 90, Правил дорожнього руху та адміністративного законодавства України, що виразилось у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а також скоєння вчинку, що дискредитує звання працівника правоохоронного органу, на дільничного інспектора міліції Винниківського відділення міліції Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області старшину міліції ОСОБА_2 накладено дисциплінарне стягнення - звільнення з органів внутрішніх справ.
Правову основу проходження служби громадянами в органах внутрішніх справ України становлять Конституція України, Закон України «Про міліцію», Закон України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України», Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР № 114 від 29.07.1991 року.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про міліцію», працівник міліції у межах повноважень, наданих цим Законом та іншими законодавчими актами, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну чи кримінальну відповідальність. Службова особа міліції, яка порушила вимоги закону або неналежно виконує свої обов'язки, несе відповідальність у встановленому порядку.
Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України (далі - Статут), затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» від 22.02.2006 року № 3460-ІV, визначає сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (далі - особи рядового і начальницького складу) стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.
Службова дисципліна, відповідно до Статуту це - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України. Дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.
Згідно ст. 1 Статуту, службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Згідно ст. 2 Статуту, дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.
Згідно ст. 5 Статуту, за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим же Статутом.
Відповідно до ст. 12 Статуту на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.
Відповідно до ст. 16 Статуту, дисциплінарне стягнення накладається у строк до одного місяця з дня, коли про проступок стало відомо начальнику.
У разі проведення за фактом учинення проступку службового розслідування, провадження в кримінальній справі або справі про адміністративне правопорушення на осіб рядового і начальницького складу дисциплінарне стягнення може бути накладено не пізніше одного місяця з дня закінчення службового розслідування, провадження в кримінальній справі чи справі про адміністративне правопорушення, не враховуючи періоду тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладено, якщо з дня вчинення проступку минуло більше півроку. У цей період не включається строк проведення службового розслідування або кримінального провадження або провадження у справі про адміністративне правопорушення.
З матеріалів справи встановлено, що про вчинений позивачем як працівником міліції проступок відповідачу було відомо 15.05.2014 року, коли було отримано матеріали на позивача з місця його навчання - Львівського державного університету внутрішніх справ.
Доводи позивача та суду першої інстанції про обізнання відповідача з фактом вчинення проступку з моменту складення протоколу про адміністративне правопорушення, з моменту складення висновку службового розслідування за місцем навчання позивача 14.03.2014 року та з моменту прийняття судом постанови в справі про адміністративне правопорушення є безпідставними, оскільки про такий факт було відомо ректорату Львівського державного університету внутрішніх справ, який не мав жодних дисциплінарних прав відносно позивача, а докази щодо обізнаності відповідача з зазначеним фактом раніше ніж 15.05.2014 року в справі відсутні.
Згідно з ст. 14 Статуту при визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.
Відповідно до п. 3.17 наказу МВС України №81 від 16.03.2007 року « Про заходи щодо зміцнення дисципліни і законності в органах внутрішніх справ та попередження надзвичайних подій, пов'язаних із загибеллю й травмуванням особового складу» до працівників, які керують транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, незалежно від наслідків, зобов'язано приймати безальтернативне рішення - звільнення з органів внутрішніх справ.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та вищенаведених норм діючого законодавства, слід дійти висновку про прийняття наказу ГУ МВС України у Львівській області №947 від 03.06.2014 року про накладення на позивача дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ, з дотриманням всіх вимог законодавства.
Відтак, позов про визнання протиправним та скасування наказу ГУ МВС України у Львівській області №947 від 03.06.2014 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності дільничного інспектора міліції Винниківського відділення міліції Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС старшини міліції ОСОБА_2» є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції розглянув справу з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову позивачу в задоволенні позову з наведених підстав.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Головного управління МВС України у Львівській області задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 8.10.2014 року у справі №2813/4601/14 скасувати та прийняти нову постанову, якою позивачу в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М. Старунський