10 грудня 2014 року Справа № 876/11315/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Барвінок" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2013р. по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Барвінок" до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
14.05.2013р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з врахуванням уточнень, просить скасувати податкове повідомлення-рішення Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби від 29.04.2013 р. №000039221, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання земельного податку з юридичних осіб на 17226,27 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 5326,59 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 10.05.2012 р. ТзОВ «ТМ «Барвінок» придбало торговий комплекс по вул.Б.Хмельницького у м.Калуш Івано-Франківської області, який знаходиться на земельній ділянці площею 0,267 га, яка перебуває в користуванні продавця на підставі договору оренди землі від 12.06.2009 р.
Товариство звернулося до Калуської міської ради з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Такий проект згодом було затверджено рішенням Калуської міської ради від 18.12.2012р. №1695. У п.5 цього Рішення зазначено, що з дня закінчення дії попереднього договору оренди земельної ділянки і до дня державної реєстрації нового договору землекористувач сплачує за окремою угодою Калуській міській раді втрати від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою у розмірі орендної плати згідно розрахунку нормативної грошової оцінки та діючих ставок орендної плати. З урахуванням абз.3 ст.7 Закону України «Про оренду землі» позивач вважає, що Товариство зобов'язане сплачувати витрати від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою в розмірі орендної плати починаючи з травня 2012 року до моменту укладення договору оренди землі. Окрім того, позивач, як землекористувач, зобов'язаний сплачувати земельний податок або орендну плату.
Позивач зазначає, що здійснив всі дії для укладення договору оренди землі, який є підставою для сплати орендної плати за землю. Зобов'язання товариства сплачувати за використання землі одночасно і земельний податок і відшкодування за фактичне користування земельною ділянкою є порушенням прав товариства і суперечить п.1 ст.96 Земельного кодексу України. Крім того, в акті перевірки помилково зазначено площу земельної ділянки - 3650,6 кв.м замість 2670 кв.м., що призвело до невірного розрахунку земельного податку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2013 року позов задоволено частково. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби від 29 квітня 2013 р. №000039221 в частині збільшення суми грошового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб на суму 4627,31 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1156,85 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Позивач оскаржив дану постанову, з підстав неповного з»ясування обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що Товариство не підпадає під п.2 ст.92 Земельного кодексу України, а тому, не може вважатися постійним землекористувачем і не є суб'єктом сплати земельного податку за земельну ділянку, що знаходиться за адресою м.Калуш, вул.Б.Хмельницького, 50.
Відповідно до п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до п.1 ст.123 Земельного Кодексу України надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Розроблення такої документації здійснювалось на підставі дозволу, наданого органом місцевого самоврядування, уповноваженим здійснювати розпорядження цією земельною ділянкою. ТзОВ «ТМ «Барвінок» отримало дозвіл згідно рішення Калуської міської ради від 03.07.2012 №1373, виготовило відповідну технічну документацію та 18.12.2012 рішенням №1695 Калуська міська рада, керуючись п.1 ст.124 ЗК України (передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки) затвердила цю технічну документацію і надала земельну ділянку ТзОВ «ТМ «Барвінок» в оренду терміном на 5 років.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оцінку земель» - нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст.23 згаданого Закону - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів
Витяг про нормативну грошову оцінку видається після надання технічної документації та відповідного рішення про її затвердження. Таким чином, без витягу про нормативно-грошову оцінку Товариство не могло самостійно сплачувати земельний податок.
Просить скасувати постанову в частині відмови в задоволенні позовних вимог та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника апелянта, який підтримав апеляційну скаргу, представника податкового органу, який просить залишити без змін рішення суду, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 29.05.2012 р. Товариство звернулось до Калуської міської ради з заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою по вул.Б.Хмельницького, 50 у м. Калуші.
Рішенням Калуської міської ради від 03.07.2012 р. №1373 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчує право оренди земельної ділянки Товариству на вул.Б.Хмельницького, 50 для обслуговування викупленого торгового комплексу загальною площею 0,2670 га.
Рішенням Калуської міської ради від 18.12.2012 р. №1695 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки Товариству (п.2); надано цю земельну ділянку в оренду терміном на 5 років (п.3); зобов'язано Товариство в місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та подати його на державну реєстрацію (п.4) та встановлено, що з дня закінчення дії попереднього договору оренди земельної ділянки і до дня державної реєстрації нового договору землекористувач сплачує за окремою угодою Калуській міській раді втрати від недоотримання коштів за фактичне користування земельною ділянкою у розмірі орендної плати згідно розрахунку нормативної грошової оцінки та діючих ставок орендної плати (п.5)
У квітні 2013 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Львові Державної податкової служби проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування та сплати плати за землю за 2012 рік, про що складено акт від 16.04.2013 р. №248/34-00/35621418, яким встановлено порушення п.п.49.18.3 п.49.18 ст.49, п.152.9 ст.152, п.269.1 ст.269, п.п.270.1.1. п.270.1 ст.270, пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.274.1 ст.274, п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України. За наслідками перевірки Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією Івано-Франківської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 29.04.2013 р. №000039221, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на 17226,27 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 5326,59 грн. (в т.ч.1020 грн. за неподання податкової декларації з плати за землю).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про плату за землю» - обов»язок сплачувати за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
У частинах 1, 2 статті 125 ЗК (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Статтею 126 цього Кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюється статтями 120 ЗК та 377 Цивільного кодексу України.
Нинішня редакція цих норм чітко встановлює, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
Право на користування земельною ділянкою площею 0,267 га по вул.Б. Хмельницького, 50 у м.Калуші виникло у ТзОВ «ТМ «Барвінок» в силу закону у зв'язку із придбанням права власності на будівлю торгового комплексу. Право власності на будівлю торгового комплексу зареєстроване в день укладення договору, тобто 10.05.2012р., а тому саме з цього дня у Товариства виник обов'язок сплати податку на землю.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп.271.1.1 ст.271 ПК України). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу (п.274.1 ПК України).
Листом від 26.03.2013 р. Управління Держкомземагентства у Калуському районі Івано-Франківської області повідомлено Калуську ОДПІ, що нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки по вул. Б.Хмельницького, де розміщена будівля ТзОВ «ТМ «Барвінок» в 2012, 2013 роках становить 733,17 грн.
Відповідно до п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване податкове-повідомлення рішення грунтується на правильному застосуванні норм матеріального права. Водночас, під час визначення суми грошового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій мала місце помилка щодо площі, а саме зазначено площу земельної ділянки - 3650,6 кв.м. замість 2670 кв.м., що призвело до невірного розрахунку земельного податку. Помилка у площі земельної ділянки вплинула також на обчислення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 25% за ст.123 ПК України.
Окремо застосовано штрафну санкцію у розмірі 1020 грн. на підставі ст.120 ПК України за неподання декларації. Відтак, неправомірно застосовано штрафна санкція у розмірі 1156,85 грн. (4306,59 грн. - 3149,74)
Колегія суддів спростовує твердження апелянта про те, що оскільки Калуською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 09.08.2013р. №000077221, яким Товариству на підставі згаданого вище акту перевірки збільшено суму грошового зобов»язання за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 16768,70грн. (за основним платежем - 12598,96грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 4169,74грн.), то податкове повідомлення-рішення від 29.04.2013 р. №000039221 є відкликаним, відповідно до п.60.1.3, 60.4 ст.60 ПК України, оскільки таке прийнято після постановлення рішення судом першої інстанції і підлягає оцінці під час виконання рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова мережа "Барвінок" - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.07.2013р. по справі №813/3701/13-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець
Повний текст виготовлено 12.12.14р.