27 листопада 2014 року Справа № 9104/138314/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Клюби В. В.
суддів: Кухтея Р. В., Яворського І. О.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області на постанову Снятинського районного суду Івано - Франківської області від 29 травня 2012 року по справі №914/1408/12 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області про визнання неправомірними дій та перерахунок пенсії, -
ОСОБА_2 звернулася до Снятинського районного суду Івано - Франківської області з вищевказаним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області і просила: визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області щодо невиконання рішення суду, яке набрало законної сили; зобов'язати відповідача виконувати рішення Снятинського районного суду від 30 липня 2009 року №2 - 115/2009, яке набрало законної сили.
Постановою Снятинського районного суду Івано - Франківської області від 29 травня 2012 року позов задоволено: визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області по невиконанню постанови Снятинського районного суду від 20 вересня 2009 року в справі №115/2009 та постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2010 року неправомірними; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області виконувати постанову Снятинського районного суду від 20 вересня 2009 року у справі №2а - 115/2009р та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2010 року.
З таким судовим рішенням не погодився відповідач і оскаржив її в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Посилаючись у поданій апеляційній скарзі на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не враховано положення Закону України №3491 - VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка була прийнята на виконання вимог вказаного Закону, згідно з якими відбувався перерахунок виплат позивачці.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 183 - 2 цього Кодексу.
Дослідивши наявні в справі матеріали та докази, перевіривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Постановляючи оскаржуване рішення та умотивовуючи свої висновки, суд першої інстанції виходив з тих обставин, що наявність у позивача права на виплату основної та додаткової пенсій згідно статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено рішенням суду. Вказані статті не змінені та не виключені із закону. Таким чином, відповідачем неправомірно зменшено виплату пенсії, призначену на підставі постанови Снятинського районного суду Івано - Франківської області від 20 вересня 2009 року.
Проте, колегія суддів апеляційного суду не погоджується із таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що постановою Снятинського районного суду Івано - Франківської області від 30 липня 2009 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області задоволено частково: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області провести відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно ст. ст. 50, 54, 67, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком за період з 2006 року по лютий 2009 року, виплатити позивачу недоотриману суму пенсії за цей період та нараховувати пенсію починаючи з лютого 2009 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком. Постановою Львівського апеляційного суду від 09 лютого 2010 року постанову скасовано. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи з 22 травня 2008 року відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
27 жовтня 2011 року відповідачем прийнято розпорядження №142522 згідно якого з 01 листопада 2011 року позивачці проведено перерахунок пенсії, яким зменшено розмір її пенсії.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти дише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19 червня 2011 року.
Пунктом 7 ч.1 цього Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено п. 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20 - рп/2011 встановлено, що Верховна Рада України, доповнивши пунктом 4 розділ VII «;Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Даним рішенням Конституційного Суду України визнано пункт 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» таким, що відповідає Конституції України (є конституційним).
На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», - 06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року, відповідно до якої було здійснено перерахунок пенсії особам, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16 березня 2012 року № 4, при вирішенні справ, пов'язаних із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суди мають керуватися, зокрема, рішеннями Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20 - рп/2011, 25 січня 2012 року №3 - рп/2012, постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року №745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» та іншими нормативно - правовими актами, виданими на їх виконання.
Вирішуючи питання про дію закону в часі, судам необхідно враховувати, що чинність закону чи окремих його положень припиняється законодавчим органом, шляхом прийняття відповідного закону.
Норми законодавства, на підставі яких вирішував спір суд, втратили чинність у зв'язку з прийняттям нового закону, тому дії Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії є правомірними.
Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судом апеляційної інстанції постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З огляду на викладене, оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, апеляційна скарга підлягає до задоволення, а оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано - Франківської області задовольнити.
Постанову Снятинського районного суду Івано - Франківської області від 29 травня 2012 року по справі № 914/1408/12 скасувати та прийняти нову постанову.
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та перерахунок пенсії відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В. В. Клюба
Судді: Р. В. Кухтей
І. О. Яворський