24 листопада 2014 року Справа № 2060/13/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.,
судді Запотічний І.І.
секретар судового засідання Дутка І.С.
за участю представників:
від позивача ОСОБА_1
від відповідача Михайлів А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.12.2012 року у справі № 2а-889/12/0770 за позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа підприємець ОСОБА_3 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення податкового органу від 15 березня 2012 року за №№ 63/0000701732/17-01; 64/0000701732/17-01; 65/00007211732/17-01; 66/000073117332.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. Відповідачем за відсутності первинних документів та будь-яких інших належних доказів, безпідставно зроблено висновок про порушення ним умов перебування на спрощеній системі оподаткування обліку і звітності та визначено валовий дохід позивача за період 2009-2011 року в розмірі 7853838,00 грн., у зв'язку із чим йому неправомірно донараховано зобов'язань з податку з доходів фізичних осіб на суму 56099,00 грн. та зобов'язань з податку на додану вартість на суму 1670049,00 грн.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.12.2012 року позов задоволено повністю.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції податковим органом подано апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права просить таку скасувати, та прийняти нову, якою у задоволені позову відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні проти поданої апеляційної скарги заперечує.
Представник податкового органу підтримує вимоги апеляційної скарги.
З наданих відповідачем документів вбачається, що в силу положень ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України ДПІ у Тячівському районі Закарпатської області підлягає заміні її правонаступником Державною податковою інспекцією у Тячівському районі Головного управління Міндоходів.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.
З 18.01.2012 по 15.02.2012 Державною податковою інспекцією у Тячівському районі ГУ Міндоходів проведено позапланову документальну виїзну перевірку фізичної особи підприємця ОСОБА_3 за період діяльності з 01.01.2009 по 31.12.2011. Перевірка проведена на підставі наказу податкового органу №41 від 17.01.2012. Підставою для проведення позапланової документальної виїзної перевірки зазначено п.п.78.1.2 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, зокрема неподання позивачем податкової декларації про отримані доходи за четвертий квартал 2010 року.
За результатами перевірки складено Акт перевірки від 22.02.2012 року за № 125/17-0120/НОМЕР_1. При здійсненні перевірки податковим органом встановлено факт порушення позивачем п.19 «а» ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року №889-IV, ст.13 Декрету КМУ «Про прибутковий податок з громадян», зокрема заниження отриманого чистого доходу та не визначення податку з доходів фізичних осіб на суму 56099,00 грн.; п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.187.1 ст.1 Податкового кодексу України, зокрема заниження суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 1391136,00 грн.; п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення рішення від 15.03.2012 року за №63/0000701732/17-01 яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 1670049,00 грн. (у тому числі штрафної санкції на суму 278920,00 грн); № 64/0000701732/17-01 яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 56099,00 грн. (у тому числі штрафної санкції на суму 1 грн.); № 65/00007211732/17-01 яким застосовано штрафну фінансову санкцію у сумі 1 грн.; № 66/000073117332 яким застосовано штрафну санкцію у сумі 2820 грн.
Як встановлено в судовому засіданні у періоді з 01.01.2009р. по 31.12.2011р. СПД ОСОБА_3 здійснював діяльність на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, шляхом придбання Свідоцтва про сплату єдиного податку.
29.12.2011 року податковою інспекцією було отримано матеріали зустрічної звірки від Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податку у м. Львові по взаємовідносинах ТОВ «Кроно-Україна» з ФОП ОСОБА_3 за період з 2008 року по 2011 рік, згідно яких встановлено, що ФОП ОСОБА_3 протягом зазначеного вище періоду придбавав плиту ДСП. Згідно пояснень ФОП ОСОБА_3, які були відібрані працівниками ВПМ ДПІ у Тячівському районі ГУ Міндоходів в ході проведення перевірки, а саме пояснення від 25.01.2012 року та 01.02.2012 року було встановлено, що готівкові кошти на закупівлю даного товару ФОП ОСОБА_3 отримував за рахунок продажу продукції громадянам, а саме жителям відповідних сіл Тячівського і Рахівського районів.
Факт реалізації зафіксований ФОП ОСОБА_3 в книзі обліку доходів та витрат, яка зареєстрована податковою інспекцією, що підтверджується підписом заступника начальника ДПІ у Тячівському районі ГУ Міндоходів та завірена печаткою. В даній книзі зафіксовано факт реалізації ДСП придбаної продукції в ТОВ «Кроно-Україна» за 1-й квартал 2009 року в розмірі 898161,00 грн.
Так, Указ Президента України від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (далі - Указ №727/98) є спеціальним нормативним актом, що визначає правила оподаткування доходів суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи.
Перелік умов, дотримання яких є необхідним для застосування спрощеної системи оподаткування, встановлені ст. 1 Указу, згідно якої спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. грн.
