Постанова від 12.02.2009 по справі 14/217

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14:17

12.02.2009 р. № 14/217

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В при секретарі судового засідання Денисенко Ю.М., за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача: Литвин Інги Юріївни

розглянув у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва

проперерахунок пенсії

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 12 лютого 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 1948 року народження звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва та Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про перерахунок пенсії.

Під час судового розгляду справи представником Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві подано клопотання про визнання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві неналежним відповідачем. Позивач проти задоволення клопотання не заперечував. Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 4 вересня 2008 року здійснено заміну неналежного відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, шляхом виключення останнього з числа відповідачів.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовано порушенням вимог Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про державну службу», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та рішення Конституційного Суду України. За посиланням позивача йому безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії з посади заступника директора Департаменту внутрішньої безпеки Державної митної служби України з 1 травня 2007 року.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва проти позову заперечував та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. В своїх запереченнях відповідач посилався на те, що ОСОБА_1 з 8 вересня 2003 року отримує пенсію за віком у розмірі 90% від суми заробітної плати начальника відділу центрального апарату Державної митної служби України, а перерахунок пенсії з посади заступника директора Департаменту внутрішньої безпеки Державної митної служби України (Радника митної служби І рангу) буде проведено за умови звільнення з цієї посади.

Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення позивача і відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 8 вересня 2003 року отримує пенсію за віком у розмірі 90% від суми заробітної плати начальника відділу Державної митної служби України. З 12 квітня 2005 року позивач був призначений на посаду заступника директора Департаменту внутрішньої безпеки Державної митної служби України.

В квітні 2007 року позивач подав заяву до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва про перегляд пенсії у зв'язку з більш високим заробітком, яку позивач отримував протягом останніх двох років. Проте листом Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі міста Києва від 21.05.2007 ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на статтю 103 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Під час судового розгляду справи відповідач в обґрунтування своїх заперечень посилався також на постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»від 31 травня 2000 року №865.

Положення пункту 4 названої постанови визначають, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу»заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені сторонами міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Положення пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»від 31 травня 2000 року №865, регулюють відносити щодо перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати з посади, з якої призначено пенсію.

У даному випадку мала місце зміна посади з більш високою заробітною платою.

Статтею 69 Закону України «Про пенсійне забезпечення»передбачено, що пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсій за віком або інвалідністю не менш як 2 роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за 2 роки роботи підряд після призначення пенсії відповідно до статей 64 - 67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки роботи після попереднього перерахунку.

У статті 37-1 Закону України «Про державну службу»визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Зазначені приписи Закону не передбачають таку умову перерахунку пенсії, як звільнення з займаної посади. Вона містить умову, що перерахунок пенсії провадиться не раніше, ніж через два роки після останнього перерахунку.

Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 було визначено, що положення статей 29, 36, абзацу третього частини другої статті 56, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»від 31 травня 2000 року №865, зокрема, визначено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Згідно із статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідачем на заяву позивача самостійно не здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1. А тому суд погоджується з позицією позивача щодо порушення його прав на перерахунок пенсії.

Згідно із статтями 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги чи заперечення. При цьому обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень. Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами обґрунтованість своїх заперечень.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати відмову Управління Пенсійного фонду в Дарницькому районі міста Києва у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посади заступника директора департаменту внутрішньої безпеки Державної митної служби України з травня 2007 року неправомірною.

3. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Дарницькому районі міста Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з посади заступника директора департаменту внутрішньої безпеки Державної митної служби України з 01 травня 2007 року, з врахуванням змін у заробітній платі.

4. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Дарницькому районі міста Києва виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01 травня 2007 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Постанову складено в повному обсязі 20 лютого 2009 року