61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
09 лютого 2009 р.м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Водолажської Н.С.
зпри секретарі судового засідання - Житєньовій Н. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ТОВ агрофірма «Лан»на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2008 року по справі № 2а-6498/08
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до ТОВ агрофірма «Лан»
про стягнення адміністративного-господарської санкції у розмірі 14674, 50 грн. та пені у розмірі 363, 94 грн.
Позивач, Харківське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ агрофірми «Лан», в якому просив стягнути з відповідача на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році, в сумі 14647, 50 грн. та 363,94 грн. пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2008 року по справі № 2а-6498/08 позовні вимоги задоволено, стягнуто з ТОВ агрофірми „Лан" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 14674,50 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 363,94 грн.
Відповідач, ТОВ агрофірма «Лан», не погодився з зазначеною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду мотивує тим, що інваліди до відповідача з проханням про працевлаштування протягом 2007 року не звертались та відповідач нікому не відмовляв. Зазначає, що відповідачем були створені 4 робочих місця для працевлаштування інвалідів. Крім того, на обліку в Барвінківському районному центрі зайнятості інваліди, що мешкають на території сільської ради, не знаходились.
Позивач проти апеляційної скарги заперечує, просить суд залишити без задоволення апеляційну скаргу, а оскаржувану постанову -без змін. Від Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів надійшла заява про розгляд апеляційної скарги за відсутності представника в судовому засіданні. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду апеляційної скарги був повідомлений належним чином. У відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наступного, що відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно із ч. 3 ст. 18-1 Закону державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частин першій ст. 18 Закону. Однак, на підприємство покладається обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
Частиною 1 статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч.3 ст. 19 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону та згідно форми 10-ПІ «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів»за 2007 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу ТОВ агрофірма „Лан" у 2007 році становила 51 особу, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав 2 робочих місця. Відповідно до п. 2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до листа від 20.06.2008 року за № 1325 Барвінківського районного центру зайнятості протягом 2007 р. ТОВ агрофірма „Лан" не подавало звіт за формою 3-ПН (про наявність вільних робочих місць для інвалідів). З матеріалів справи вбачається, що протягом 2007 р. ТОВ агрофірма „Лан" подало один звіт за формою 3-ПН (про наявність вільних робочих місць для інвалідів) станом на 24.07.2008 року, в якому зазначено про наявність 2 вільних робочих місць для інвалідів. Як вбачається із звіту по формі № 10- ПІ, наданого відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, у 2007 році на підприємстві не було працевлаштовано жодного інваліду.
Згідно з пп. 3.2.5. п. 3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. N 286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 р. за N 1442/11722, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 3, 6, 9, 12.
Суд дійшов висновку, що саме з вини відповідача, який своєчасно не повідомляв центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до ТОВ агрофірма „Лан" у 2007 році, що суд оцінив як неналежне виконання відповідачем норм ст.ст. 18, 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Відповідач не надав до суду доказів, що спростовують вимоги адміністративного позову.
На підставі наведеного колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з ТОВ агрофірма „Лан" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарської санкції у розмірі 14674,50 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 363,94 грн. є документально та нормативно обґрунтованим, і таким, що підлягає задоволенню.
Колегія суддів також вважає безпідставними твердження відповідача в апеляційній скарзі про те, що інваліди до відповідача з проханням про працевлаштування протягом 2007 року не звертались та відповідач нікому не відмовляв, а підприємством були створені 4 робочих місця для працевлаштування інвалідів, на обліку в Барвінківському районному центрі зайнятості інваліди, що мешкають на території Мечибилівської сільської ради, не знаходились, виходячи з наступного.
З аналізу положень Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" вбачається, що підприємства самостійно займаються працевлаштуванням інвалідів в порядку ст. 18 Закону, при цьому дана норма встановлює, що підприємства повинні надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів. Наказом Державного комітету статистики № 420 від 19.12.05 р. затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості. Протягом 2007 р. ТОВ агрофірма „Лан" подало лише один звіт за формою 3-ПН (про наявність вільних робочих місць для інвалідів) станом на 24.07.2008 року, в якому зазначено про наявність 2 вільних робочих місць для інвалідів. Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідачем не були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. З урахуванням вищевикладеного, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, та не впливають на правомірність прийнятого рішення. Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2008 року по справі № 2а-6498/08 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст. ст. 160, 164, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів
Апеляційну скаргу ТОВ агрофірма «Лан»на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2008 року по справі № 2а-6498/08 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.09.2008 року по справі № 2а-6498/08 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 30 днів з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий суддяФілатов Ю.М.
Судді Мінаєва О.М. Водолажська Н.С.
Повний текст ухвали виготовлений 16.02.2009 р.