Постанова від 11.10.2012 по справі 9101/95623/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2012 р. справа № 2а-1836/11/1104

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:

головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.

за участю секретаря судового засідання: Песенко Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області

на постанову Голованівського районного суду Кіровоградської області від 19 серпня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

встановила:

04 серпня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області, в якому просив суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області неправомірними в частині відмови в перерахунку пенсії у відповідності зі ст.ст.50,54,67,71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області провести перерахунок його пенсії з 01 серпня 2011 року у відповідності зі ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії в розмірі 75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Постановою Голованівського районного суду Кіровоградської області від 19 серпня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області по нарахуванню та виплаті державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2011 року по 19 серпня 2011 року всупереч вимогам ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі не меншому 6 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за період з 01 серпня 2011 року до змін в законодавстві. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за період з 01 серпня 2011 року до змін в законодавстві.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову Голованівського районного суду Кіровоградської області від 19 серпня 2011 року скасувати. Свої вимоги обґрунтовував тим, що розмір пенсії позивачу був обрахований відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року. Вважає, що їх дії є правомірні, оскільки відповідають чинному законодавству. Посилається на безпідставне застосування при нарахуванні даного виду пенсії положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки розмір мінімальної пенсії за віком визначається Кабінетом Міністрів України.

Заперечень на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходило.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, йому встановлена 2 група інвалідності, щодо якої встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою та він має право на отримання пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 групи.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону № 796 визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1,2,3 та 4 категорій у вигляді: а) державних пенсій; б) додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) особам, віднесеним до першої категорії, що постраждали від Чорнобильської катастрофи, які є інвалідами 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796 в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Однак, 14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.

На виконання вимог вищезазначеного Закону 06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року, відповідно до якої після 23 липня 2011 року у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче:

для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:

інвалідів I групи - 1200 гривень;

інвалідів II групи - 1090 гривень;

інвалідів III групи - 980 гривень;

Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, тим, що належать до категорії 1:

інвалідам I групи - 30 відсотків;

інвалідам II групи - 20 відсотків;

інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків;

Таким чином, після 23 липня 2011 року як державна так і додаткова пенсія позивачу виплачується у вищевказаних розмірах.

Виходячи з наведеного, дії відповідача по нарахуванню державної та додаткової пенсії позивачу з 01 серпня 2011 року є правомірними, а тому колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області задовольнити та рішення суду першої інстанції скасувати.

Перегляд матеріалів справи проводиться відповідно до норм чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та положень Закону про його дію у часі.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч. 1 ст. 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Голованівському районі Кіровоградської області -задовольнити.

Постанову Голованівського районного суду Кіровоградської області від 19 серпня 2011 року -скасувати, та прийняти нову постанову.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: О.В. Юхименко