Постанова від 18.10.2012 по справі 9101/58649/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" жовтня 2012 р. справа № 2а-1257/2011

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:

головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Ясенової Т.І. Мельника В.В.

за участю секретаря судового засідання: Песенко Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області на постанову Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 30 серпня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

встановив:

У серпні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, відповідно до якого просив поновити строк звернення до суду; визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування щомісячної додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.51, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме - у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з застосуванням при цьому положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 01.01.2004 року по 31.12.2007 року, з 01.05.2008 року та в подальшому, з урахуванням отриманих ним сум за вказані періоди.

Постановою Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 30 серпня 2011 року, прийнятою в порядку скороченого провадження позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області щодо ненарахування додаткової пенсії ОСОБА_1 Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області здійснити нарахування та виплату додаткової пенсії ОСОБА_1 за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 49, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 09.02.2011 року по 18.06.2011 року. В задоволені решти позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 30 серпня 2011 року та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Вважає, що їх дії є правомірні, оскільки відповідають чинному законодавству.

Позивач заперечень на апеляційну скаргу відповідача до суду не подавав, постанову суду не оскаржував.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи із наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Судом апеляційної інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії (а.с.6).

Так, відповідно до норм ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до категорії 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В той же час, Олександрівським районним судом Кіровоградської області винесено рішення щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_1 за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 49, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Отже, судом першої інстанції не було взято до уваги те, що позивач має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, а не 2 категорії, як зазначено в рішенні, що є підставою для скасування постанови та прийняття нового рішення по справі.

Статтею 49 Закону № 796 визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1,2,3 та 4 категорій у вигляді: а) державних пенсій; б) додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Відповідно до ч.2 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) особам, віднесеним до третьої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягають норми ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008), а не наведена вище постанови Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

При цьому колегія суддів зазначає, що положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»де визначено, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може слугувати перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню частково, а постанова суду -скасуванню.

Перегляд матеріалів справи проводиться у межах доводів апеляційної скарги, заявлених позовних вимог та відповідно до норм чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та положень Закону про його дію у часі.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області -задовольнити частково.

Постанову Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 30 серпня 2011 року -скасувати, та прийняти нову постанову.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії ОСОБА_1 у розмірах, передбачених ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Кіровоградської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ст.51, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме - у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком, з застосуванням при цьому положень ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 09 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року включно та забезпечити її виплату , з урахуванням отриманих ним сум за вказані періоди.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: Т.І. Ясенова

Суддя: В.В. Мельник