10 листопада 2014 року м. Київ К/9991/54986/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Шипуліної Т.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргуСпеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.09.2010 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2011
у справі №2а-2544/10/1370
за позовом Дочірнього підприємства «Національної акціонерної компанії «Надра України «Західукргеологія»
до 1) Державної податкової інспекції у м.Львові, 2) Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова
треті особи Дочірнє підприємство «Європа нафта і газ Україна», Товариство з обмеженою відповідальністю «Укренерго», Спільне Українсько-Канадське підприємство «Коломийська нафтогазова компанія «Дельта»
про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22.09.2010, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2011, позов задоволено повністю. Скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у м.Львові від 14.10.2009 №12574/1/17463, від 31.12.2009 №12574/2/22782, від 22.03.2009 №12574/3/22782, від 28.07.2009 №12577, від 14.10.2009 №12577/1/17466, від 31.12.2009 №12577/2/22780, від 22.03.2010 №12577/3/22780, від 28.07.2010 №12572, від 14.10.2009 №12572/1/17461, від 31.12.2009 №12572/2/22781, ДПІ у Галицькому районі м.Львова від 22.03.2010 №12572/3/22781.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою СДПІ по роботі з ВПП у м.Львові, яка є правонаступником ДПІ у м.Львові, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
На підставі акта №242/23-2/01432606 від 14.07.2009 виїзної планової документальної перевірки дочірнього підприємства «Західукргеологія» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 по 31.12.2008, прийнято оспорювані податкові повідомлення рішення: 12574 від 28.07.2009, яким визначено податкове зобов?язання по рентній платі за газ в сумі 155087,62 грн., з яких основний платіж 103051,75 грн., штрафні (фінансові) санкції 52035,87 грн.; № 12577 від 28.07.2009, яким визначено податкове зобов?язання по рентній платі за газ в сумі 646407,90 грн., з яких основний платіж 430598,60 грн., штрафні (фінансові) санкції 215809,30 грн.; № 12572 від 28.07.2009, яким визначено податкове зобов?язання по рентній платі за газ в сумі 101166,60 грн., з яких основний платіж 67104,40 грн., штрафні (фінансові) санкції 34062,20 грн.
За наслідками адміністративного оскарження скарги платника залишені без задоволення, прийняті податкові повідомлення-рішення з відповідними індексами, яким доведено нові граничні строки сплати податкових зобов?язань.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДП «Західукргеологія» є учасником низки договорів про спільну діяльність (простого товариства) з геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки надр.
16.12.1997 ДГП «Західукргеологія» (правонаступником якого є ДП «Західукргеологія»), Компанією «Моментум Ентерпрпайзис Інк» ВАТ «Агронафтогатгсхсервіс» та СП «Коломийська нафтогазова компанія «Дельта» укладено Договір про спільну інвестиційну і виробничу діяльність, не пов'язану із створенням юридичної особи з експлуатації Черемхівсько-Струпківського газового родовища. 28.04.1999 згаданий договір взято на облік Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції, що підтверджується довідкою від 05.12.2000 №-12427/283. Предметом даного договору є вкладення спільних інвестицій для: створення необхідних виробничих потужностей щодо здійснення експлуатації, до розвідки та будівництва підходящого газопроводу Черемхівсько-Струпківського газового родовища, розміщеного в Коломийському районі, Івано-Франківської області; ведення спільної виробничо-господарської діяльності з видобутку вуглеводнів в процесі експлуатації родовища. Відповідно до умов п. 8.7. даного договору СП «Дельта» визначається платником податку, що уповноважена вести облік результатів спільної інвестиційної діяльності за Договором та здійснювати оподаткування прибутку від спільної діяльності згідно з чинним законодавством України.
Власник ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами № 2657 від 14.05.2002 на Черемхівсько-Струпківське родовище є ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія».
25.06.1999 позивачем та компанією «Європа нафта і газ» (Англія) укладено договір про спільну інвестиційну і виробничу діяльність з пошуків, розвідки та дослідно-промислової експлуатації на Городоцькому родовищі. Предметом даного договору є вкладення для спільних інвестицій для створення необхідних виробничих потужностей щодо здійснення розвідки і дослідно-промислової експлуатації нафти і газу на Городоцькому родовищі, розташованому в Городоцькому районі Львівської області, ведення спільної виробничо-господарської діяльності з видобутку вуглеводнів в процесі розвідки і дослідно-промислової експлуатації родовища. Договір взято на облік у Городоцькій міжрайонній державній податковій інспекції 20.08.2002 за № 5926, що підтверджується довідкою від 29.08.2002 № 7061.
Власник ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №1915 від 14.05.2002 на Городецькому родовищі є ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія».
18.09.2003 позивач та ТОВ «Укренерго» уклали Договір № 161 про спільну діяльність щодо спільної інвестиційної та виробничої діяльності з приводу організації і здійснення геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Гуцулівського родовища та можливої промислової розробки Гуцульського родовища з метою одержання прибутку. ТОВ «Укренерго» як платник податків зареєстрував договір в ДПІ у Личаківському районі м. Львова 15.10.2003 за №6128, що підтверджується довідкою про взяття на облік від 07.03.2008 № 5076.
Згідно з умовами п. 5.16 даного договору Оператор (ТОВ «Укренерго») відповідає за ведення бухгалтерського обліку та встановленої звітності спільної діяльності згідно діючого законодавства.
Власник спеціального дозволу на користування надрами №1913 від 14.05.2002 на Гуцулівському родовищі є ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія».