Порушення ж умов запровадження спрощеної системи оподаткування, визначених ст. 1 Указу, у тому числі перевищення граничного обсягу виручки за рік, є юридичним фактом, який виключає можливість застосування до суб'єкта малого підприємництва правил оподаткування, передбачених для платників єдиного податку.
За таких обставин та з урахуванням відсутності положень Указу, які б регулювали питання оподаткування сум, що перевищують граничний обсяг виручки, встановлений законодавцем, оподаткування доходів, отриманих платником єдиного податку з порушенням умов перебування на спрощеній системі оподаткування, повинно здійснюватися із застосуванням правил загальної системи оподаткування. При цьому у разі перевищення граничного розміру виручки у платника єдиного податку виникає не тільки обов'язок переходу у наступному податковому періоді на загальну систему оподаткування, а й оподаткування суми такого перевищення за ставкою, передбаченою ст. 7 Закону № 889-IV.
Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Ст. 5 Указу встановлено, що у разі порушення вимог, встановлених статтею 1 даного Указу, зокрема перевищення обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік 500 тис. грн., платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою податку з доходів фізичних осіб за правилами, встановленими 4 розділом Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. N 13-92 «Про прибутковий податок з громадян». Такий перехід платник податку повинен здійснити самостійно, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу, в якому виникло перевищення), шляхом подання до податкового органу за його податковою адресою податкової декларації за наслідками такого звітного кварталу. Декларація подається протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. При цьому СПД повинен до 09 лютого року, наступного за звітним, подати до податкового органу за місцем реєстрації декларацію про очікуваний на поточний звітній податковий рік дохід із подальшою щоквартальною сплатою авансових платежів податку з доходів фізичних осіб (ст. 14 Декрету).
Відтак, якщо обсяг виручки від провадження підприємницької діяльності перевищив 500 тис. грн., тобто визначений у ст. 1 Указу граничний рівень, то СПД повинен протягом 5 днів після закінчення звітного періоду (кварталу) подати звіт за підсумками роботи за відповідний період (квартал), де слід вказати весь фактичний обсяг виручки, а також здати до податкового органу, що їх видав, Свідоцтво і такий суб'єкт підприємницької діяльності втрачає можливість бути на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності у наступному календарному році.
Оскільки ФОП ОСОБА_3 в 1-у кварталі 2009 року перевищив граничний обсяг виручки, тобто 500000,00 грн. то з 01 квітня 2009 року зобов'язаний був перейти на загальну систему оподаткування та зареєструватись платником ПДВ.
Згідно з пп. 4.2.8 п. 4.2 ст. 4 Закону України від 22.05.2003р. № 889-ГУ «Про податок з доходів фізичних осіб» (із змінами та доповненнями, далі Закон № 889-ГУ) до складу загального місячного оподатковуваного доходу, який входить до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку, включається оподатковуваний дохід (прибуток), не включений до розрахунку загальних оподатковуваних доходів попередніх податкових періодів та самостійно виявлений у звітному періоді платником податку або нарахований податковим органом.
Відповідно до пп. 4.3.25 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889-ІУ до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються дохід (прибуток), одержаний самозайнятою особою від здійснення нею підприємницької або незалежної професійної діяльності, якщо така особа обрала спеціальну (спрощену) систему оподаткування такого доходу відповідно до Закону.
Підпунктом 9.12.1 пункту 9.12 статті 9 Закону № 889-ІУ встановлено, що оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань. (В даному випадку Указом Президента України від 03.07.98р. № 727/98 розділом IV Декрету та Інструкції про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю від 21.03.93р. №12 із змінами, внесеними наказом ДПА України від 16.07.03р.№352). Водночас згідно із пп. 9.12.2 п. 9.12 ст.9 Закону № 889-ІУ, що якщо фізична особа - СПД отримує інші доходи, ніж визначені у пп. 9.12.1 цього пункту (одержаними не за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, тобто не згідно з нормами Указу №727/98 або Декрету), то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Законом № 889-ГУ .
Таким чином, з суми перевищення граничного обсягу виручки на 398161.00 грн. фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 необхідно було сплатити податок з доходів фізичних осіб (з врахуванням документально підтверджених витрат).
Відповідно до пп. 7.8.1, п. 7.8. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997 року ( Закон №168/97-ВР), ФОП ОСОБА_3 починаючи з 01.04.09 року повинен був зареєструватися платником ПДВ та своєчасно, щомісячно подавати до ДПІ у Тячівському районі ГУ Міндоходів податкові декларації з податку на додану вартість за повною формою.
Відповідно до вимог ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст. 160, ст.ст. 195,196, п.п. 3,4 ст. 198, п. 4 ст. 202, ч. 1 ст. 203, ч. 2 ст. 205 ст.ст. 207,254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Міндоходів задовольнити.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18.12.2012 року у справі № 2а-889/12/0770 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І.