61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
29.01.2009р.м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.
при секретарі судового засідання Житєньова Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Міністерства фінансів України на постанову Охтирський міськрайонний суд Сумської області від 26.05.2008р. по справі № 2-а-232/08
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради , Міністерства праці та соціальна політика України , Державного казначейства України , Міністерства фінансів України
треті особи Охитирське відділення ГУ ДКУ в Сумській області
про стгнення недоплаченої щорічної допомоги,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради, Міністерства праці та соціальної політики України, Державного казначейства України, Міністерства фінансів України, третя особа Охтирське управління ГУ ДКУ в Сумській області, в якому просив суд стягнути з відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради, на його користь суму недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги, як учаснику бойових дій в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком на суму 1770,30 грн. Зобовязати Міністерство праці та соціальної політики України, Державне казначейство України, Міністерство фінансів України перерахувати зазначену суму Управлінню праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради. Стягнути з відповідачів 200 грн. витрат на правову допомогу та судові витрати.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 26.05.2008р. по справі № 2-а-232/08 позов задоволено частково, стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2007 рік в розмірі 1770,30 грн. Зобов'язано Міністерство праці та соціальної політики України, Державне казначейство України, Міністерство фінансів України перерахувати зазначену суму Управлінню праці та сойціального захисту населення Охтирської міської ради. В решті позову відмовлено.
Відповідач, Міністерство фінансів України, звернувся з апеляційною скаргою, в якій він, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 5 травня особам, зазначеним у цьому Законі, виплачується разова грошова допомога у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 17 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів .
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», зупинено дію частин п'ятих статей 12, 13, 14 та 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які визначали кратність виплат щорічної допомоги до 5 травня залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ч.5 ст.ст.12-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Колегія суддів, вважає бездіяльність відповідача незаконною та неправомірною, оскільки з моменту прийняття Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності положення ст.29 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік”, ця норма Закону втратила чинність, а тому розмір разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік має бути встановлений відповідно до чинних частин п'ятих статей 12, 13, 14 та 15 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, які підлягали застосуванню до спірних правовідносин.
Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Таким чином, враховуючи ст.ст. 46, 64 Конституції України, ч.ч.3, 4 ст.8 КАС України та положення ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії Ії соціального захисту», яка була чинною на час виникнення між сторонами спірних правовідносин та встановлювала позивачеві право на соціальний захист щодо отримання щорічної допомоги у розмірі кратному до мінімальної пенсії за віком, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку щодо задоволення позову в частині стягнення недоплаченої щорічної допомоги до 5 травня за 2007 рік у розмірі встановленому зазначеним законом та не мав права відмовляти позивачу у задоволенні позову з підстав не визначення в законодавстві України розміру мінімальної пенсії за віком, який підлягає застосуванню при розрахунку разової щорічної допомоги до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії Ії соціального захисту».
Проте, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, а саме судом першої інстанції було неправомірно визначено суму допомоги, яка підлягає стягненню, оскільки це є виключним повноваженням управління праці та соціального захисту населення. Допомога не була нарахована позивачу, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення нарахування та виплати допомоги замість органу, на який покладено такі повноваження
Колегія суддів також не погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо зобов'язання Міністерства фінансів України перерахувати кошти управлінню праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради для виплати позивачу, з наступних підстав.
Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Отже в даному випадку, головним розпорядником коштів для виплати щорічної разової грошової допомоги є Міністерство праці та соціальної політики України.
Також Положенням про Міністерство фінансів України, затвердженого Указом Президента України від 26 серпня 1999 року N 1081/99 не надано повноважень, щодо перерахування коштів переведення коштів органам соціального захисту населення, для проведення виплат щорічної грошової допомоги.
Виходячи з наведеного колегія суддів, вважає, що вимоги позивача щодо зобов'язання Міністерства фінансів України перевести кошти управлінню праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради для виплати позивачу для виплати позивачу не підлягають задоволенню.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а в силу п. 4 ст. 202 КАС України така постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Міністерства фінансів України задовольнити частково.
Постанову Охтирський міськрайонний суд Сумської області від 26.05.2008р. по справі № 2-а-232/08 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради, Міністерства праці та соціальної політики України, Державного казначейства України, Міністерства фінансів України про стягнення недоплаченої щорічної допомоги задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Охтирської міської ради здійснити дії по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги за 2007 рік відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»у відношенні до розміру мінімальної пенсії за віком.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяФілатов Ю.М.
Судді Водолажська Н.С. Гуцал М.І.
Повний текст постанови виготовлений 03.02.2009 р.