Відповідно до умов вищезазначених Договорів про спільну діяльність Оператор веде облік продукції, отриманої в процесі спільної діяльності, витрат та фінансових результатів, пов?язаних із спільною діяльністю. Для зарахування фінансових засобів Інвестора та їх руху Оператор відкриває окремий рахунок, веде окремий бухгалтерський облік і звітність з діяльності, що пов?язана з Договором. Облік і складання податкової звітності результатів спільної діяльності, а також розрахунки з бюджетом, ведуться Оператором у відповідності з чинним законодавством України.
Податковий орган вважає, що учасниками спільної діяльності допущено порушення положень статтей 1, 14, 49 Закону України «Про нафту і газ» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2665-III), статті 153 Господарського кодексу України з огляду на те, що для здійснення господарської діяльності за договорами про спільну діяльність використовувалась ліцензія (спеціальний дозвіл на користування надрами), власником якої є ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія», яке, на думку контролюючого органу, і повинне було сплачувати відповідні податки (збори, обов'язкові платежі).
Задовольняючи позов повністю, суди попередніх інстанцій виходили з таких мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до статті 49 Закону № 2665-III у разі, якщо діяльність, пов'язана з користуванням нафтогазоносними надрами, здійснюється на умовах договору про спільну інвестиційну діяльність, спільне виробництво, виробничу кооперацію, один із учасників цього договору зобов'язаний мати відповідний спеціальний дозвіл на користування нафтогазоносними надрами.
Враховуючи те, що один з учасників спірного договору - ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» має відповідну ліцензію, використання спеціального дозволу в межах договору про спільну діяльність є правомірним.
При цьому, колегія суддів вважає, що судові інстанції обґрунтовано відхилили доводи відповідача про порушення ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» статті 14 Закону № 2665-III, згідно з якою власник спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами не може дарувати, продавати або будь-яким чином відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, будь-якій іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних фондів створюваних з його участю суб'єктів господарської діяльності, а також до майна спільної діяльності.
Судами встановлено, що позивач при укладені договорів простого товариства використовував затверджений НАК «Надра України» типовий договір простого товариства, обов'язковим додатком до якого є доручення. На підставі виданих позивачем доручень на Операторів спільної діяльності покладено обов'язки по організації, управлінню, обліку СД, що відповідає вимогам п. 2 ст. 1134 ЦК України, якою дозволяється доручати одному з учасників ведення бухгалтерського обліку.
Таким чином, якщо дорученням обов'язки та права щодо представництва інтересів усіх учасників покладено на одного з учасників, то усі дії (в тому числі і сплата рентних платежів) здійснюються саме уповноваженим учасником від імені і в інтересах усіх учасників спільної діяльності.
При цьому Договори про спільну діяльність не містять положень про передачу дозволу на користування надрами, який належить одному учаснику спільної діяльності - позивачу, тобто, право на користування надрами, яке набуто позивачем відповідно до ліцензії (спеціального дозволу), не є внеском до майна спільної діяльності, а тому відчуження прав, наданих спеціальним дозволом ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія», до майна спільної діяльності не відбувалось.
Відповідно до статті 3 Закону України від 05 лютого 2004 року № 1456-IV «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платниками рентних платежів за нафту, природний газ і газовий конденсат є суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють видобуток нафти, природного газу чи газового конденсату в межах території України та зареєстровані платниками податку.
Згідно з пунктом 2 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року №256 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які видобувають вуглеводневу сировину на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманих у встановленому законодавством порядку.
Пунктом 2 Порядку ведення податкового обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 вересня 2004 року №571 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок), визначено, що цей Порядок застосовується особою, яка уповноважена іншими сторонами згідно з умовами договору про спільну діяльність вести облік результатів спільної діяльності, та учасниками такого договору.
Відповідно до пунктів 3, 7, 8 Порядку облік результатів спільної діяльності ведеться уповноваженим платником окремо від обліку результатів іншої господарської діяльності такого платника.
У разі, якщо весь або частина прибутку від спільної діяльності не розподіляються протягом звітного періоду, з метою оподаткування такий прибуток (частина) вважається розподіленим між учасниками згідно з умовами договору про спільну діяльність на кінець такого звітного періоду і підлягає оподаткуванню у порядку, установленому пунктом 6 цього Порядку. При цьому податок з такого прибутку вноситься уповноваженим платником до бюджету в терміни, установлені для сплати податку за відповідний період.
Уповноважений платник несе відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, який було обчислено від спільної діяльності.
Оскільки платником податків по договору про спільну діяльність є Оператор, який уповноважений учасниками Договору на підставі довіреностей вести бухгалтерський та податковий облік, нараховувати і сплачувати платежі до Державного бюджету України, в тому числі рентні платежі, то такі за місцем реєстрації договорів подавали інформацію про видобуток вуглеводневої сировини та розрахунки по рентній платі, і відповідно сплачували його.
Факт сплати Операторами по Договору про спільну діяльність - ТОВ «Укренерго», ДП «Європа нафта і газ Україна», СП «Коломийська нафтогазова компанія «Дельта» в повному обсязі сум рентних платежів за газ, що видобутий в Україні, до Державного бюджету знайшов своє підтвердження та відповідачем не спростований.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права дійшли обґрунтованого висновку про відсутність у відповідача правових підстав для донарахування позивачу зобов?язань з рентної плати за природний газ, що видобутий в Україні, за спірними податковими повідомленнями-рішеннями.
Доводи касаційної скарги правильність висновків судів не спростовують, у зв'язку з чим підстави для їх скасування, з викладених в касаційній скарзі мотивів, відсутні.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Львові відхилити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.09.2010 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2011 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Т.М.Шипуліна